3600 ek gösterge ve emeklilikte yaşa takılanlar Meclis gündeminde

3600 ek gösterge ve emeklilikte yaşa takılanlara ilişkin olarak Uşak Milletvekili Özkan Yalım TBMM'de önemli açıklamalarda bulundu.

3600 ek gösterge ve emeklilikte yaşa takılanlar Meclis gündeminde

EYT kimdir, ne istiyor?
ÖZKAN YALIM (Uşak) – Bizi izleyen tüm vatandaşlarımıza, özellikle, 5 milyon 276 bin 187 kişi kalan, emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımıza ve de onların yakınlarına sesleniyorum, yüce heyeti de selamlıyorum.

Değerli arkadaşlar, ilk önce, EYT kimdir, ne istiyor? Emeklilikte yaşa takılanlar lütuf değil, sadaka değil, erken emeklilik hiç değil; Anayasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınmış emeklilik haklarını istiyorlar. 1999 öncesi çalışma hayatına adım attıklarında kadınlardan yirmi yıl, 5.000 prim günü, erkeklerden ise yirmi beş yıl, 5.000 prim günü istenirken maalesef maç oynanırken kural değiştirildi. Genelde, çıkan kanunlar ileriye dönüktür ama bu tarihte çıkarılan 4447 sayılı Kanun’la geriye dönük bir işlem yapıldı ve de birçok mağdur meydana getirildi.

Bunun yanında, emeklilikte yaşa takılanlar büyük bir toplumsal sorundur. İşverenin “Yaşlısın.” diye işe almadığı EYT’liler, devletten emeklilik haklarını istediğinde “Daha gençsin.” denilip Araf’ta bırakılmışlardır. İşsiz kalan pek çok EYT’li, ekonomik sıkıntıların yanında, psikolojik sorunlarıyla da baş edemez hâle gelmiştir. Aileler parçalanmış, boşanmalar artmış, çocuklarına harçlık veremez, evinde tenceresi kaynayamaz hâle gelmiştir. Bunun yanında, Cumhur İttifakı bu sorunu görmezlikten gelmiştir. Maalesef, burada olan AK PARTİ milletvekilleri, Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilleri bunu duymazlıktan gelmiştir. Sayın Bülent Turan burada, bunun tekrar tekrar altını çiziyoruz; maalesef, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarını, buraya gelen önergeleri, buraya gelen kanun tekliflerini her zaman görmezlikten geldiniz ve de her zaman da reddettiniz. Emeklilikte yaşa takılan tüm 5 milyon 276 bin 187 kişi ve de bunların yakınları sizleri bu anlamda izlemektedirler ve de en yakın seçimde de bunları değerlendireceklerdir. Bundan hiç şüphemiz yok.

Diğer bir taraftan biliyorsunuz, 2008 yılında AK PARTİ Hükûmetinin çıkarmış olduğu 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanun’u. Bu kanunla ne oldu? Emekli olan birçok vatandaşımızın aylık bağlama oranları yüzde 70’lerde iken 2008’de çıkarılan kanunla yüzde 28’lere düştü. Yani bir anda asgari ücret seviyesinde olması gereken emekli ücretleri 1.600 seviyelerine düştü. Bazıları hatta daha da düşük oldu. Ben buradan özellikle intibak yasasının bir an önce çıkarılmasını talep ediyorum. Çünkü insanlık adına, bu memlekette yaşayan Türkiye Cumhuriyetinin hiçbir vatandaşı, bir emeklisi bile 2.324 TL olan asgari ücretten aşağı emekli maaşı almasın. Bununla ilgili defalarca kanun teklifi verdik ama hepsini yine siz Cumhur İttifakı olarak reddettiniz. Onun için intibak yasasının da bir an önce tekrar çıkarılmasının özellikle buradan altını çiziyorum.

