4/C Geçici Personel Uygulamasına KHK ile Son Verildi

Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/C sözleşmeli personel uygulaması 696 sayılı KHK ile bugün kaldırıldı. Resmi Gazetede yapılan değişiklik şöyle:

4/C Geçici Personel Uygulamasına KHK ile Son Verildi

Kamu kurum ve kuruluşlarında 4/C sözleşmeli personel uygulaması 696 sayılı KHK ile bugün kaldırıldı. Resmi Gazetede yapılan değişiklik şöyle:

Bugün (24 Aralık 2017) yayımlanan “696 sayılı Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Düzenlemeler Yapılması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname” ile, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda değişiklik de yapıldı ve 4/C geçici personel uygulaması kaldırıldı. 

4/C geçici personel, 4/B sözleşmeli personel kapsamına alındı. Bu değişiklik 2 Ocak 2018 tarihinde yürürlüğe girecek.

Yapılan değişikliklere göre;

**657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4/C maddesinde düzenlenen geçici personel uygulaması yürürlükten kaldırıldı.

**Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmetlerde çalıştırılacak olanlar, 4/B sözleşmeli personel olacak. Bir yıldan az süreli veya mevsimlik hizmetler olduğuna Devlet Personel Başkanlığı ve Maliye Bakanlığının görüşleri üzerine Bakanlar Kurulunca karar verilen görevlerde ve belirtilen ücret ve adet sınırları içinde sözleşmeli personel istihdam edilecek.

**Özelleştirme uygulamaları sebebiyle iş akitleri kamu veya özel sektör işverenince feshedilen ve 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun kapsamında diğer kamu kurum ve kuruluşlarına nakil hakkı bulunmayan personel de, yaşlılık veya malullük aylığı almaya hak kazanıncaya kadar sözleşmeli personel (4/B) olarak istihdam edilebilecek.

**Kamu kurum ve kuruluşlarında 4 Aralık 2017 tarihi itibarıyla (adam/ay esasına göre kısmi süreli çalıştırılmakta olanlar ile saat ücreti karşılığı çalışmakta olanlar hariç) 4/C kapsamında tahsis edilmiş geçici personel pozisyonlarında çalışmakta olanlar, pozisyonlarının tahsis edildiği teşkilat ve birimde, halen yürütmekte oldukları hizmetleri aynı şekilde yerine getirmeye devam etmek üzere, 4/B kapsamında sözleşmeli personel pozisyonlarına 2 Ocak 2018 tarihinden itibaren 90 gün içinde kurumları tarafından geçirilecek.

**4/C’den 4/B’ye geçirilenlere iş sonu tazminatı ödenmeyecek. Bu personelin önceden iş sonu tazminatı ödenmiş süreleri hariç, iş sonu tazminatına esas olan toplam hizmet süreleri, yeni pozisyonlarında iş sonu tazminatına esas toplam hizmet süresi ile ücret ve izin sürelerinin hesabında dikkate alınacak.

**4/C kapsamında çalışmakta iken 4 Aralık 2017 tarihinde askerlik ve doğum nedeniyle görevlerinde bulunmayanlardan ilgili mevzuatına göre yeniden hizmete alınma şartlarını kaybetmemiş olanlar da 4/B personel olabilecek.  

**24 Aralık 2017 tarihinden önce 4/C pozisyonlarına atanmak üzere Devlet Personel Başkanlığına bildirilen ve atama süreci devam edenler ile atamaları yapılanlar da 4/B statüsünde istihdam edilecek.  

**24 Aralık 2017 tarihinden önce 4/C pozisyonlarında mevzuat uyarınca istihdam hakkı bulunan personel, 4/B ile tanınan istihdam hakkından yararlanabilecek.

memurunyeri

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
HİZMETLİ 3 yıl önce

SAYIN BAŞBAKANIMIZ’ DAN TÜM YHS PERSONELERİNE Eğitim Durumlarına Uygun GİH Kadrosu Müjdesini Bekliyoruz. Yıllar Önce GİH Kadrosuna Geçme Konusunda Sıranın Bizlere Geldiğine İnanıyorum. Kadro Vererek Bizlerin Sevindireceği GÜNÜ Bekliyoruz.

Avatar
Sukut-u hayal 3 yıl önce

Yardımcı hizmetlere nezaman düzenleme yapılacak?

Avatar
Hizmetli Dr 3 yıl önce

4c var taşeron var.. YHS yine yok... Yhs Eğitim durumlarına uygun ünvanlara geçirilmelidir