3600 ek gösterge yeniden TBMM'de! Aynı meslek mensuplarının ek göstergeleri eşitlenecek mi?

Aynı meslek mensuplarına yönelik ek göstergelerin eşitlenmesi talebine ilişkin

KAMU 14.08.2022, 17:26 Editör
3600 ek gösterge yeniden TBMM'de! Aynı meslek mensuplarının ek göstergeleri eşitlenecek mi?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BASKANLIĞINA 

Aşağıda belirtilen sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Vedat BİLGİN tarafından yazılı olarak cevaplandırılması hususunu; Anayasanın 98. ve lçtüzüğün 96. ve 99. maddeleri gereğince saygılarımla arz ederim. 25.07.2022 Av. Uğur BAYRAKTUTAN /Artvin Milletvekili 

3600 ek gösterge düzenlemesi sonrası tahsil durumu gözetildiğinden birçok iş kolunda mağduriyetler oluşmuştur. Yeni düzenlemenin eşitlik ve adalet ilkeleri doğrultusunda eşit ve/veya benzer işleri yapan ülkemizin güzide meslek gruplarında çalışan kamu görevlilerini tümüyle kapsaması gerekmektedir. 

Mevcut durumda memurlar eğitim durumlarına göre belirli derece ve kademeden başladıklarından, üniversite mezunu olmayan memurlar daha düşük derecelerden göreve başladıkları için 1. dereceye kadar çıkamamaktadır. Bu bakımdan üniversite mezunu olmayan memurlar 3600 ek gösterge kapsamının dışında kalmaktadır. Örneğin, yıllardır 3600 ek gösterge bekleyen emniyet mensuplarımızdan üniversite mezunu olmayanlar 3600 ek gösterge hakkının dışında kalmaktadır. 

Bu durumda sadece yüksekokul mezunlarına 3600 ek gösterge verilmesi, lise ve ortaokul mezunlarına sadece 1200 TL seyyanen artış yapılacak olması büyük mağduriyet doğurmuştur. Bu durum ileride artan oranda bir eşitsizliğe neden olacaktır. Lise ve ortaokul mezunlarının farkı sabit kalacağından aradaki makas açılacak, ayı meslek mensubu emeklilerimiz arasında adaletsiz bir dağılım ortaya çıkacaktır. 

Aynı meslek mensuplarının aradaki emeklilik maaş farkının en asgari düzeye indirilebilmesi adına gerekli düzenlemeler yapılmalı, tahsil farkı gözetilmeden bu haktan tüm emeklilerimizin faydalanması sağlanmalıdır. 

Bu Bağlamda; 

1- Ek gösterge düzenlemesinin eşit ve/veya benzer işlerde görev yapan kamu görevlilerini tümüyle kapsaması, tüm memurlara fark gözetmeksizin 3600 ek gösterge verilmesi adına bir çalışmanız var mıdır? Detayları kamuoyuyla paylaşır mısınız? 

2- Aynı meslek mensupları arasındaki emeklilik maaş farkının en asgari düzeye indirilebilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılması, tahsil farkı gözetilmeden bu haktan tüm emeklilerimizin faydalanması adına bir takvim açıklar misiniz? 

