Memur-Sen: "Ek zam şart olmuştur!"

GÜNDEM 03.01.2022, 11:17 03.01.2022, 13:06
Memur-Sen: "Ek zam şart olmuştur!"

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, enflasyon farkının memurun düşen alım gücünü yükseltmek için asla yeterli olmadığını belirterek, bunun için ek zammın şart olduğunu söyledi.ANKARA (İGFA) - Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda 2021 Temmuz-Aralık enflasyonunun yüzde 25,48 olduğunu, kamu görevlilerinin 2022 Ocak maaşlarına yansıyacak enflasyon farkının yüzde 22,48 olduğunu açıkladı. Kamu çalışanlarına yılın ikinci yarısı için yüzde 3 zam yapılmıştı.

Yalçın, enflasyon oranıyla yapılan zam arasındaki fark için “Mutabakatsızlıkla sonuçlanan ve K.G. Hakem Kurulu kararı ile 2021 için yüzde 3+ yüzde 3 oranındaki artışlar; enflasyona sadece yenilmedi, EZİLDİ” dedi. 

“Enflasyon farkı memurun düşen alım gücünü yükseltmek için asla yeterli değildir" diyen Yalçın, paylaşımında, "Şimdi kamu görevlilerinin alım gücünü yükseltme zamanıdır. Diğer taraftan, 1 Eylül - 31 Aralık tarihleri arasında ekonomide yaşanan dalgalanmalar sonucu kur ve enflasyon artarken maaşlar erimeye, gelir dağılımında adaletsizlik büyümeye devam etti. Asgari ücrete yapılan P zam sahada memnuniyet üretmişken, aynı zorluklarla geçim mücadelesi veren kamu görevlileri ve emeklileri görmezden gelinemez, vergi muafiyetinin “yeterli zam” olarak gösterilmeye çalışılması da kabul edilemez. Vergi muafiyetinin eşit gelir artışı sağlamadığı yaptığımız analizler sonucunda herkes tarafından anlaşılmıştır. Yine, alım gücündeki kaybın enflasyon farkı ödemesiyle telafi edilemeyecek olduğu da net olarak bilinmelidir. Bu itibarla, 15 Ocak’ta maaşlara yansıyacak şekilde Ek Protokol ile Ek Zam/İlave Ödeme yapılması için kararlı duruşumuzu yineliyor, şu an itibariyle hükümetin de irade ortaya koymasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

https://twitter.com/_aliyalcin_/status/1477906071939428352

Yorumlar (4)
Kemal 2 hafta önce
sakın ha temmuz zammı öne çıkarıp zam yaptık akp hükümetin oyununu gelmeyin ekstra zam arti 2022 enflasyon farkı olmalı zira elektrik doğal gaz petrol zammından sonra 45 enflasyon olcak
Mustafa 2 hafta önce
üç kağıtçı, zerre akıl fikir yok şunda, niye bunu muhatap aldıkları belli, ağzına vur peyniri al, milyonları kekle. oh ne ala memleket!
y.hizmetli 2 hafta önce
zam deyil gih kadrosu istiyoruz anladınmı ali bey.
y.hizmetli 2 hafta önce
zam deyil gih kadrosu istiyoruz anladınmı ali bey.
6
parçalı az bulutlu