Şiddet ve salgının etkileri araştırılacak

GÜNDEM 21.12.2021, 13:01 21.12.2021, 14:26
Şiddet ve salgının etkileri araştırılacak

Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı, kadına yönelik şiddet ve COVID-19 salgınının etkilerini araştıracak.ANKARA (İGFA) - Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada "Kadına Yönelik Şiddet ve COVID-19 Salgınının Etkileri Araştırması"nın yapılacağı bildirildi.

Açıklamaya göre, 2008 ve 2014 yıllarında "Türkiye'de Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet" ile 2014 yılında "6284 sayılı Kanunun Uygulanmasına Yönelik Etki Analizi" saha araştırmalarını gerçekleştiren Bakanlık tarafından bu yıl "Önleme, Müdahale ve Politika Boyutlarıyla Türkiye'de Kadına Yönelik Şiddet ve COVID-19 Salgınının Etkileri"ni araştıracak.

Araştırma kapsamında akademisyen ve sivil toplum kuruluşlarının (STK) kadına yönelik şiddete ilişkin algı ve farkındalıkları değerlendirilecek. Kamuoyunun, kamu görevlilerinin, medya mensuplarının, akademisyenlerin ve STK temsilcileri gibi farklı hedef gruplarının, kadına yönelik şiddet ve kadının statüsüne ilişkin tutumu, algısı ve farkındalıklarının da ele alınacağı bildirildi. Araştırmada ayrıca COVID-19 salgınının kadına ve hane içindeki durumuna etkisi de tespit edilecek.

Yorumlar (0)
4
açık