Van Hüsrevpaşa öğretmenleri yazılı bir açıklama yaparak bu durumu kabul etmediklerini açıkladılar. Yapılan yazılı açıklamada, “Promosyon anlaşması gözlemci sendikalar davet edilmeden aceleye getirilerek 13.500 TL’ye iş bankası ile imzalanmıştır. İş bankası hiçbir ilde 18.100 TL’nin altında anlaşma imzalamamışken yetkili sendika bu anlaşmadan memnun olmadığını ve aceleye getirilerek Van MEM tarafından imzalanmasının sebebini bizler gibi aramaktadır. Kapalı kapılar ardında yapılan anlaşmanın eğitim camiasında büyük tepki topladığı, bir hafta önce 16.100₺ veren aynı bankanın ne oldu da 13.500₺ ye indirdiği şüphesi bir yolsuzluğun ya da gizli anlaşmanın ürünü olduğu şüphesini doğurmuştur. İhaleye rekabet kurulunun kuralları dışında bankalar aralarında anlaşarak ihalenin düşük fiyatta kalmasını sağlamışlardır. Bütün sendikalara ait eğitim çalışanlarına bu anlaşma Mem tarafından dayatılmıştır. Anlaşmayı imzalayan müdür yardımcıları hariç hiçbir eğitim çalışanı memnun değildir. Diğer illerin yaptığı anlaşmalar yanında Van’daki eğitim çalışanlarının hakkını gasp etmiştir” denildi.

Eğitim-Bir Sen'den promosyon açıklaması

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ
Eğitim-Bir-Sen Van Şube Başkanı Mehmet Ali Uca Van İl Milli Eğitim Müdürlüğünce Eğitim çalışanlarının maaş promosyon anlaşmasına yönelik yaklaşık 4 aydır devam eden süreç ile ilgili bir açıklama ve eğitim çalışanlarına bir davet geldi. Şube başkanı Uca, ''Kasım 2022'de başlayan ihale sürecinde iİdeki tüm sendika başkanlarının ihale süreçlerine bizzat davet edildiklerini, ilk ihaleye Eğitim-Sen hariç diğer tüm sendika başkanları katıldı" dedi.

Promosyon İhalesinde 15 bin TL ile en yüksek teklifi Akbank'ın verdiğini ifade eden Uca, "Bu rakamdan daha yüksek bir teklif gelmeyince komisyon üyeleri ve tüm sendika başkanlarınca alınan ortak onayla ihalenin iptal edilip Ocak-2023'e alınması gerektiği ile ilgili karar alındı. Ayrıca tüm sendikalarca tüm ilçelerin yeni ihaleye dahil edilmesi gerektiğini gerek sözlü gerekse de sosyal medya hesaplarında ifade ettiklerini de belirtti.

Ocak-2023'te yapılacak ihaleye kadar süreç devam ediyorken Türk Eğitim-Sen'in bazı bankaların önüne çelenk bırakmasının ihale sürecini zorlaştırdığını aktaran Başkan Uca, açıklamasının devamında şöyle konuştu:

"Eğitim-Sen'in bankalara yönelik yaptıkları yazılı açıklamalar bu bankaların yapılan ikinci ihalede verdikleri düşük teklif ya da gönderdikleri teşekkür mektuplarıyla tepki geliştirdikleri de görülmüştür. 9 ilçenin katılımıyla yapılan bu ihaleye tüm sendika başkanları katılmış olup, rekabet ortamı Yapı Kredi Bankası ve İş Bankası arasında oluşmuş ve en yüksek teklifi 15.500 ile İş Bankası verirken Yapı Kredi Bankası ihaleden çekildiğini beyan etmiştir. Bu ihale de komisyon üyeleri ve tüm sendika başkanlarınca kabul görmeyince iptal edilmiştir.

10 bin ücretli öğretmene kadro başvuru şartları açıklaması 10 bin ücretli öğretmene kadro başvuru şartları açıklaması

Bir hafta sonra yapılan üçüncü ihale sadece merkez ilçelerle girilmiş, gene tüm sendika başkanları katılmış ve rekabet ortamı gene Yapı Kredi Bankası ile İş Bankası arasında oluşmuş ve 16.100 TL ile İş Bankası en yüksek teklifi vermiş ve bu rakam da tüm komisyon üyeleri ile tüm sendika başkanlarınca ret edilmiş, ihale yeniden iptal edilmiştir.

Bu ihale de imza altına alınamayınca her ilçenin kendi ihalesini kendisi yapması kararı çıkmış ve sırasıyla İpekyolu, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Tuşba ilçelerinin yaptıkları bireysel ihalelerde en yüksek İpekyolu ilçesi 11.000, İl Milli Eğitim Müdürlüğü 11.000, Tuşba ilçesi 12.000 TL ile en yüksek teklifi almış ve bu ihalelerin hiç biri gerek komisyon üyeleri gerekse de sendika başkanlarınca kabul görmediğinden iptal edilmiştir.

