“3600 ek gösterge konusunun hamisi Türkiye Kamu-Sen’dir”

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 12.10.2021 tarihinde Bengütürk Tv’de yayınlanan Söz Hakkı programına katıldı. Yüz yüze eğitimde gelinen son durum, okullardaki hizmetli ve güvenlik personel eksikliği, 3600 ek gösterge, milli eğitim şurası gibi birçok konuda önemli açıklamalar yapan Geylan, okullarda tüm tedbirlerin en üst düzeyde alınmasını isterken, ivedilikle okullara ek bütçe tahsis edilmesini gerektiğini de ifade etti.

“3600 ek gösterge konusunun hamisi Türkiye Kamu-Sen’dir”

Okullarımızın hiçbir eksiği kalmamalıdır.

Geylan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Uzaktan eğitim sürecinde çok ciddi gayretler ortaya konuldu. Özellikle öğretmenlerimiz hiçbir teknolojik ya da ekonomik destek almadan sadece kendi imkân ve gayretleri ile büyük bir çaba sarf ederek uzaktan eğitim sürecini yürüttü. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

Çok büyük gayretler ortaya konulmuş olsa da  uzaktan eğitim sürecinde  akademik, psikolojik ve  sosyal bakımdan çok büyük kayıplar söz konusu oldu. Çocuklar ciddi bir öğrenme kaybı ile karşı karşıya kaldı. Eğitim süreci ciddi anlamda kesintiye uğradı. Dolayısıyla Milli Eğitim Bakanlığı mümkün olduğunca yüz yüze eğitimi devam ettirme iradesini irade ortaya koydu. Bu konuda da çok haklıydı. Bu felaketin ne zaman sona ereceğini bilemiyoruz. Bu nedenle hayatımızın her alanını covid-19 virüsü ile birlikte yaşayabilecek şekilde organize etmemiz gerekiyor. Tabi ki tüm tedbirleri en üst düzeyde alarak. İşte tam bu nedenler dolayı Milli Eğitim Bakanlığı okulları son dakikaya kadar ‘kapatmama’ adına direneceklerini ifade etti. Türk Eğitim-Sen olarak da bize göre de doğrusu budur. Türk Eğitim-Sen olarak yüz yüze eğitimin mümkün olabildiği ölçüde devam ettirilmesi noktasında irade ortaya koyuyoruz. Bunu ifade ederken de Milli Eğitim Bakanlığı’na covid-19 riskine karşı alınacak olan tedbirlerin eksiksiz bir şekilde temin edilmesi noktasında çağrıda bulunduk. Bu noktada artık  okullarımızın hiçbir eksiği kalmaması lazım.

Okullarımıza ivedilikle ek bütçe tahsis edilmelidir.

Okullarımıza bu süre içerisinde ek bütçe tahsis edilmesi gerekir. Bilindiği gibi okullarımıza tahsis edilen bütçe yetersiz geldiği için okullarımızın büyük bir çoğunluğu çok önemli giderlerini okul aile birliği üzerinden velilerin ya da bağışçıların yapmış olduğu katkılar ile yürütmektedir. Ancak geride bırakılan süreç içerisinde yüz yüze eğitime ara verildiği için okul aile birliklerinin gelirleri kesintiye uğradı. Bundan dolayı okullarda ciddi anlamda sıkıntılar söz konusudur. Okul iradecilerimiz birtakım iş ve işlemleri yürütmekte zorlanmaktadır. Dolayısıyla okullara ek bütçe tahsisi talebinde bulunduk. Öte yandan büyük şehirlerde mevcutları çok kalabalık olan sınıflarımız var. 18 milyon öğrencisi olan bir ülkeyiz. 35-40-50 kişilik sınıflarda salgın koşullarının gerektirdiği sosyal mesafeyi nasıl koruyacaksınız? İvedilikle derslik üretilmesi gerekiyor. Bu kısa süre içerisinde yeni binalar yapılamayabilir ancak pansuman tedbir olarak kapasitesinin altında eğitim faaliyeti veren okullarımızın sınıfları, sınıf mevcudu fazla olan okullarımıza tahsis edilebilir. Böylece sınıflarda seyreltilme söz konusu olabilir.

 Ders süreleri 30 dakikaya düşürülmelidir.

Kapalı ortamların covid riskini artırdığına dikkat çeken Geylan, ders sürelerinin 30 dakikaya düşürülmesini, teneffüs sürelerinin yeniden düzenlenmesi gerektiğini bildirdi. Geylan şunları kaydetti: “Bunun yanı sıra ders ve teneffüs süreleri de yeniden düzenlenmelidir. Hatırlanacağı üzere uzaktan eğitimde süresi 30 dakikaydı. Bunun devam ettirilmesi talebinde bulunduk. Sınıflarımızın sık sık havalandırılması gerekiyor. İkili eğitim yapan okullarımızdaki devre aralarının buna göre ayarlanması lazım. Bunlar belki küçük tedbirler olarak görülebilir ama işlevi açısından çok etkin tedbirlerdir.”

Hizmetli ve güvenlik personel ihtiyacı giderilmelidir.

