TBMM'nin bu haftaki gündeminde 'sözleşmeliye kadro' da var

Genel Kurulda, kamudaki sözleşmelilere kadro verilmesini içeren kanun teklifi görüşülecek. Anayasa Komisyonunda, başörtüsüne yönelik anayasal güvence teklifi ele alınacak. Sanayi ve Ticaret Komisyonu, perakende ticarete ilişkin ceza hükümlerindeki caydırıcılığın artırılmasını da içeren kanun teklifini gündemine alacak.

GÜNDEM 15.01.2023, 18:00 15.01.2023, 21:10
TBMM'nin bu haftaki gündeminde 'sözleşmeliye kadro' da var

Meclis, kamuda çalışan sözleşmelilere kadro verilmesini içeren kanun teklifini yasalaştırmak için mesai yapacak.ANKARA (İGFA) - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, yarın kamudaki sözleşmelilere kadro verilmesini içeren Devlet Memurları Kanunu ve Bazı Kanunlar ile 663 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşülecek.

Düzenleme daha sonra haftalık çalışmasına 17 Ocak Salı günü başlayacak Genel Kurulda ele alınacak.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

458 bin 615 sözleşmeli personelin yararlanacağı düzenlemeyle, 28 Kasım 2022'den önce sözleşmeli olarak göreve başlayanlar, herhangi bir bekleme süresine tabi olmadan doğrudan bulundukları kurumlarda memur kadrosuna geçecekler.

Memur kadrosuna geçmek isteyenler, başvurularını kanun yürürlüğe girdikten sonra 30 gün içinde yapacaklar.

4B sözleşmeli personel, mahalli idarelerde görev yapan sözleşmeli personel, teşkilat kanunlarına dayalı çalışan sözleşmeli personel, vekil imam-hatip ve müezzin-kayyımlar, vekil ebe ve hemşireler, Kültür ve Turizm Bakanlığı sanatçıları, kamu dışı aile sağlığı çalışanları, düzenleme kapsamında yer alacak.

Bu kapsamdaki sözleşmeli personel; görevde yükselme, unvan değişikliği, memuriyet güvencesi ve tayin imkanı gibi birtakım haklara kavuşacak ve kadroya geçişleri isteğe bağlı olacak.

Kadroya geçmek istemeyen sözleşmeli personelin hakları, görevleri sona erene kadar şahsa bağlı olarak korunacak.

Anayasa Komisyonunda, hiçbir kadının temel hak ve hürriyetleri kullanması ile kamu veya özel kesimin sunduğu mal ve hizmetlerden yararlanmasının, başının açık ya da örtülü olması şartına bağlanamayacağını, evlilik birliğinin yalnızca kadın ve erkeğin evlenmesiyle oluşturulabileceğini öngören Anayasa değişikliği teklifi ele alınacak.

Sanayi ve Ticaret Komisyonu, salı günü toplanarak perakende ticarete ilişkin ceza hükümlerindeki caydırıcılığın artırılmasını da içeren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 640 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni görüşecek.

"6 yaşındaki bir kız çocuğunun 'evlilik' adı altında cinsel istismara maruz bırakılması olayının araştırılarak benzer olayların yaşanmaması ve her türlü çocuk istismarının önlenmesi için alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi" amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu, salı günkü toplantısında, çalışma takvimini, komisyona davet edilecek kurum ve kuruluşları belirleyecek.

İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, Espiye ve Bolu Ceza İnfaz Kurumları ile Almanya inceleme raporlarını ele almak üzere perşembe günü toplanacak.

Bu arada TBMM'de siyasi partilerin haftalık düzenledikleri grup toplantıları da gerçekleştirilecek.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, çarşamba günü, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda partililere hitap edecek.

