Bloomberg HT Araştırma Birimi'nin enflasyon anketinde piyasa katılımcıları Şubat ayında enflasyonun aylık olarak yüzde 3,3 olarak açıklanacağını öngördü. Yıllık enflasyonun da yüzde 55,3'e gerilemesi bekleniyor.
Bloomberg HT'nin anketine katılan 17 kurumun medyan beklentisi Şubat ayında TÜFE’nin aylık yüzde 3,3, yıllık yüzde 55,3 seviyesinde gerçekleşmesi yönünde.

Şubat ayı enflasyonu için en düşük beklenti aylık yüzde 2,5, en yüksek beklenti yüzde 4,7 oldu. Yıllık enflasyon için ise en yüksek tahmin yüzde 57,5 , en düşük tahmin yüzde 54,21 oldu.

Yıl sonu enflasyon beklentisi yükseldi

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ
14 kurumun katıldığı ankette yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 46,45'e yükseldi. Ocak anketinde yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 42 seviyesinde gerçekleşmişti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Ocak ayında tüketici fiyatları bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 57,68 artmış, aylık enflasyon yüzde 6,65 olmuştu. Aylık enflasyon son 9 ayın en yüksek enflasyonu olarak kayda geçmişti.

bloomberght.com

ŞUBAT AYI ENFLASYON ORANI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Evren Devrim Zelyut'tan dolar kuru için korkutan senaryo Evren Devrim Zelyut'tan dolar kuru için korkutan senaryo

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), enflasyon verilerini her ayın 3'ünde paylaşıyor. Buna göre; Şubat ayı enflasyon rakamları da 3 Mart 2023 Cuma günü saat 10.00'da belli olacak