KAVURUCU SICAKLARA HAZIR OLUN: Uzmanından korkutan sıcaklık uyarısı

KAVURUCU SICAKLARA HAZIR OLUN: Uzmanından korkutan sıcaklık uyarısı
Türkiye'ye kavurucu sıcaklar geliyor! Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen önümüzdeki hafta için uyardı: Havalar daha da ısınacak önümüzdeki hafta hazır olun.

Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, Haziran ayının son haftasında, aşırı sıcaklara nede olacak yeni bir sıcak hava dalgasının geleceğini duyurdu. Şen, önümüzdeki hafta havanın 2-3 derece daha sıcak olacağını belirterek vatandaşları 10.00 ila 17.00 saatleri arasında dışarı çıkılmaması konusunda uyardı.

Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, önümüzdeki 8-10 gün içinde Doğu Karadeniz dışında yağış beklenmediğini açıkladı. Şen, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde sıcak hava dalgasının 4-5 gün daha etkisini sürdüreceğini belirtti.

'10.00-17.00 ARASI DIŞARI ÇIKMAYIN'

CNN Türk'te yer alan habere göre; vatandaşlara uyarıda bulunan Şen, "İzmir, Manisa, Aydın, Muğla, Denizli, Güneydoğu Anadolu vatandaşları mecbur değilseniz 10.00-17.00 saatleri arasında dışarı çıkmayın ki ertesi gün tekrar dışarı çıkma şansınız olsun." ifadelerini kullandı.

'HAZİRAN SONUNDA TEKRAR SICAK HAVA GELİYOR'

Eylül ayının da artık yaza katıldığını ifade eden Şen, "Bundan daha sıcak günleri yaşayacağız bu yaz. Önümüzdeki hafta bundan 2-3 derece daha sıcak olacak. İstanbul da bunun içine dahil olacak. Haziran ayının son haftasında tekrar bir sıcak hava geliyor. Bu sıcak hava aşırı sıcakları getirecek. Aşırı sıcaklar bir doğal afettir." diye konuştu.

SICAKLIKLAR ORTALAMANIN 4-5 DERECE ÜZERİNDE

Bugün Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu, Akdeniz’in Toroslar kesimi ve Denizli ile Burdur'da yağış beklendiğini belirten Prof. Dr. Şen, diğer bölgelerin parçalı bulutlu olacağını söyledi.

Sıcaklıkların tüm yurtta haziran ayı ortalamasının 4-5 derece üzerinde seyrettiğini vurguladı.

SUSUZLUK VE SU TASARRUFU UYARISI

Prof. Dr. Şen, önümüzdeki 8-10 gün içinde Doğu Karadeniz dışında yağış beklenmediği için göller ve barajlardaki buharlaşma kayıplarının yüzde 30'lara kadar çıktığını belirtti.

Su rezervlerinin hızla tükendiğini belirten Şen, "Su tasarrufunu unutmayın. Arabanı, halını yıkama bu yaz idare edin. Unutma susuz yaşam mümkün değil." dedi.

TEMMUZ, AĞUTOS, EYLÜL DE SICAK GEÇECEK

Prof. Dr. Şen, İstanbul'da bu hafta sıcaklıkların 31-33 derece arasında olacağını, İzmir'de 38-40, Antalya'da 33-34 ve Ankara'da 33-35 derece olacağını açıkladı.

Sıcak hava dalgalarının yaz boyunca sıkça yaşanacağını ve temmuz, ağustos, eylül aylarının da sıcak geçeceğini belirterek, vatandaşların şimdiden sıcaklardan korunmaya alışmaları gerektiğini ifade etti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorum yazarak topluluk şartlarımızı kabul etmiş bulunuyor ve tüm sorumluluğu üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan kamubiz.com İnternet Sitesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.