AK Parti'den sivil memur olarak emekli edilen uzman çavuş açıklaması

AK Parti'den 2020 yılında 6000 sayılı yasa kapsamında, sivil memur olarak emekli edilen uzman çavuşlar hakkında açıklama geldi.

AK Parti'den sivil memur olarak emekli edilen uzman çavuş açıklaması

Türk Silahlı Kuvvetleri Disiplin Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi üzerine konuşan Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz TBMM konuşmasında sivil memur olarak emekli edilen uzman çavuşlar konusuna değindi:

MİLLÎ SAVUNMA KOMİSYONU BAŞKANI İSMET YILMAZ (Sivas)-Bir başka husus da uzman erbaşlarla ilgili.

Muhterem Başkanım, 3269 sayılı Uzman Erbaş Yasası 1986 yılında kabul edildi. Bu yasa ilk kabul edildiğinde en çok 30 yaşına, girdiği yıla kadar çalışabileceği kuralı vardı. 1991 yılında bu 35 yaşına çıkarıldı. 1993 yılında, bakın, 1986’dan 1993’e, 45 yaşına, girdikleri yıla kadar uzatılacağı ifade edildi. 1993’ten sonra yani 1986’dan 1993’e kadar “45 yaşına geldim, iyi ama bundan sonra beni kimse çalıştırmaz. Ne yapacağız? Bize emeklilik hakkı verin.” dediler. O zaman yine yasa çıktı. Ne zaman çıktı? 2010 yılında. Ne söylendi? “Doğru, uzman erbaş olarak yaptın. İşte bu kadar yıl, teşekkür ediyoruz.” ama emeklilik için Millî Savunma Bakanlığında sivil memur olarak onlara emeklilik hakkı sağlanmak üzere verilmişti, Millî Savunma Bakanlığına bağlı kurumlarda. Fakat daha sonra biz 2016 yılında uzman erbaşların çalışma yaşını 52 yaşına çıkardığımızda o zaman bir öncesinde 45 yaşına girenler dedi ki “Eğer 52 yaşına o düzenlemeyi bizim zamanımızda yapsaydınız, 6000 sayılı Yasa, o zaman biz sivil memur olarak emekli olmayacaktık, ne olacaktık? Uzman erbaş olarak emekli olacaktık.” dediler. Dolayısıyla süreç içerisinde…

Gerçekten ne hak verildiyse, en çok son dönemlerde hak verildi, daha yapılması gerekir mi? Yapılması gerekir. Haklı talepler var mı? Haklı talepleri var. Üzerinde çalışılıyor mu? Üzerinde çalışıyoruz. İnşallah, onu da önümüzdeki dönemde hep birlikte silahlı kuvvetler mensuplarımıza, uzman erbaşlarımıza, sözleşmeli subaylarımıza, astsubaylarımıza, subaylarımıza daha iyi günlerde vereceğiz. Neden? Güçlü bir ordu istiyoruz, morali yüksek bir ordu istiyoruz ve çok iyi şekilde savunma sanayisine iyi kabiliyetler, iyi yetenekler de kazandırmak istiyoruz diyoruz.

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet daban 11 ay önce

6000 sayılı kanunun 26 ncı maddesi mağduru uzman çavuşların halklarının verilmesini istiyoruz

Avatar
Vural halil 11 ay önce

SN KAMUBIZ YETKILILERI BIZ 6000 SAYILI KANUN MADURLARI OLARAK BIZLERIN MADURYETINI AKP YETKILILRIN AGZINDAN COZUME ODAKLI KANUNU CIKARACAKLARINI DUYURUP YAYINLADIGINIZ ICIN SIZLERE MINNETARLIGIMIZ BILDIRIR YAYIN HAYATINDA BASARILAR DILERIZ.IYIKI VARSINIZ.

Avatar
İsmet Başata 11 ay önce

Sayın Vekilim;
Bizler TSK’de 23 yıl Uzman Erbaş olarak şerefle görev yaptık. Emekli olabilmek için 6000 sayılı diye bir kanun çıkartılarak bir kaç ay belirli sürelerle TSK bünyesinde SİVİL MEMUR olarak çalıştırılmak suretiyle resen emekli edildik. Bunun sonucunda 23 yılda kazandığımız bütün Uzman Çavuş özlük haklarımız ve asker kimliğimiz elimizden alınarak mağdur edildik. Bizler şu an itibariyle 2500 mağdur kişiyiz. Bizler devletimizden hak etmediğimiz hiç bir şey istemiyoruz. Sadece adaletsizce elimizden alınan UZMAN ERBAŞ ÖZLÜK HAKLARIMIZI ve UZMAN ERBAŞ KİMLİĞİMİZLE EMEKLİ OLMAYI istiyoruz. Bu bizim hakkımız. Bu bizim onurumuz. Türkiye Cumhuriyetinin bölünmez bütünlüğünü savunan bir vatansever olarak, vatanımıza, bayrağımıza, güvenlik güçlerine verdiğiniz önemin farkındayız. Bu haksızlığa ve zulme duyarsız kalmayacağınıza ve bu konuyla ilgilenaceğinize yürekten inanıyor saygılar sunuyorum.

Avatar
Hikmet YİĞİT 11 ay önce

KAMUBİZ AİLESİNE SONSUZ TEŞEKKÜRLER.
6000 sayılı kanunun 26 maddesi gereğince uzman erbaş'tan sivil memurluğa zorlanan emekliler.

