4/B'li süresiz sözleşmeli memurlara kadro Meclis gündeminde

Süresiz sözleşmeli personeller (657/4B); tayin, izin, özlük, görevde yükselme gibi, aynı işi yaptığı bir çok memurun sahip olduğu haklardan mahrum bırakılmıştır. Aynı yıl içerisinde birkaç ay önce mesleğe başlayan personel açısından etkisi ömür boyu sürecek farklılıklar oluşmuştur. Aynı şartlarda ve yeterlilik koşullarıyla mesleğe girenler arasındaki bu farklılık adalet duygusunu rencide etmekte ve iş barışını bozmaktadır. Aynı zamanda bu durum devletin eşitlik ve öngörülebilirlik ilkelerine aykırıdır.

4/B'li süresiz sözleşmeli memurlara kadro Meclis gündeminde

Kamu kurum ve kuruluşlarında 4B statüsünde süresiz sözleşmeli olarak personelin sorunlarının araştırılarak alınması gereken tedbirlerin belirlenmesi amacıyla bir Meclis araştırması açılmasına ilişkin önerge sunuldu:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

Kamuda; bakanlıklar ve bağlı kuruluşlarda görev yapan süresiz sözleşmeli personeller (657/4B); aynı işi yaptığı memurların sahip olduğu; tayin, izin, özlük, görevde yükselme gibi birçok haktan mahrum bırakılmıştır. Konunun tüm boyutlarıyla araştırılarak, sorunların çözümüne yönelik alınabilecek tedbirlerin ve yapılabilecek düzenlemelerin belirlenmesi amacıyla, Anayasa'nın 98. ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğünün 104 ile 105'inci maddeleri gereğince Meclis Araştırması açılmasını arz ve teklif ederiz. Erhan USTA /Samsun Milletvekili 

Kamuda; bakanlıklar ve bağlı kuruluşlarda, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/B maddesi kapsamında, sadece geçici ve proje kapsamındaki nitelikli işlerde sözleşmeli personel istihdam edilebileceği ifade edilmişken, maalesef mevcut durum itibarıyla kamunun asli işlerini yürütmek üzere de sözleşmeli personel istihdamı yapılır hale gelmiştir. 

Sözleşmeli personeller için bu sistemin sürdürülebilir olmaması nedeniyle 2011 ve 2013 yıllarında tüm sözleşmelilere kadro verilmiştir fakat 2013 yılından sonra sözleşmeli istihdam modeline devam edilmiş ve şu anda sayıları yaklaşık 500 bini bulan bir sözleşmeli personel İstihdamına ulaşılmıştır. 

Bunun yanı sıra ilk olarak Milli Eğitim Bakanlığında istihdam edilen sözleşmeli öğretmenlere 2016 yılında OHAL döneminde 4+2 olarak ifade edilen 4 yıllık sözleşmeli istihdamı sonrasında 2 yıllık süre ile aynı yerde kadrolu olarak çalışmaları şartını getiren bir sistem getirilmiştir. Ardından 2019 yılında bu süre, sözleşmeli öğretmenler için 3+1 şeklinde (3 yıllık süre sonrasında 1 yıllık kadrolu çalışma) değiştirilmiştir. 

2013 yılından itibaren sözleşmeli personel alımına ağırlık verilen Sağlık Bakanlığına da 676 sayılı KHK'nın 76. maddesi, 663 sayılı KHK'ya eklenen 45/A maddesiyle 4+2 sistemi getirilmiş ve 2017 yılından itibaren bu bakanlıkta da 4+2 şeklinde atama usulüne geçilmiştir. 2018 yılında ise yine bu sistemde de değişiklik yapılarak Sağlık Bakanlığında bu süre 3+1 şeklinde değiştirilmiştir. 

Aynı şekilde 703 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 633 sayılı Diyanet İşleri Başkanlığı Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanuna 10/A maddesi eklenerek 3+1 sistemi bu kurum için de 2018 yılı itibarıyla uygulamaya geçirilmiştir. 