Bireysel olarak yapılan ihalelerde düşük rakamlar gelince İl Milli Eğitim Müdürlüğü, tekrar merkez ilçelerin birleşmesiyle yeni bir ihale yapılmasına karar verdi ve bu ihaleye sadece ve sadece Akbank ile İş Bankası teklif getirmiş, 13.500 TL ile İş Bankası en yüksek teklifi vermiştir. Bütün ihalelerde olduğu gibi bu ihalede de sendika olarak kabul etmediğimizi ifade etmiş ve komisyona öneri olarak da bir kaç ay daha bekleyerek yeni bir ihaleye girilebileceğini ifade ettik ancak bu önerimiz promosyon ihale mevzuatına uygun olmaması ve bankaların kısa süreli anlaşmalara yanaşmayacakları gerekçesiyle komisyon tarafından kabul edilmemiştir.

Bizler yapılan tüm ihaleleri ve son yapılan ihaleyi kabul etmeyeceğimizi belirtmiş ve rakamların beklentilerin çok altında kaldığına dair görüşümüzü ifade ederek ihale şartnamelerine bu doğrultuda şerhlerimizi koyduk. Komisyonun diğer üyelerine bu rakamlarla sözleşme yapılmaması gerektiği ile ilgili görüşlerimizi belirtmemize rağmen sonraki ihalelerde daha düşük rakamların geleceği endişesi nedeniyle sözleşmenin imzalanma eğiliminin olduğu düşüncesi bizlerde oluşmuştur. Tüm eğitim camiası ve sendikaları bu rakamlara sözleşmenin yapılmaması yönünde olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla bir kez daha buradan olası yeni bir ihalede daha düşük rakamlar olsa bile son ihalede verilen rakamlarla kesinlikle sözleşmenin yapılmaması gerektiği yönündeki görüşümüzü belirtiyoruz.

Bizler Yetkili sendika olarak bazı yalan bilgilerle alanı kirleten bazı sendikalara cevap olması niteliğinde ve eğitim camiasını yok sayarak başta süreci hep fırsata çevirmek isteyen İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankasına yönelik çeşitli kararlar için tüm eğitim çalışanlarına bir çağrıda bulunacağız.

Bu doğrultuda aşağıdaki bilgilendirmeyi yapmak istiyoruz.

1-İhale süreçlerine tüm sendika başkanları davet edilmiş ve hiçbirinde 16.100 rakamından daha yüksek bir tutar ne resmi ne de gayrı resmi bir şekilde gündeme gelmemiştir. İhale tutanaklarında da bu durum net bir şekilde görülmektedir.

2-Tüm ilçelerin ihaleye dahil edilmesi tüm sendika başkanları tarafından talep edilmiştir. Ancak Eğitim-Sen de aslında tim ilçelerin dahil etmesi gerektiğini sosyal medya hesaplarında belirtmesine rağmen gene acziyet göstergesi olan algı ve iftirayı ortaya koyarak sosyal ortamlarda aslında diğer ilçeler dahil edilmemeliydi görüşünü ortaya koymuştur. Ancak diğer ilçelerin ihalelere dahil edilmesi ihale süreçlerine bakıldığında rakamları kesinlikle aşağıya çekmemiştir.

3-Sendikamız 3 kişilik komisyonda sadece bir oya sahip ve tüm eğitim çalışanları ile diğer tüm sendikaların da aslında resmi bir temsilcisi rolündedir. İlkesel olarak diğer sendikalarımızdan tek bir tanesinin bile kabul etmeyeceklerini bizim de kabul etmeyeceğimiz anlamına geliyordu ve bu doğrultuda sendikamız ne 15.000 ne 16.100 ne de 13.500 rakamını net bir şekilde kabul etmemiştir. Çünkü bu rakamların hiç birini hiç bir sendika kabul etmemişti.

4- Bugünden itibaren ihale süreçlerinde teklif ettikleri rakamlarla bizleri hep rencide edici tutumları nedeniyle İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankasındaki hesaplarımızı kapatıyor, kredi kartlarımızı kırarak iptal ediyor, otomatik ödeme talimatlarımızı iptal ediyor, ihale sözleşmesi imzalanması durumunda zorunlu olarak İş Bankasında açacağımız hesaplarımıza gelecek paraları anında çekiyor, bu hesaplarımızda kesinlikle nakit bırakmıyor hiç bir transferi bu banka ve bankaların hesapları üzerinden sağlamıyoruz. Bu çağrımızı tüm üyelerimize, tüm eğitim çalışanlarına ve bankalar kadar alanı kirleten sendikalara yapıyoruz. Bankalar şunu bilsinler ki eğitim çalışanlarına gerekli değeri vermezseniz eğitim çalışanları da gereğini yapacaktır.

5- İhale sözleşmesi imzalanması halinde ileride olağanüstü rakamlar içeren promosyon ihaleleri gerçekleştiğinde sözleşmenin feshedilmesi için her türlü çalışmayı yapacağımızı buradan ifade etmek istiyoruz."

vansiyaseti