Avatar
Hikmet YİĞİT 11 ay önce

Bu Vatanın birliği için yıllarca terörle mücadele birliklerinde görev yapan Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ilk uzman çavuşları emekli edilirken
Yasada ne şekilde emekli edilecekleri tam olarak belirtilmediği için, 2010 yılında çıkarılan 6000 sayılı kanunun 26. maddesi ve 45 yaşı Sebebiyle,emeklilik gününü doldurmaları için Sivil memurluğa zorlanarak,emekli uzman çavuş özlük hakları silinerek en vasıfsız sivil memur statüsünde emekli edildiler. Türkiye Büyük Millet Meclisi 2016 yılında yapılan bu hatanın farkına vardı. Çıkarılan 676 sayılı kanun hükmünde kararname ile kanunu değiştirerek Uzman çavuşların uzman çavuş olarak emekli edilmelerinin önünü açtı. Fakat 2016 yılından önce sivil memur statüsünde emekli edilerek hak kayıplarına uğratılan Türkiye genelinde 3 bine yakın uzman çavuşun durumunu malesef görmedi. Uzman çavuşlar bu vatan topraklarına sadece Şehit düştükleri zaman haber kanallarında haber oluyorlar. Fakat bu şekilde haksızlıklara uğratıp emekli uzman çavuş özlük hakları silinerek en vasıfsız sivil memur statüsünde emekli edilip hak kayıplarına uğratılarak bir kenara bırakıldılar.
Size arz'ımız Uzman erbaş özlük haklarımızın iadesi için bize yardımcı olmanız.
Saygılar sunuyoruz.

Avatar
Hikmet YİĞİT 11 ay önce

6000 sayılı Kanunun 26’ncı maddesinin (b) fıkrasında: “…Milli Savunma Bakanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri (Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı dahil) kadrolarında emekli aylığına hak kazandıkları tarihe kadar Devlet Memuru olarak istihdam edilirler…

Bu kanun maddesinin sonuna;
"Uzman erbaş emeklisi sayılırlar ve uzman erbaş özlük haklarının tamamından yararlandırılırlar."
Maddesinin eklenmesini talep ve arz ediyoruz.
Bizler umutlarımızı size bağladık.
Bize yapılan bu haksızlık karşısında, sizlerden bize yardımcı olmanızı talep ve arz ediyoruz.
Bizler 45 yaş haddi Sebebiyle,2010 yılında çıkarılan 6000 sayılı kanunun 26. Maddesine göre mağdur edildik.
Bizler 20_25 yıldan fazla uzman çavuş görevini şerefle ifa ettik.
Emeklilik günümüzü doldurmamız için,bir kaç ay sivil memurluk'la, sivil memur emeklisi edildik.
20_25 yıldan fazla görev yaptığımız, Uzman çavuş görevimiz yok sayıldı.
Bizim kanun teklifimiz şu anda MSB.KOMİSYON'UNDA görüşülüyor.
Bu kanunun komisyondan geçmesi için bize yardımcı olun lütfen.

Avatar
Kemal Alkan 11 ay önce

6000 sayılı kanun mağduru uzman çavuşları gündeme taşıdığınız için teşekkürler

Avatar
Orhan metin 11 ay önce

6000 s.kn ile madur edilen uzm çvşlar şanla şerefle görev yaptılar
Sn ismet yılmaz başkanım bizim donemimizde çok hak verildi diyor
Dünyanın neresinde var
Böyle bir ordu genç yaşta aliniyor
Yaş ve gençliğini terör ile mücadele geçir sonra kapi önüne
Yaş çoğaltmak çözüm değil
Güçlü ordu
Güvenli gelecek diyorsunuz
Bizlerin 26 yılını silerek
3 aylık memurluk ile memeur emeklisi yaptınız
6000 s.kn baştan sona yanlış
İnsanlar duyduğunda hayretler içinde çok büyük bir kitleyi üzdünuz kırdınız
KANAYAN YARAMİZA 8 YILDIR MERHEM OLMADINİZ
HANİ ADALET BUNUN NERESİ ADALETE
HANGİ KURUMDA BÖYLE BİR SAÇMA KN VAR
NEDEN BİZLER VATAN İÇİN CAN .KAN ŞEHİT OLDUK
BİZLER ATILAN EN BÜYÜK KAZIK
O KADAR SÖZ VERDİNİZ KİMSE DUYMADI
BU KONİ 6000 S.KN MADURLARİ ÇALIŞAN VE EMEMELİ OLAN TÜM UZM CVSLARİ EŞİMİZİ DOSTUMUZ 250 BİN GİBİ BÜYÜK KİTLEYİ ÇOK ÜZDÜ
SİZLER ÇALIŞMA DİYORSUNUZ
2 SATIR İLE DUZELECEK KN 8 YILDIR YAPILMIYOR
KKK .MSB AKP HİÇ KİMSE HAKKİMİZ OLANI VERMEDİ
BİZLER
HADDİMİZ OLMAYANI DEĞİL
HAKKIMIZ OLANI ELİMİZDEN ALINAN İSİTOYURZ
SN CUMHURBASKANİMİZ 83 MİLYONUN HAKKINI KORUMAK ZORUNDAYIZ KÜSKÜN KIRGIN KİMSE KALMASIN DİYOR
AMA BİZLER ARTİK KİME GÜVENECEĞİN
SN CUMHURBASKANİMİZ BU KONUYU
İLETMİYORSUNUZ
O ÇÜNKÜ HAKSİZLİKTA İVEDİ OLARAK ÇÖZÜN DİYECEKTİR
AMA SİZLER SADECE BİZLERİ OYALİYOR SUNUZ