Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı 2022 bütçeleri için öneride bulundu

GÜNDEM 21.12.2021, 10:01 21.12.2021, 14:29
Kadıköy Belediye Başkanı Odabaşı 2022 bütçeleri için öneride bulundu

Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, son dönemde yaşanan büyük ekonomik krizden kaynaklı olarak 2022 bütçelerinin üçte birini kaybettiklerini açıkladı. İSTANBUL (İGFA)- Ekonomik krizden dolayı 2022 bütçesinini olumsuz etkilendiğini dile getiren Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, yaşanmakta olan bu süreçte yerel yönetimleri ayakta tutacak bazı önerilerde bulundu. 

Başkan Odabaşı, "Daha 2022’ye girmeden, 2022 bütçemizin yaşamakta olduğumuz bu büyük ekonomik krizden kaynaklı olarak üçte birini kaybetmiş bulunmaktayız. Bu süreçte yerel yönetimleri ayakta tutabilecek önerilerimizi merkezi hükümet için sıralıyoruz. Bu önerilerin hayata geçirilmesinin yerel yönetimlerin sosyal belediyecilik hizmetleri kapsamında elzem olduğunu belirtmek istiyorum" dedi. 

Genel bütçeden yerel yönetimlere aktırılan payın arttırılması ve Türkiye Belediyeler Birliği ve Kalkınma Ajansı'na yapılan kesintilerin kaldırılmasını gerektiğini vurgulayan Başkan Odabaşı, "Önerim tüm mal ve hizmet alımlarına koşulsuz vergi muafiyeti getirilmeli, belediye gelirlerinin haczedilmesinin önüne geçilmeli, Motorlu Taşıtlar Vergisi’nden alınan verginin bir bölümü yerel yönetimlere aktarılmalı, doğalgaz bedeli üzerinden yapılan tahsilatlardan belediyelere pay verilmeli,  haberleşme Vergisi üzerinden yapılan tahsilatlardan belediyelere pay verilmeli,  İşsizlik Sigortası Fonu’na belediyelerden ayrılan paylar kaldırılmalı, kamulaştırmasız el atma giderleri, İller Bankası ya da ilgili bakanlık tarafından ödenmeli ve Emlak Vergisinden kesilen Taşınmaz Kültür Varlıklarının Korunmasına Ait Katkı Payı kaldırılmalı" ifadelerini kullandı. 

Yorumlar (0)
4
açık