657'de köklü değişiklik için Cumhurbaşkanı düğmeye bastı

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda büyük değişiklik için düğmeye basıldı! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın emri ile kamuda A’dan Z’ye her şey yeniden düzenlenecek

657'de köklü değişiklik için Cumhurbaşkanı düğmeye bastı

657 sayılı Devlet Memurları Kanununda büyük değişiklik için düğmeye basıldı!  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın emri ile kamuda A’dan Z’ye her şey yeniden düzenlenecek

Türkiye, 2019 seçimleri ile birlikte yeni bir döneme girecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "obez devlet anlayışından vazgeçmeliyiz" diyerek rotasını çizdiği yeni dönemin altyapısını oluşturacak düzenlemeler için düğmeye basıldı ve 5 ayrı komisyon kuruldu. Devletin yapılanmasından seçim sistemine kadar a'dan z'ye her şey yeniden düzenlenecek. SABAH'ın edindiği bilgiye göre Türkiye'de köklü değişiklikler yapacak komisyonların yapacakları düzenlemeler ise şöyle sıralandı:

YÜRÜTME TEKRAR YAPILANACAK

Yürütme yeniden yapılandırılırken Başbakanlık kalkacağı için buraya bağlı kuruluşlarla Başbakan'ın görev ve yetkilerinin nasıl dağıtılacağı tek tek belirlenecek. Başbakana bağlı kuruluşların ve yetkilerinin bir bölümünün bakanlıklara, bir bölümünün ise Cumhurbaşkanı yardımcılarına bağlanması bekleniyor. Kritik kurumlar ise direkt cumhurbaşkanına bağlanacak. Bu kapsamda bakanlık sayısı, birleştirilecek ya da ayrılacak bakanlıklar da netleştirilecek. Bazı yeni bakanlıkların kurulması da gündeme gelebilecek.

PERSONEL REJİMİ SİL BAŞTAN

Alışılmış devlet memurluğu sistemi yani 657 Sayılı Yasa köklü şekilde değişecek. Memurlara performans kriteri getirilecek. Üst düzey kamu görevlileri, bakanlarla birlikte gelip, bakanlarla birlikte görevden ayrılacak. Müsteşarlık makamının, bakan yardımcılığı şeklinde yeniden tanımlanması tartışılacak. Ancak devlet hafızasının korunması açısından müsteşarlığın korunması, genel müdür, daire ve şube başkan yardımcısı makamlarının kaldırılması üzerinde de duruluyor.

İTTİFAK VE DARALTILMIŞ BÖLGE

Siyasi Partiler yasasının yanında cumhurbaşkanlığı, milletvekili, yerel, seçmen kütükleri yasalarında değişiklik yapılacak. Cumhurbaşkanlığı sistemine göre bunlar yeniden düzenlenecek. AK Parti, ittifakların yolunu açacak bir düzenleme üzerinde çalışıyor ancak yüzde 10'luk seçim barajının düşürülmesine sıcak bakmıyor. AK Parti seçim sisteminde daraltılmış bölgeye geçilmesini de değerlendirecek. Seçilme yaşını 18'e indiren düzenlemelerin de seçim yasasında yapılması gerekiyor. Mart ayına kadar bu düzenlemenin yapılmaması halinde 18 yaşındakilerin yerel yönetimlere aday olmaması gibi bir durum ortaya çıkabilecek.

BİRİNCİ YARDIMCI VEKALET EDECEK

Cumhurbaşkanı'na "birinci atanan yardımcısının" vekalet etmesine dönük bir çalışma yapılıyor. Bu durumda, Cumhurbaşkanı'nın ölümü ya da istifası halinde seçime kadar olan sürede de vekaleti birinci atanan yardımcı yapacak.

TEK ADAYLIĞI TERCİH EDECEK

Yeni sistemde cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri birlikte yapılacak. Seçmen bir sandığa cumhurbaşkanı, diğerine de meclis pusulasını atacak. Bu kapsamda parti genel başkanları ya da bir ismin aynı anda hem cumhurbaşkanı hem de milletvekili adayı olup olamayacağı konuşulmuştu. Anayasa'da buna ilişkin açık bir düzenleme bulunmuyordu. Seçim Yasası'na konulacak bir hüküm ile gerekli düzenleme yapılacak. Bir kişi hem cumhurbaşkanı hem de milletvekili adayı olamayacak. Bunlardan birini tercih edecek.

TBMM İÇTÜZÜĞÜ

Meclis İçtüzüğü de yasama ve yürütme erklerinin ayrılığı gözetilerek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile uyumlu hale getirilecek. Cumhurbaşkanı'nın grup ile ilişkileri, bakanların Meclis çalışmalarına katılmaları gibi düzenlemeler de İçtüzük kapsamında ele alınacak.

