2023 yılında uygulanacak yeni asgari ücret belli oldu: Net 8 bin 500 lira

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücreti açıkladı.

KAMU 22.12.2022, 12:43 22.12.2022, 12:48 Editör
2023 yılında uygulanacak yeni asgari ücret belli oldu: Net 8 bin 500 lira

Açıklamasından öne çıkanlar şöyle: 

Bize düşen görev milletimiz için hakkaniyetli sonucun ortaya çıkmasını sağlamaktır. Ne emekçilerimizin hakkının yenmesine ne de işverene altından kalkamayacakları bir yükün altına sokmak isteriz. Uzlaşma için samimi gayret sarf ettik. 

Uzlaşma sağlanamadı

Çalışan ve işveren tarafı ortak rakam üzerine anlaşamadı. Taraflardan biri katılmadı ama asgari ücreti ortada bırakamazdık. Geçmişte de hükümetçe sonuçlandırılan asgari ücret vardır. 

Türkiye'de büyüme gayretlerinin en büyüğünün çalışma hayatında aldığımız bir gerçektir. Asgari ücreti açıkladıktan sonra memur ve emekli maaşlarında artış da bu şekilde tespit edilecek. 

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

Ülkemizde 2002 yılında 184 lira olan asgari ücret bizim dönemimizde reel olarak yüzde 142 oranında artmıştır. Geçtiğimiz yıl asgari ücrete yüzde 50 oranında artış yapılmıştı. Gelir ve damga vergisi de kaldırılmıştı. Ara zamla asgari ücret 5 bin 500 liraya çıkarılmıştı. 

Hem hakları koruyan hem denge gözeten bir yol izliyoruz. Biz hassasız, enflasyon rakamlarının düşüşüne şahitlik edeceğiz. Ülkemizdeki her vatandaşımız planını bu hedefe göre yapmasını bekliyoruz. 

Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak yine asgari ücrette ara düzenleme yapmaktan da çekinmeyiz. Biz, milletimizle birlikte varız. Asgari ücretle ilgili adımları da bu hissiyatla atıcaz. 

Bu yılın asgari ücret rakamı 2023 yılında net 8 bin 500 lira oldu.

Asgari ücret öncesi işveren heyetiyle son görüşme yapıldı.

TİSK heyeti, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında Bakan Vedat Bilgin ile görüştü. Bugün açıklanması beklenen asgari ücret öncesi işveren tarafı ve Bakan Bilgin son rakamları değerlendirdi. Bakan Bilgin, bakanlıktan ayrıldı külliyeye geçtiler.

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (1)
Sülo Ağa 1 ay önce
Oh missss harca harca bitmez