AK parti'den Aile Bakanlığı Ek Ders Karşılığı Çalışanlar Hakkında Açıklama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda ek ders ücreti karşılığında görev yapan personellerin yaşadıklarına yönelik verilen Meclis araştırması önergesi üzerine AK Parti Ankara Milletvekili Orhan Yegin şu açıklamayı yaptı.

AK parti'den Aile Bakanlığı Ek Ders Karşılığı Çalışanlar Hakkında Açıklama

AK PARTİ GRUBU ADINA ORHAN YEGİN (Ankara) – Kıymetli milletvekilleri, bilindiği gibi, 2015 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının merkez ve taşra teşkilatları bünyesinde düzenlenen hizmet içi eğitim, kurs ve seminerlerde ders vermek üzere görev alacak eğitim görevlilerinin niteliklerini, ücretli okutulacakları haftalık ders saati sayısını ve diğer hususlar ile öğretmenlerin ek ders ücretleriyle ilgili usul ve esasları düzenlemek için bir Bakanlar Kurulu kararı çıkartılmıştı. Bu kapsamda, günümüzde de Bakanlık, resmî görevi bulunmayanlara haftada otuz beş saate kadar ek ders görevi, ek ders görevi verilenlere ise 657 sayılı Kanun’un 176’ncı maddesi uyarınca ve bütçe ödenekleri çerçevesinde ek ders ücreti ödemektedir. Yine, olanaklar dâhilinde her yıl bu sözleşmelerin yenilenebilme olanağı da bulunmaktadır. Bu personel; hizmet içi eğitim, kurs ve seminerler, hizmet alanlara yönelik psikososyal destek programı, beden eğitimi, spor çalışmaları ve benzeri birçok dalı kapsayan farklı alanlarda fiilen görev almaktadır. Alım yaparken en az lise mezunu olmalarının yanında, eğitim programlarında yer alan konularda gerekli bilgi, beceri ve öğretme yeteneği ile bu alanda öğretici belgesine sahip olmaları şartı aranmaktadır. Bu esaslar dâhilinde haftada otuz beş saate kadar ek ders görevi verebilmekte olup bütçe olanakları dâhilinde her yıl sözleşmeleri yenilenebilmektedir. Şu an itibarıyla ek ders karşılığı çalışanların sayısı yaklaşık 3 bindir. Bahsi geçen esaslar çerçevesinde ek ders karşılığı çalıştırılan personel çalıştıkları süre için yani ders karşılığı ücret almaktadırlar. Doğrudur, ücretler farklı alınmaktadır ancak farklılığın kaynağı; haftada on saat çalışana on, yirmi saat çalışana yirmi, otuz saat çalışana otuz saat karşılığı bir ücret ödenmesidir.

Kıymetli milletvekilleri, bu kardeşlerimizin elbette kadrolu personelle aralarında ücret farkı vardır. 4/A kadrolu personel veya 4/B sözleşmeli personel statüsünde çalışanlar, belli şartları sağlayıp KPSS’den istenilenin üzerinde puan alıp kurumlarca ayrıca yapılacak sınav için sıralamaya girmeye hak kazanıp ve nihayetinde sınavı geçip istihdam edilmeye hak kazanıyorlar. Bu süreçler, önergeden dolayı burada konu ettiğimiz kardeşlerimize kapalı veya yasak olan süreçler değildir. Esasen, ek ders karşılığı ücret verilerek personel çalıştırma bir istihdam modeli de değildir. Aslında, iş süresinin ve yoğunluğunun azlığı, işin veya ihtiyacın haftanın belli zamanlarında ortaya çıkması ve benzeri sebeplerden ötürü bazı alanlarda kadrolu veya sözleşmeli statüyle tam zamanlı personel istihdamı yapılamadığından KPSS, kurum içi sınav ve benzeri süreçlerin hiçbiri olmadan, ders saati karşılığında hem kurumun ihtiyacı karşılansın hem  bir nevi, mesleğini bir parça icra edilebilme imkânı hem de bir gelir elde edebilme imkânı sağlanmış olsun diye kurulan bir münasebettir.

Bir bakıma, Millî Eğitim Bakanlığında uygulanan ücretli öğretmenlikte olduğu gibi bir durumla karşı karşıyayız. Millî Eğitim Bakanlığında kadrolu veya sözleşmeli çalıştırılan öğretmenin hastalanması, askere gitmesi, doğum yapması veya benzeri farklı durumlarla işinden geçici olarak ayrıldığı dönemler için ücretli öğretmen istihdam edilmektedir. Bu ve benzeri durumlar için kurumlar, en başta hangi haklarla ve hangi şartlarda bir münasebet kurulacağını bildirmekte ve münasebet kurulduktan sonra vadettiği şartlardan geriye doğru da herhangi bir gidiş yapmamaktadır.

