2 bin 231 TL tazminat almayı unutmayınız

Kamuda ayrılma tazminatı nedir? Hangi memurlara ödenir? Askerlikten ayrılma tazminatı 2021 yılında ne kadar?

2 bin 231 TL tazminat almayı unutmayınız

2021 yılında Emekliye ayrılan memurlar ve sözleşmeli TSK personeline ne kadar ayrılma tazminatı ödenecek? Memurlara emeklilik durumunda nasıl hangi tazminat ödenir? Emeklilik talebinde bulunan ne kadar tazminat alır? Türk Silahlı Kuvvetlerinde sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve er olarak görev yapanlara ne kadar ayrılma tazminatı ödenmektedir?

Kurumlarıyla olan bağlarının kesilmesi sonucunu doğuracak şekilde görevlerinden ayrılan kamu görevlilerine bazı hallerde ödenen tazminatın miktarı 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren arttı.

Emeklilik tazminatı ve ayrılma tazminatı olarak da bilinen bu tazminat; emekliye ayrılan, kendilerine toptan ödeme yapılan, sözleşmesi feshedilen, görevlerine son verilen veya görev süresini dolduran kamu görevlilerine ödeniyor. Kapsamdaki çalışanların görevden ayrılmadan ölmesi halinde ise bu tazminat kanuni mirasçılarına ödeniyor.

Tazminatın miktarı, kapsamdaki kamu çalışanlarının hepsi için aynıdır ve belli bir gösterge rakamının aylık katsayısıyla çarpımı yoluyla hesaplanıyor.

Tazminatı kimler alıyor?

Devlet Memurları Kanunu, Hâkimler ve Savcılar Kanunu, Yükseköğretim Personel Kanunu, Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu, Uzman Erbaş Kanunu, Uzman Jandarma Kanunu ve 399 sayılı KHK'ya tabi olan kamu görevlileri ile kamu kurumlarında işçi olarak görev yapanlardan;

-Emekliye ayrılanlar (kendi isteği ile veya re’sen),

-Kendilerine toptan ödeme yapılarak kurumlarıyla ilişikleri kesilenler,

-Emeklilik sonrası yeniden kamu görevine başlayıp da görevine son verilenler (ceza ile son verme hali hariç),

-Sözleşmeli subay, sözleşmeli astsubay, uzman erbaş ve sözleşmeli erbaş ve er olup da kendi kusurları olmaksızın sözleşmeleri feshedilenler veya hizmet süreleri sona erenler,

-Terhis olan yedek subaylar

bu tazminattan yararlanıyor.

Tazminatın miktarı

Ayrılma tazminatı almaya hak kazanan kamu çalışanlarına (ölenlerin kanuni mirasçılarına) ödenen tazminatın miktarı, her kamu çalışanı için (ilgili olunan dönemde) aynı miktarda olmaktadır.

Tazminat miktarı; “13.558 gösterge” rakamının görevden ayrılma/ilişik kesme tarihinde geçerli olan aylık katsayısıyla çarpımı suretiyle hesaplanmakta ve bulunan brüt tutardan sadece binde 759 oranında damga vergisi kesintisi yapılmaktadır.

2021 yılının ilk yarısında geçerli olan aylık katsayısına göre, 1 Ocak 2021 - 30 Haziran 2021 döneminde görevden ayrılan/ayrılacak kamu çalışanları (görevden ayrılmadan ölenlerin ise yakınları) bir defaya mahsus olmak üzere net “2.231 TL” tazminat alacak.

2020 yılının ikinci yarısında 2.078 TL olan ayrılma tazminatı, 2021 yılının ilk yarısı için 153 TL artmış oldu.
memurunyeri.com

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.