Hizmetli ve güvenlik personel eksikliğinin ciddi bir sorun olduğuna işaret eden Geylan, “Okullarımızda çok ciddi hizmetli ve güvenlik personel eksikliği söz konusudur. Geçen yıl  okullara tahsis edilen hizmetli personel sayısının yarısından daha azı bu sene Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edildi. Şu an Milli Eğitim Bakanlığı’nın hizmetli personel sayısı okulların standart temizlik hizmetlerini yürütmekten dahi çok uzaktır. Dolayısıyla personel eksikliğinin bulunduğu tek bir okul kalmamalıdır. Şayet siz personel sayısını artırmazsanız, Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı kılavuzdaki salgın tedbirlerini nasıl uygulayacaksınız? Bu minvalde Milli Eğitim Bakanlığı’nın ivedilikle güvenlik ve hizmetli personel eksikliğini gidermesi gerekir” diye konuştu.

Bütün kamu çalışanları biliyor ki 3600 ek gösterge konusunun hamisi Türkiye Kamu-Sen’dir. Şimdi birileri bu konunun sahibi gibi caka satıyorlar ama o işin hikâyesidir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ek gösterge açıklamasını da değerlendiren Geylan, şunları kaydetti: “Bütün kamu çalışanları biliyor ki 3600 ek gösterge konusunun hamisi Türkiye Kamu-Sen’dir. Şimdi birileri bu konunun sahibi gibi caka satıyorlar ama o işin hikâyesidir. Hatırlanacağı gibi 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan; din görevlileri, hemşireler, öğretmenler ve polislerin ek göstergelerinin 3600’e çıkarılacağına ilişkin bir müjde vermişti. Biz o tarihte Türkiye Kamu-Sen olarak sayın Cumhurbaşkanı’na teşekkür etmiş, 3600 ek gösterge sözünün olumlu ancak eksik bir adım olduğunu söylemiştik.  Çünkü eğer sadece 4 meslek grubunun ek göstergelerini düzenler, diğer çalışanları kapsam dışında bırakırsanız hem iş barışını hem de hiyerarşik sistemi bozarsınız. Bu kapsamda bir yasa tasarısı da hazırladık ve MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Konya Milletvekili Sayın Mustafa Kalaycı marifetiyle TBMM’ye taşıdık. Kanun teklifi halen Plan Bütçe Komisyonu’nda bekliyor. Bu noktada Türkiye Kamu-Sen’in hazırladığı yasa tasarısına tüm siyasi partilerin destek vermesini bekliyoruz. Tüm çalışanların ek göstergeleri artırılmalı, şu anda bu haktan yararlanamayan yardımcı hizmetler sınıfı çalışanları da ek göstergeden yararlandırılmalıdır. En kısa zamanda da ek gösterge sözünün yerine getirilmesini istiyoruz. Türkiye Kamu-Sen olarak sürecin takipçisi olacağız. ”

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YHS 7 gün önce

BİZDE BEKLİYOZ KAMU.SEN

Avatar
Yhs 6 gün önce

Yhs olarak bizim başımız kelmi adalet varsa herkes almalı ama bunlar üst düzeyde memurların hükümeti hayırlısı olsun

Avatar
Karabük 5 gün önce

Yhs kamusen yönetimi 3600 siz çıkardınız yhs niye halletmediniz yalandan delilik yapıyorsunuz

Avatar
SINAV KAZANIP 2351 VHKİ SINAVLA ATANMADI.ÖNDER BEY 5 gün önce

Başkan sen neyin peşindesin.Allah aşkına milli eğitimde tüm hizmetliler uyduruk bir şekilde sınıf değiştirildi.Okullarda bir öğrenci kaydı yapamayanların elinden siz paspasını aldınız şimdi başka kurumlardaki çalışanlaramı gözünüzü diktiniz. hizmetli açığı var derken kastın ne kamusen bunlaramı ön ayak olmaya çalışıyor.bunları memur yapanlar açığı düşünmedimi.Orayı burayı kurcalayacağına sağlıkta sınav kazanıp atanmayan 2351 vhki dile getir.Adalet bakanının mübaşirleri sınıf atlattı.kızılaycı,itfaiyeci beleş sınıf atladı.sınav kazanan 2351 vhki 8 yıldır mağdur.Ne

Avatar
BAŞKAN SEN BU İNSANLARI APTALMI SANIYORSUN YHS NI 5 gün önce

SEN ŞİMDİDE KALKIP YHS SINIFININ DÜZENİNİ BOZDURMAK İÇİNMİ GAYRET SARF EDİYORSUN.O ZAMAN GÖRÜRSÜNÜZ BAKIN KİME NE NASIL YANSIR.ZALİM FUKARA DÜŞMANLARI.3600 KİME CÜPPELİYE,SARIKLIYA,SİLAHLIYA VE BEYAZ ÖNLÜKLÜYE. BİZENE YHS

Misafir Avatar
YAŞASIN CEHENNEM ZALİMLER İÇİN.ALLAH TAHTINI TACIN 5 gün önce @BAŞKAN SEN BU İNSANLARI APTALMI SANIYORSUN YHS NI

HAKKIN KADI OLDUĞU GÜNDE GELECEK...O GÜNDEN KORKSUN YHS ZULM EDENLER.

Beğenmedim! (0)
Avatar
SAĞLIK SEN NEDEN ÜYE KAYBETMEYE BAŞLADI O İDARECİ 5 gün önce

HAKKIN KADI OLDUĞU GÜNDE GELECEK...O GÜNDEN KORKSUN YHS ZULM EDENLER.