YEREL YÖNETİMLER SİL BAŞTAN

Yerel yönetim reformu kapsamında, İl Özel İdareleri, İl Genel Meclisi, Belediye Meclisleri, muhtarlıklar yetki ve görevleri ile yeni sisteme uygun şekilde yapılandırılacak. Yeni dönemde nüfusu 300 binin üzerinde olan illerin "bütün şehir" sayılması düşünülüyor. Bütün şehirler, büyük şehirden biraz daha farklı olacak. İl belediyeleri tüm sınırlar içindeki koordinasyonu ve imar birliğini sağlayacak. Ancak il belediyesi için sadece şehir merkezi oy kullanacak. Her ilçe kendi başkanı için oy verecek. Bağlı köylerin oyları da bağlı oldukları ilçe için sayılacak. Belediye hizmetlerinin daha etkin yürütülmesi için önümüzdeki dönemde beldelerin kaldırılması planlanıyor. Büyük beldeler ilçeye dönüştürülürken küçük olanlar köy ya da mahalle kabul edilecek.

PARTİ KAPATMA KALKIYOR

AK Parti reform kapsamına siyasi partilerin kapatılması konusunu da aldı. Anayasa ve yasalarda yapılacak değişiklik ile parti kapatma kaldırılacak. Bunun yerine bireysel sorumluluk getirilecek. Yani bir kişi suç işlemişse ve siyasi yasak gerekiyorsa bu bireysel olarak verilecek. Tüm partiye maliyet çıkartılmayacak.

sabah

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KEMAL 3 yıl önce

Sayın Cumhurbaşkanımızdan YHS Personeline 2005 Yılında Toplu Görüşmelerde Verilen Sözün Yerine Getirilmesini İstiyoruz. Yeni Yılın İlk KHK Toplantısında Bizlerin MAĞDURİYETİMİZİN Giderilmesini TÜM YHS Personellerine Eğitim Durumlarına Uygun GİH KADROSU Müjdesini Bekliyoruz

Misafir Avatar
EMİN 3 yıl önce @KEMAL

Müsait olan arkadaşlar faks etkinliğimiz vardır.....
https://www.facebook.com/groups/2037184226524370/?ref=bookmarks

Beğenmedim! (0)
Avatar
Hizmetli baba 3 yıl önce

YHS ye 2005de verilen bu sözün tutulmasını bekliyoruz zaten memur işi yapıyoruz bu yüzden herkese diplomasına göre ünvan verilsin adaletsizlik ortatan kalkacaktır bekliyoruz hadi hayırlısı bakalım taşerona kadro verildi YHS artık kaldırılmalıdır GİH istiyoruz

Avatar
Murat 3 yıl önce

Canla başla öazveriye çalışarak fakülteyi bitirdim 2.üniversteyi okuyorum ltfen yalvarıyorum ben elmden geleni yaptım artık yardımcı hizmetleri gih sınıfına geçirilmesini istiyorum.

Misafir Avatar
EMİN 3 yıl önce @Murat

Müsait olan arkadaşlar faks etkinliğimiz vardır.....
https://www.facebook.com/groups/2037184226524370/?ref=bookmarks

Beğenmedim! (0)
Avatar
baba36 3 yıl önce

ben YHS da karşımdaki arkadaşım GİH sınıfında aynı işi yapıyoruz iş paraya geldiyinde ayrı düşüyoruz sayın konunun mahtapları siz bu işe nasıl bakıyorsunuz adaletse tamam susalım

Avatar
Gökhan KAPLAN 3 yıl önce

#yardımcıhizmetlergihbekliyor

Misafir Avatar
EMİN 3 yıl önce @Gökhan KAPLAN

Müsait olan arkadaşlar faks etkinliğimiz vardır.....
https://www.facebook.com/groups/2037184226524370/?ref=bookmarks

Beğenmedim! (0)
Avatar
nasim 3 yıl önce

yardimci hizmetler gih istiyor

Misafir Avatar
EMİN 3 yıl önce @nasim

Müsait olan arkadaşlar faks etkinliğimiz vardır.....
https://www.facebook.com/groups/2037184226524370/?ref=bookmarks

Beğenmedim! (0)
Avatar
Belediye şirketi 3 yıl önce

BELEDİYELERDE kadro bekliyor reis biz seni çok seviyoruz bize sahipçık

Avatar
maranki 3 yıl önce

kadrolu devlet memurluğunu ortadan kaldırmaya çalışan bir zihniyet size niye kadro versin kafanızı çalıştırın