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (7)
ALİ YALÇIN TORBA YASA RAFTA BURDA YHS YOK ALLAH SENİ ISLAH ETSİN. 2 hafta önce
EY ALİ YALÇIN SEN NE PİŞKİN BİR ADAMSIN.BULUNDUĞUN YERLE KARAKTERİN HİÇ ÖRTÜŞMÜYOR.İŞİN GÜCÜN YALAN,DOLAN UMUT TACİRLİĞİ VE İNSANLARIHAKSIZ YERE OYALAMAK.AMA ARTIK SANA İNANMIYORUZ,GÜVENMİYORUZ.YHS İÇİN BURADAN 1 AY ÖNCE NE DEDİNİZ?TÜM YHS TORBA YASAYA EKLETECEĞİZ.SORUNLARI ÇÖZÜLECEK.PEKİ ALİ BEY SORUYORUM TAŞERONA VAR,KIZILAYCIYA VAR,EYT YE VAR,MÜBAŞİRE VAR.SINAV KAZANAN 2351 VHKİYE YOK.YHS NA YOK.BU ZULMÜ ALLAH KABUL EDERSE SİZİ ALLAHA HAVALE EDİYORUZ.A
Yhs 2 hafta önce
Yhs kadro bekliyor yüzde yüzde zam yapsanız size oy vermem üç beş maaş alan versin şerefsizler versin
LİSANS MEZUNU HİZMETLİ 2 hafta önce
YA Allah aşkına YHS içinde bir çözüm önerisi olsun bu çile bitsin artık...
10 YIL GÖREV YAPMİŞ BİTMİŞ İSTİFA ETTİRİLMİŞ DİYANET VEKİL İMAM MÜEZZİNLERİN HAKKINI 2 hafta önce
hocam üç çocuğum var hafızım yaşım 41 vekaletim bitti ortada kaldım iş arıyorum yaşım problem oluyor kiradayım, üstelik cemaatimnden patronlar var iş için onlara gittiğimde, hocam sen imam mısın biz senin arkanda namaz kıldık sana nasıl iş verelim diyorlar. Çocuklarımın ve ailemin ihtiyaçlarını karşılayamıyorum çok zor durumdayım lütfen bir şeyler yapın.”
— hocam sınavla alınıyoruz, görevi bitince işsiz bir aile babası oluyoruz. Eşimin ve çocuklarımın gözünde değerimiz kalmıyor kadrolularla aynı işi yapıp üçte iki maaş alıyoruz haftalık iznimiz yok yıllık iznimiz yok olaki izin kullanırsak ücretlerimizden kesiliyor ,şimdi ben bu halde ne yapmalıyım lütfen bir çare?”
— “Hocam,10 sene vekil imamlık yaptım sonra boşta kaldım çocukların okullari var, Her görev değişikliği nde kolay mı okul değişikliği yapmak? Her okul değişikliği nde çocuk farklı bir öğretmenle muhatap oluyor farklı arkadaşlarla muhatap oluyor çocuklarımın psikolojileri de eşimin psikolojisi ,benimki de bozuldu. bunlar bir tarafa geçim derdi bir tarafa ciddi anlamda sıkıntı yaşıyoruz bizi ne zaman duyacaklar bizi ne zaman kadroya alacaklar? İnsan gibi yaşamak bizim hakkımız değil mi?”
—“ hocam altı yıl vekillik yaptım dokuz aydır boştayım üç müftülükte de sınava girdim kazandım mülakatta”Önünde 2-3 kişi var sıra sana gelmez “diyerek beni gönderdiler. Bizi nasıl şamar oğlanına dönderdilerse orada beklemem gerektiği halde ayrıldım sağlıklı düşünemez hale geldik.Sınavlardan yüksek not almama rağmen mülakatta ne oluyorsa bizden daha düşük not alanlar sınavı kazanıyor .En çok Adalet’li olması gereken kurum Diyanetken mülakatta neler oluyor ki biz tercih edilmiyoruz? Büyüklerimizin sesimizi duymasını istiyoruz ve bu Duruma çözüm bulmalarını rica ediyoruz”
—“ ekonomik yetersizlikten dolayı boşandım vekâlet bittikten sonra yaşım ilerlediği için iş verilmeyen vekil imamlarız. Şu an belediyeden gelen bir öğün yemekle idare ediyorum bunu yazarken ağlıyorum ve herkesten utanıyorum.”
—“ vekil imamlık yapıyorum param yetmediği için yevmiye ile pancar toplamaya gittik eşimle. Yağ-tuz-ekmek alacak Param kalmadı lojman hakkımız zaten yok.Bu yüzden eşinden ayrılan, çocuklarına bakamadığı için -ekonomik zorluklar nedeniyle-Çocuklarını devlet yurtlarına veren arkadaşlar var. vekil imamlar ve aileleri çok zor durumda aile bakanlığı lütfen sesimizi duy çok bunalımdayız illa intihar mı etmemiz gerekiyor ciddiye alınmamız için? Allah rızası için yetkililere sesleniyorum:” lütfen bizi görün ve sesimizi duyum sorunumuzu çözün kadro istiyoruz lütfen bize bunu verin.”
—“Vekaletin bitti. Semtimde iki pazar var birinde sebze satıyorum, birinde çay. Cemaatimle yüz yüze gelmemeye çalışıyorum. Çünkü dün arkasında namaz kıldıkları imamı şu an pazarda sebze satarken görmelerini istemiyorum fazlasıyla onurumu incitiyor bu durum.Yok mu bunun bir çaresi? Çok mağduruz çocuklarım mağdur,eşim mağdur. biz de isterdik çocuklarımıza eşimize para hesabı yapmadan istediklerini almayı? Beni duyan büyüklerim olursa bulunduğum pazarlara bekliyorum onları ve onlara selamlarımı iletiyorum.”

