4/C’den 4/B'ye geçirilen personel hakkında 11 maddelik önerge TBMM'de

Milletvekili Ömer Fethi Gürer, kamuda 4/C statüsündeyken 4/B statüsüne geçirilen görevlilerin yaşadığı mağduriyetin giderilesi için TBMM Başkanlığı’na Meclis Araştırma Önergesi verdi. Gürer önergesinde 2018 yılında Bakanlar Kurulu Kararıyla statüleri değiştirilen 4/B’lilerin halen görev tanımlarının yapılmadığına dikkat çekti.

4/C’den 4/B'ye geçirilen personel hakkında 11 maddelik önerge TBMM'de

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 2018 yılındaki Bakanlar Kurulu kararında 4/C’lilerin 4/B geçişlerinde unvanları, yaptıkları göreve göre değil, eğitim durumuna göre İdari Destek ve İdari Büro Görevlisi olarak belirlendiğine işaret etti.

Bu zamana kadar, verilen unvanların görev tanımlarının halen yapılmadığına vurgu yapan Gürer, “Bu sebeple 4/C’den 4/B’ye geçenlere giyim yardımı dahi yapılmamaktadır. 4/C’de eğitim durumunda değişiklik olan personelin katsayısı değiştirilerek ücreti artarken, 4/B’de unvan değişikliğinin olmaması bahanesi ile ücret ve unvan değişikliği talepleri reddedilmektedir” ifadelerini kullandı.

4/B statüsünde var olan 65 yaşa kadar çalışabilme hakkının ve her 5 yıl için verilen kıdem ücretinin 696 sayılı KHK ile 4/B’ye geçenlere tanınmamasının da bir çelişki olduğunu vurgulayan Gürer, “Yine 375 sayılı KHK kapsamında tüm kamu personellerinde en az %70 olan ek ödeme ne gariptir ki 4/B için sadece %20’dir. 4/C’den 4/B’ye gecen lisans, ön lisans mezunu, mühendis, tekniker ve teknisyenlere unvanları verilmelidir” ifadelerini kullandı.

CHP’li Gürer, “Özelleştirme nedeni ile işlerini statülerini emeklerini hayallerini geleceğini bırakanlar mağdurdur. 2015 yılında imzalanan 3.Dönem Toplu Sözleşmesi 36/2 Maddesi ile imza altına alınan 4/B’liler ile 4 Aralık 2017 tarihinde Cumhurbaşkanının müjdesini verdiği 4/B’liler arasında büyük farklar vardır” hatırlatmasında bulundu.

Gürer, Meclis Araştırma Önergesinde, 4/C’den 4/B’ye geçirilen personelin yaşadığı mağduriyet, beklenti ve sorunlarını da maddeler halinde şu şekilde sıraladı.

“1- İradesi dışında zorunlu emekliliğe tabi olmaması,

2- Mevcut tüm 4/B’liler gibi 5 yıl, 10 yıl, 15 yıllık kıdem ücretinden yararlanması,

3- Ek ödeme oranının %20 değil, mevcut tüm 4/B’liler gibi en az %70 olması,

4- 4/C statüsünde olduğu gibi eğitim durumundaki değişikliğin unvan ve ücrete yansıması, (4/C’den 4/b’ye geçişler eğitim durumuna göre yapılmış olup yasal değişiklikler yapılabilir. )

5- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı tüm 4/B’li personelin Eğitime Hazırlık Ödeneğinden faydalanması,

6-Eski adi ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı 4/B’li Personel, 2017/1 sayılı genelge ile nöbet görevini yapmasını engellenmiş olup Anayasanın eşitlik ilkesi gereği bu haktan yararlanması,

7- Tarım ve Orman Bakanlığı birleşmiş olup, yangın tazminatının arttırılarak tüm personelin yararlanması, Arazi şartlarında teknik işler yapan 4/B’li personele özel hizmet tazminatının ödenmesi,