Diğer bir taraftan, 2020 temmuz itibarıyla, biraz önce belirttiğim gibi 5 milyon 276 bin 187 emeklide yaşa takılan kişi vardır. Bunların birçoğu her ay emekli olmaktadır. eğer bu kanun çıkarılırsa yaklaşık olarak şu anda, ilk etapta 700 bin ile 1 milyon kişi arasında emekli olacaktır ve de bunun maliyeti ise 15 milyar TL’dir. Peki, size sormak istiyorum, özellikle AK PARTİ milletvekillerine sizler defalarca söylediniz, dediniz ki “Biz gelen misafirlerimize -özellikle Suriyelilere 4,5 milyon Suriyeliye- 40 milyar dolar para harcadık.” Peki, 40 milyar dolar ne yapıyor? Bugünün parası yaklaşık 340 milyar TL. Yani kendi öz evladımız olan yaklaşık 5 milyon 276 bin 187 kişiye bir yıl içerisinde 15 milyar TL’yi fazla görüyorsunuz ama dışarıdan gelen Suriyelilere 340 milyar TL’yi harcıyorsunuz. Takdir tabii ki yüce milletimizindir, bunun tekrar tekrar altını çiziyorum. Peki, ne yapılması gerekiyor? Buradan bir an önce bu kanun tekliflerimizin değerlendirilip Cumhur İttifakı’nın bunu kabullendiğini de göreceksiniz. Biz Millet İttifakı olarak direkt buna onay vereceğiz. Buradan özellikle tüm EYT’li olan 5 milyon vatandaşımıza bunu belirtmek istiyorum. Umarım, AK PARTİ milletvekilleri ve de Milliyetçi Hareket Partisi milletvekilleri de bunu duyuyorlardır.  Bir an önce getirdiğimiz kanunları da gündeme almalarının özellikle altını çiziyorum.

3600 ek gösterge sözünü yerine getirmediniz!

Diğer bir taraftan, özellikle Haziran 2018 seçimleri öncesi ne oldu? Ben buradan bunun da özellikle altını çizmek istiyorum. Bu 3600 yasası biliyorsunuz. Özellikle 2018 Haziran öncesi birçok bakan, Sayın Cumhurbaşkanı, zamanın Başbakanı…

Evet, Haziran 2018 seçimleri öncesi Sayın Cumhurbaşkanı, o zamanın Sayın Başbakanı defalarca ilk yüz gün içinde yapılacak olan vaatlerinin içerisinde 3600’u çıkaracaklardı, söz verdiler. Ama siz sekiz yüz seksen gün olmasına rağmen -Haziran 2018’den bugüne sekiz yüz seksen gün oldu- sekiz yüz seksen gündür “İlk yüz günde yapacağız.” diye söz verdiğiniz öğretmenlerimize, polislerimize, din görevlilerimize, hemşirelerimize yani tüm devlet memurlarımıza verilen sözü yerine getirmediniz. Siz tüm devlet memurlarımızı kandırdınız, kandırmaya da devam ediyorsunuz. Çünkü bunu defalarca televizyonlarda, billboardlarda söz verdiğiniz hâlde -bu elimizde belgeli- siz tüm memurlarımızı kandırdınız; bunun da özellikle altını çiziyoruz. İnanın, ilk seçimlerde iktidar olduğumuzda Cumhuriyet Halk Partisi ve Millet İttifakı olarak hem emeklide yaşa takılanları hem 3600 ek göstergesini hem de intibak yasasını çıkaracak olan, bu işi çözecek olan, ekonomiyi düzeltecek olan Cumhuriyet Halk Partisidir, bunun da özellikle altını çiziyorum.

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KAYA 8 ay önce

3600 ün getirecegi rahatlamalar çoktan geride kaldı EK GÖSTERGENİN GETİRECEĞİ YAKLAŞIK 500 TL PİYASANIN ALTINDA KALDI PİYASAİLE EŞİTLENMESİ İÇİN EN AZ 3000 TL GETİRİSİ OLURSA SON 3 YILIN PİYASA KAYBINI ANCAK KARŞILAR ŞU AN İÇİN

Avatar
Gazipaşalı 8 ay önce

bu haberler çıkmaya başladığı zamanki çocuklar yakında emekli olacak

Avatar
Kaan77 8 ay önce

Sayın Cumhurbaşkanı nedemişti eyt ekonomiyi çökertmeye önelik bir adımdır şimdi mütahitlere milyarlarca lirayı yediren suriyelilere 40 milyar dolar 240 milyar harcayan hükümette ekonomi çökmüyor kendi halkına yapılan haksızlığı çözünce ekonomi çöküyor öylemi ozaman siz bu halkın iktidarı değilsiniz size oy vermek bu millete ve en başta eyt lilere ihanettir

Avatar
SİYASET BŞAMIZA 8 ay önce

BUNLARA OY VERENLER TEST

Avatar
kartal 8 ay önce

3600 verilmemeli hepsinin maaşları iyi asgari ücretli ölsün o zaman

Avatar
Eski Akp Li 3 hafta önce

Asker, polis anladıkta imam ile öğretmenlerin ne görev güçlükleri var onu merak ettim. Devletin en rahat memurları bunlar. Bunlara da verilecekse tüm memurlara ayrım yapılmadan verilmelidir. Diger memurların çoğu bunlardan daha çok hakediyor.