Sözün bittiği yer vesselam..
İmamın vekiline selam olsun..
Milletin vekiline afiyet olsun..
2010 ile 2022 ARASI VEKİL İMAMLIK YAPMİŞ OLANLARA KADRO 2 hafta önce
Tezatlar ülkesiz vesselam. Karşımızda iki vekalet var ama şartlar olarak birbirinden fersah fersah uzak maalesef.Milletin vekili çok lüks yaşıyorken, imamın vekili yarınının ne getireceğini bilmiyor. Milletin vekili milletin hizmetkarı olması gerekiyorken, vatandaş olarak bizleri asla temsil edememesine rağmen;Söz konusu vekil imamlar imamların vekâletlerini çok güzel yerine getirdikleri halde maalesef hak ettikleri hakları alamamaktadırlar. Bir önceki yazımda yer verdiğim vekil imamlar kendilerini yazım karşısında değerli hissetmişler ve bana teşekkürlerini ilettiler. Vekil imamların konusu ele alınması gereken çok önemli bir konu olduğu için tekrar vekil imamları yazımda konunun tamamında ele almaya karar verdim.
Yukarda belirttiğim gibi milletin vekilini-milletvekillerini- masaya niye yatıralım ki? Hangi hakkı yenmiş ki o hakkı almak için mücadele edelim? Ama vekil imamların durumları çok vahim. Herkesin gözünden kaçan bu durumu gözler önüne sermeye niyetliyim ve bunun çözülmesi noktasında var gücümle çalışmaya kararlıyım. Şimdi size vekil imamların bana yazdıkları, hayatlarına dair kesitleri sizlerle paylaşıyorum:
—“ hocam üç çocuğum var hafızım yaşım 41 vekaletim bitti ortada kaldım iş arıyorum yaşım problem oluyor kiradayım, üstelik cemaatimnden patronlar var iş için onlara gittiğimde, hocam sen imam mısın biz senin arkanda namaz kıldık sana nasıl iş verelim diyorlar. Çocuklarımın ve ailemin ihtiyaçlarını karşılayamıyorum çok zor durumdayım lütfen bir şeyler yapın.”
— hocam sınavla alınıyoruz, görevi bitince işsiz bir aile babası oluyoruz. Eşimin ve çocuklarımın gözünde değerimiz kalmıyor kadrolularla aynı işi yapıp üçte iki maaş alıyoruz haftalık iznimiz yok yıllık iznimiz yok olaki izin kullanırsak ücretlerimizden kesiliyor ,şimdi ben bu halde ne yapmalıyım lütfen bir çare?”
— “Hocam,10 sene vekil imamlık yaptım sonra boşta kaldım çocukların okullari var, Her görev değişikliği nde kolay mı okul değişikliği yapmak? Her okul değişikliği nde çocuk farklı bir öğretmenle muhatap oluyor farklı arkadaşlarla muhatap oluyor çocuklarımın psikolojileri de eşimin psikolojisi ,benimki de bozuldu. bunlar bir tarafa geçim derdi bir tarafa ciddi anlamda sıkıntı yaşıyoruz bizi ne zaman duyacaklar bizi ne zaman kadroya alacaklar? İnsan gibi yaşamak bizim hakkımız değil mi?”
—“ hocam altı yıl vekillik yaptım dokuz aydır boştayım üç müftülükte de sınava girdim kazandım mülakatta”Önünde 2-3 kişi var sıra sana gelmez “diyerek beni gönderdiler. Bizi nasıl şamar oğlanına dönderdilerse orada beklemem gerektiği halde ayrıldım sağlıklı düşünemez hale geldik.Sınavlardan yüksek not almama rağmen mülakatta ne oluyorsa bizden daha düşük not alanlar sınavı kazanıyor .En çok Adalet’li olması gereken kurum Diyanetken mülakatta neler oluyor ki biz tercih edilmiyoruz? Büyüklerimizin sesimizi duymasını istiyoruz ve bu Duruma çözüm bulmalarını rica ediyoruz”
—“ ekonomik yetersizlikten dolayı boşandım vekâlet bittikten sonra yaşım ilerlediği için iş verilmeyen vekil imamlarız. Şu an belediyeden gelen bir öğün yemekle idare ediyorum bunu yazarken ağlıyorum ve herkesten utanıyorum.”
—“ vekil imamlık yapıyorum param yetmediği için yevmiye ile pancar toplamaya gittik eşimle. Yağ-tuz-ekmek alacak Param kalmadı lojman hakkımız zaten yok.Bu yüzden eşinden ayrılan, çocuklarına bakamadığı için -ekonomik zorluklar nedeniyle-Çocuklarını devlet yurtlarına veren arkadaşlar var. vekil imamlar ve aileleri çok zor durumda aile bakanlığı lütfen sesimizi duy çok bunalımdayız illa intihar mı etmemiz gerekiyor ciddiye alınmamız için? Allah rızası için yetkililere sesleniyorum:” lütfen bizi görün ve sesimizi duyum sorunumuzu çözün kadro istiyoruz lütfen bize bunu verin.”
—“Vekaletin bitti. Semtimde iki pazar var birinde sebze satıyorum, birinde çay. Cemaatimle yüz yüze gelmemeye çalışıyorum. Çünkü dün arkasında namaz kıldıkları imamı şu an pazarda sebze satarken görmelerini istemiyorum fazlasıyla onurumu incitiyor bu durum.Yok mu bunun bir çaresi? Çok mağduruz çocuklarım mağdur,eşim mağdur. biz de isterdik çocuklarımıza eşimize para hesabı yapmadan istediklerini almayı? Beni duyan büyüklerim olursa bulunduğum pazarlara bekliyorum onları ve onlara selamlarımı iletiyorum.”