8- Refakat izninin 3 Ay değil 4/a personelde olduğu gibi 3+3 Ay olarak belirlenmesini, kullanılmayan yıllık izinlerin bir sonraki yıla devredilmesi

9- Çalışanların verimliliğinin arttırılması için 4/B’lilerin de görevde yükselme hakkından yararlanması,

10- 4/B’li personelin mazerette dayalı yer değiştirme hakkından yararlanabilmesi,

11- 2008 yılında çıkarılan yasa ile düşürülen Emeklilik Aylığı Bağlanma oranlarının (ABO) yükseltilmesi gibi sorunları olan bu kesimin bir Meclis araştırması ile tüm sorunları belirlenip yasal düzenlemeler sağlanmasının yolu açılmalıdır.”

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SIZIN BU DUNYADA HEM AHİRETTE HESAB VEREMIYECKSINI 4 ay önce

Sonra TAZMİNATSIZ işten at ASKERİ ücret MAAŞ GEÇİÇİ 657 TABİ ŞARTLARI ARA 60 PUAN KPS DHBT 60 MULKAT VE HERYIL İL İLÇE SÜRGÜN TAŞIN İŞ ARA BOŞTA KAL ORTADA BURAK SOKAGA AT LULLNIP YAZIKLAR OLSUN SIZIN KARDEŞLIGINIZE YAZKLAR OLSUN BENIM 3 OGLUM GÖZ YAŞI MAKAMLARINIZI YERLE BIR ETSI GERŞEYIMI KAYBETMİŞİM VEKİL imamı 4c ki göster tmmd 4b hakkını elinden 2014 gecesi hafta da bir gun izin hakkı verme sonra insanlıktan bahset müslüman sizsiniz öylemi

Avatar
BİZİM HAKKIMIZI ARAMAYA LAR BİZDEN DEGİLDİR TERKEF 4 ay önce

Aynı YAZIYI BENDE ONAYLIYORUM ARKADAŞIMIZIN MSJINA İMZAMI ATIYORUM BENDE YAYINLIYORUM MİL DİYANET SEN OLARAK TŞK EDOYRUM BENDE MİL DİYANET SENE GECIYORUM HOCAM VEN O MALUM SENDİKANIN VEKİL İMAM VEKİL MÜEZZİNLERİ İSTEMEDGINI BAYRAK TUTAR TRAFINDA N HATTA TEHDİT EDİLDGİMİZİ BİLİYORUM SİZ NE HAKLA 4B Lİ OLMAK İSTİYORSUNUZ VEKİL OLDUGUNUZA DUA EDIN ESKIDEN BUDA YOKTU FALQN FİKAN DEDİMKİ TERBİYESİZLİK YAPMA ESKIDEN 28 ŞUBAT TA SIZIN GBI VEKİL İMAM VEKİL MÜEZZİNLERİN SOKAGA ATMAK YOKTU DEDIM SUREDIZ VEKİL IMAMLIK VARDI DEDIM HEMDE 99 YILINDA 12 BİN SUREDIZ VEKİL İMAM VEKİL MUEZZIN ALINDI ANASOL M HUKUMETINDE DEDIM HOCAM ŞUANTURK DİYANET VAKIF SENDEYİM ONLARDA BU KONUDA SIKIŞTIRMIYOR DESTEK OLMUYIR HEMEN E DEVLETTEN İSTIFAMI VERDİM SIZIN SENDIKAYA UYELIGIMI GECIRDIM HOCAM ALLAH SIZDEN RAZI OLSUN HOCAM SIZE RANDEVU CERMIYEN SENDIKALARDA MALUM YETKILI SENDIKAYA HALEN UYE OLAN VEKİL İMAM MUEZZİNLER DE VAESA YAZIKLAR OLSUN HALA İSTİFA ETMEYIP DEVAM EDİYOR KARSA DİYANET SENDE İSE