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (55)
Ali Osman 2 ay önce
İş olsun torba döksün. adaletten bahsedip ilkokulla üniversiteyi aynı düzeyde tutan bir önerge hiç verilmemiş sayılır.insanlara boş umut vermek olmaz.üzerinde iyi çalışılmamış.kimse itiraz etmez saikiyle sadece araya polis adı sıkıştırarak bir yere varılmaz.bir 3600 yasasına baksaydı aynı gurup içinde olup dışlanan şefleri somut bir örnek olarak görebilirdi.bekçiyi gören devletimiz polisi de unutmaz sen merak etme.duygu sömürüsüne gerek yok.kimsenin görmediği sesini duymadığı şeflerden haber vereydin iyiydi.
Paşa Bey 2 ay önce
Diğer memur ve memur emeklileri de alsın babanın cebinden mi çıkıyor paralar üniversite okudun diye maaş farkı makası 2 bin TL yi bulacak senin özelliğin nedir ayıp beee.
FATMA 2 ay önce
Bizler meslek liselerinde okuyup atanmış yıllarca devletimize milletimize zor şartlarda hizmet etmiş zamanı gelince de emekllik hak edip emekli olmuş Ebe Hemşire Sağlık memuru Çevre Sağlık Teknisyeni adı altında görev yapan sağlık personelleri bizim dönemlerimizde üniversite mezunları yoktu bizler vatanımızın her köşesinde büyük özverilerle çalıştık devlet büyüklerimizin bizleri de görmeleri anlamalarını isteriz ayrımcılık olmasın memurlar emekliler arasında adaletsizlik olsun istemiyoruz yıllardır göz ardı edilen bu aradaki farkların düzeleceğini bekliyorduk Zamanında Üniversite Var dı da biz mi Okumadık çalışma şartları hayat şartları uygun olsaydı bizlerde okurduk herhalde bizlerde zamanımızın üniversitelileriydik Bunları Bilmeyenler Bilsin istiyoruz
Adnan 2 ay önce
Emekli Teknikerleriz 1. Derecede olmamıza rağmen bizlere 3600 ek gösterge verilmemiştir inşAllah bu durum düzeltilir sabırsızlıkla bekliyorum.
Ayşe 2 ay önce
30 yıllık hizmet veren VHKİ Kadro da 1.derecede Maliye Emeklileri var Yüksek Lisans mezunu ve Lisans mezunlarına ve diğer kurumlarda da var 3600 ek gösterge hakkının verilmesi gerekir. Eğitim durumuna göre deniliyor ama meslekler de ayrım yapılıyor bu haksızlığın düzeltilmesi gerekir adaletli ve adil olmalı. Saygılarımla
Sefff 2 ay önce
Lütfen kamudaki şefleri de artık duyun görün.
Oguz Tuncay 2 ay önce
Fakülte mezunu, sınavla şef olmuş, 31 yıl üzerinden emekliyim, bize 3600 ek gösterge layik görülmedi, bu haksızlığada bir el atan bir siyasetçi yok mu
Esra 2 ay önce
Lise mezunlarının öğretmen polis hemşire olabildiği okur yazar sayısını henüz çogaltabilmiş bir ülkede zaten bir çok emekli orta okul ve lise mezunu neden bu insanlar ayrıştırılarak ekonomik sıkıntı yaşasın gereken hizmeti verip emekliliği hak etmiş.Emeklinin refahı için yapılıyorsa bu uygulama devletin bunu daha iyi bilmesi gerekir okur yazar insan sayısı az olduğu için çoğu insan öğretmen lisesi mezunu olup atandı yada polis oldu yada hemşire bu günün emeklisini yeni göreve başlamış memurun zamanyla kiyasliyorsa devlet boş bir vaat vermiş oluyor emeklisine yazık
Şahin 2 ay önce
Hakikaten çok saçma bir şey; ek göstergesi 2200 olan 3600 oluyor 3000 olan da 3600 oluyor. Diğer taraftan 3600 olan 4800 yükseliyor. Bundan kim ne anladı? Ek göstergesi 3000 olanlar cezalı mı? 2200'e 1400 geliyor 3000 olanlara 600 geliyor. 3600 olanlara da 1200 geliyor. Bundan kimse bir şey anladı mı?
Tamer 2 ay önce
Gelir uzmanları da merkez taşra ayırımıda kaynaklanan mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini bekliyor. Zira sayın kılıçdaroğlu ve akşener bunu gidereceklerini söylediler. Bizde hükümet yetkililerine soruyoruz bu adaletsizliğe daha ne kadar seyirci kalacaklar.
Asuman 2 ay önce
30 yıllık öğretmenim.temmuzda 3600 ekgosterge kanunu çıktıktan sonra emekli oldum.3600 ek gösterge ikramiye farkından kanun çıktıktan sonra emekli olanların da yaralanması gerekir..emekli sandığı kanununda 6 ay içinde çıkan kanun ve katsayılar dan memur emekli olsa bile yararlanirdi.hak kaybına uğramazdi.3600 kanun çıktıktan sonra emekli olanların da hak kaybına ugramamalari gerekir.ya da ek gösterge farkı odenmeli.tesekkurler
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23
açık