Kıymetli milletvekilleri, doğrudur; bu modelde esas olan, geçici olarak hizmetin görülmesi ve saatlik görevlendirme olduğundan, ayrıca istihdam biçimi olarak da kurgulanmadığından izin, yer değiştirme, tayin, terfi gibi haklar da evet, bu modelde -doğal olarak- öngörülmemiştir.

Kamubiz.com ÖZEL /ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ekdersbirmağduriyettir 8 ay önce

Sayın vekilimiz önüne konulan evrağı okumuş sıkıntı yok ama şunu merak ediyorum gece yatağına yattığında başını yastığa koyduğunda gerçekten bnm dile getirdiğim kadar basit mi ekderslilerin mağduriyeti die düşündü mü?

Avatar
Sena 8 ay önce

Milletvekilimiz tamamen meb deki ucretli öğretmenler ile karıştırmış. Aile Bakanlığında ekders genelgesi kapsaminda çalışan meslek elemanları ders anlatmadigi gibi haftalik 35-40 saat altında da calismamaktadir. Haftalik Minimum 35 saat, günlük 7-8 saat yani tam zamanli çalışmaktadır. Istihdam şekli olmasının kanıtı ise bu kapsamda çalışan personelin is giriş çıkışı yapılmamaktadır. 10 yıl 20 yıl aynı kurumda bakanlığın asıl islerini yapmaktadır.

Avatar
Ek dersli calisan 8 ay önce

Dilerim Allahtan Orhan Yegin ek dersli çalışanin asgari ücret altinda kalan maasına bile muhtaç hale gelir!

Avatar
gamze 4 ay önce

sayın vekilin aile ve sosyal bakanlığında ek ders karşığı nasıl çalışıldığı hakkında bilgisi olmadığı belli..bizler oyle gerektiğinde çağrılıp ders vermiyoruz her kamuda çalışan gibi haftanın beş günü sekiz saat mesaimizi fazlasıyla doldurup işimizi bitirip öyle çıkabiliyoruz

Avatar
Ek ders li köleler 7 ay önce

Sayın Orhan Yeğin önüne ne konulsa onu okumuş keşke iyice araştırmadan konuşmasaydı. Bizler şuanda maalesef ders vermiyoruz tamamen kurumun bütün işlerini yapıyoruz. Ayrıca taşeronları da kadroya alırke. Onlarında işe girerken taşeron olarak alındığını söyleyip kadro vermeseydin söylediğinizi samimiyetine inanırdım. Sadece ezbere işler yapılıyor maalesef ezberden bir türlü kurtulamadık gitti

Avatar
Aile Bakanlığı EkDersli 7 ay önce

Sn vekilimizden en yakın Shm yi ziyaret etmesini ve oradaki ek dersli çalışan ile kadrolu çalışanların yaptıkları işleri sorgulamasını gozlemlemesini rica ediyoruz. Bizler MEB de çalışan ek dersli arkadaşlarımızla karistiriliyoruz ama en azından bizim vekillerimiz bu ayrımı görmüş bilmiş olurlar.

Avatar
Fedakar ve Cefakar Ek dersli 7 ay önce

Bizim çalışma şeklini bilmediğine şeflik 10-20 saat senesidir ki bu da ezberden bilip bilmeden konuştuğunu gösterir. Ama bizim haftalık önceden 35 şimdi ise 39 üzerinden çalıştığımızı bilmeyecek kadar aciz ve yanılgı içerisindedir. Sayın vekil belli ki dersine iyi çalışmamış yazık sana çok yazık.

Avatar
Ek Dertli 2 ay önce

Sn Vekilimizin bizi MEB de ek ders karşılığı çalışan ogremnlerle karıştırdığı apaçık ortada. Bizler Aile Bakanlığı bünyesinde çalışan mesleki yeterliliği olan aynı odada yan masada görev yapan kadrolu arkadaşları ile aynı hatta bazen daha fazla iş yüküne sahip nitelikli meslek elemanlariyiz. Belli saat aralıklarında çalışmıyor sabah 8 de ise başlıyor akşam sat 5 te işten çıkıyoruz. Yani tam zamanlı olarak çalışıyoruz. Lütfen sn vekilimiz mağduriyetimizi görüp kabul etsin ve çözümü için bize destek olsun.