Sözün bittiği yer vesselam..
İmamın vekiline selam olsun..
Milletin vekiline afiyet olsun..
Serkan 2 hafta önce
Vekil İmam/Müezzinlerin kadroya alınmasında;
-İlahiyat (LİSANS) mezunlarına,
-En az 6-8 ay aktif görevde olanlara,
-25 yaş üzeri olanlara öncelik tanınmalıdır.
Ayrıca kadroya geçişte, KPSS/DHBT puan barajı konulmamalıdır.
Vekil imamı 2010dan beri kullnıp at şimdi güncel yeterlilik kpss iste 2 hafta önce
vekil imamlardan on yıl görev yapmış daha sonra ise görev verilmemiş arkadaşlar burada kadro dışı kalıyorlar, yani uzun süre emek vermişler. Bakın, burada birkaç tanesinin mektubundan alıntı yapayım: "Sınavla alıyoruz, görev bitince işsiz bir aile babası oluyoruz. Eşimin ve çocuklarımın gözlerinde değerimiz kalmıyor. Kadrolularla aynı işi yapıp üçte 2 maaş alıyoruz. Haftalık iznimiz yok, yıllık iznimiz yok, ola ki izin kullansak da ücretlerimizden kesiliyor. Şimdi, ben bu hâlde ne yapayım." diyor. "Altı yıl vekillik yaptım, dokuz aydır boştayım. 3 müftülükte sınava girdim, kazandım. Mülakatta önümde 2-3 kişi var diye sıra bana gelmedi." Şimdi, bunların da yaşadığı önemli mağduriyetler var. Daha önce 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname çıkarken 4 Aralık öncesinde sözleşmesi sona erenler mağdur edilmişti. Bu düzenlemede de vekil imamlardan daha önce çalışmış olanların kadro hakları ortadan kalkmış, verilmemiş. Oysa burada bu düzenlemeyle bu işi yapmış olanlara bu hak tanınmalı. Bunların da yaşadığı mağduriyetleri ortadan kaldıracak düzenlemelere gidilmesi gerektiğini düşünüyorum.