Yapılan bu değişikliklerle, gerekli kriterleri karşılayanların; hem mali, hem de özlük haklarında belirgin iyileştirmeler sağlanmıştır. Ancak bu düzenleme sadece 663 sayılı KHK 45/a maddesine göre işe alınanları kapsadığından, 8 yıldır 4B sözleşmeli statüsünde görev yapan süresiz sözleşmeli memurlar kapsam dışı bırakılmıştır. 

Süresiz sözleşmeli personeller (657/4B); tayin, izin, özlük, görevde yükselme gibi, aynı işi yaptığı bir çok memurun sahip olduğu haklardan mahrum bırakılmıştır. Aynı yıl içerisinde birkaç ay önce mesleğe başlayan personel açısından etkisi ömür boyu sürecek farklılıklar oluşmuştur. Aynı şartlarda ve yeterlilik koşullarıyla mesleğe girenler arasındaki bu farklılık adalet duygusunu rencide etmekte ve iş barışını bozmaktadır. Aynı zamanda bu durum devletin eşitlik ve öngörülebilirlik ilkelerine aykırıdır. 

Konuya ilişkin bir adım atılmamasının sebeplerinden birisinin de, Doğu Güneydoğu Bölgesinde personel tutulamadığı, kadroya geçirilmeleri durumunda bu bölgelerde personel açığı olacağı görüşüdür. Devlet yönetme becerisinin gerekliliği tam da böyle zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Doğru bir planlamayla bu sorun da kolaylıkla aşılabilecektir. 

Tüm bu koşullar göz önüne alındığında, 657/4B statüsünde süresiz olarak sözleşmeli çalışan personellerin mağduriyetlerinin araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Anayasa'nın 98. ve TBMM içtüzüğünün 104 ve 105. maddesi uyarınca Meclis Araştırması açılması yerinde olacaktır. 

Kamubiz.com ÖZEL/ ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ERHAN BEY BUNLAR 2010DAN BU GU E KADROYU KALDIRDI SIRA 4B YI KALDIRACAK LAR HEDEF 2023 7 ay önce

O YUZDEN KAMUDA 657 kalmıyacak HERKES ISKUR UZERINDEN HER YIL VEKİL İMAM GIBI ISTIFASINI ISE GİRERKEN VERECEK TAZMİNATSIZ TENILNMEDIGINDE KSPININ ONUNE KONUCAK BIZE 2010DAN BERI BUNU YASATTILAR ISKURDAN İMAM ALIP CAMİLERE ISKUR İMAM ARADI BUNLAR SIRA SOZLEŞMELIYI KALDIRMAK O YUZDEN 2023TE AKP MHP OYU OYLAR B

Avatar
ERHAN BEY 2010DAN BU GU E KADROYU KALDIRDI SIRA 4B YI KALDIRACAK LAR 7 ay önce

KADROYU KALDIRDI SIRA 4B YI KALDIRACAK LAR HEDEF 2023
2010DAN BU GU E KADROYU KALDIRDI

O YUZDEN KAMUDA 657 kalmıyacak HERKES ISKUR UZERINDEN HER YIL VEKİL İMAM GIBI ISTIFASINI ISE GİRERKEN VERECEK TAZMİNATSIZ TENILNMEDIGINDE KSPININ ONUNE KONUCAK BIZE 2010DAN BERI BUNU YASATTILAR ISKURDAN İMAM ALIP CAMİLERE ISKUR İMAM ARADI SIRA SOZLEŞMELIYI KALDIRMAK O YUZDEN 2

Avatar
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YARDIMCI HİZMETL 7 ay önce

2351 VHKİ SAĞLIKTA SINAV KAZANDI ATANMADI .SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANIYOR.DİĞER KURUMLARDA SINAVSIZ SINIF ATLATILIYOR ALLAH SORSUN. Kıyamet gününde haklar sahiplerine mutlaka verilecektir Ebû Hüreyre radıyAllahu anhden rivayet edildiğine göre, Resûlullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Kıyamet gününde, haklar sahiplerine mutlaka verilecektir. Hatta boynuzsuz koyun için, boynuzlu koyundan kısas alınacaktır.” (Müslim, Birr 60. Ayrıca bk. Tirmizî, Kıyâmet 2)

Avatar
belediyeci sözleşmeli 7 ay önce

5393 49/B e göre çalışan belediye ve özel idare sözleşmelileri neden yok burda?