Ali Yalçın'dan 1 Mayıs öncesi kamu çalışanlarına 30 maddelik talep

Her yıl Anadolu’nun farklı ve şehir meydanlarında kutlanan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da pandemi nedeniyle online kutlanıyor. Bu kapsamda Memur-Sen ve Hacı Bayram Veli Üniversitesi tarafından düzenlenen “Çalışma Hayatında Yeni Zihniyet İhtiyacı ve Pratik Uygulama Zemini Olarak Kamu Görevlileri Sendikacılığı” temalı Uluslararası Kongrenin açılış oturumu Memur-Sen Genel Merkezi’nde pandemi tedbirleri kapsamında gerçekleştirildi.

Ali Yalçın'dan 1 Mayıs öncesi kamu çalışanlarına 30 maddelik talep

Kongrenin açılışında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın kamu çalışanları için dile getirdiği 30 maddelik talepler içerinde şunlar yer aldı.

1-Kamu görevlileri, ek ödemenin artmasını, emekliliğe yansımasını hem bekliyor hem de hak ediyor.

2-3600 ek gösterge, bizim talebimiz, siyasi iradenin vaadidir. Talebimizin karşılanmasını, vaadin artık gerçekten yürürlüğe konmasını istiyoruz. Ek gösterge konusunda, ne ayrıcalık ne ayrımcılık olmamalı, bütün kurumlar ve unvanlar birlikte ele alınmalıdır.

3-Kamuda kılık-kıyafet dayatması da, kılık-kıyafete dayalı yasaklar ve sınırlamalarla dolu darbe mevzuatı safsatası da artık sona ermeli. Kılık-kıyafet konusunda kamu görevlileri özgürleşmeli ve kamu otoritesi sivilleşmeli.

4-Yasaklardan arınmış Türkiye mücadelesinin karşılığı verilmeli, özgürlük eksikleri giderilmeli hem siyaset yasağına hem de grev yasağına son verilmeli.

5-4688 sayılı Kanunda yasanın eksikleri giderilmeli, masanın fazlalıkları gönderilmeli.

6-Hakem Kurulu, işveren tarafından kurulmamalı ve işverenin tarafını tutmamalı. Bunun için hakemin yapısında ve yasasında değişikliğe gidilmeli.

7-Toplu sözleşmede tarafların eşitliği sağlanmalı, yetkili sendikaya akıttığı terin ve yetkili sendikanın üyelerine ortaya koyduğu aidiyetin değeri yansıtılmalı; ya dayanışma aidatı gelmeli, ya toplu sözleşme ikramiyesi yetkililer için yükseltilmeli.

8-Emekliler, sendika üyesi olabilmeli ve toplu sözleşmede daha fazla haktan yararlanabilmeli.

9-Örgütlenmede sınırlamalar kaldırılmalı, Türkiye korkulara dayalı yasaklardan arındırılmalı.

10-Toplu sözleşmede süre baskısı kalksın, toplu sözleşme görüşmelerinin süresi artırılsın.

11-Kariyer-liyakat ve ehliyet esas alınsın, görevde yükselmedeki sınırlamalar, unvan değişikliğindeki kısıtlı uygulamalar ortadan kalksın.

12-Performansa dayalı ek ödeme, fazla çalışma ücreti, ek ders ücreti, arazi tazminatı ve benzeri fiilen yapılan görev karşılığı ödenen ücretler katsayı, gösterge, oran ve tutar yönüyle yükseltilsin. Sağlıkta döner sermaye mağduriyeti ve adaletsizliği kökünden giderilsin.

13-Yerel yönetimlerde sözleşmeli personelin mağduriyetine kaynak olan keyfi ve hukuksuz uygulamalar engellensin, işine son verilen personel görevine iade edilsin.

14-KİT’lerde özelleştirme ve yeniden yapılandırma seçenekleriyle mağduriyet üretmekten vazgeçilsin, güvencesiz çalışmaya zemin oluşturacak istihdam yöntemleri terk edilsin.

15-Kadınların ve gençlerin, yönetim süreçleri ve kadroyla ilişkilendirilmesine yönelik fırsat ve imkanlar artırılsın, çalışma hayatı ile ev hayatı arasında uyumu sağlayacak haklar, fırsatlar ve haklar medeniyet perspektifiyle mevzuatta yer alsın.

16-Kamu görevlilerinin, işveren ve hakemi tarafından verilen kararlarla şekillenen 5. Dönem Toplu Sözleşme kaynaklı zararları giderilsin, en düşük devlet memuru aylığı üzerinden talep ettiğimiz seyyanen zam hayata geçirilsin.

17-İş sağlığı ve güvenliği, sürdürülebilir sosyal güvenlik hakkı, ücretsiz sağlık hizmetine erişim hakkı konularında olması gerekenle uyumsuz mevzuat ve uygulamalar yürürlükten kaldırılsın. İş sağlığı ve güvenliğinde kamu öncülük yapsın, erteleme yerine öncelemeyi esas alsın.

18-4/C’den 4/B’ye geçirilen personelin geçmiş kayıpları giderilsin, farklı ve haksız uygulamaların muhataplığı sona erdirilsin, diğer sözleşmelilerle birlikte ivedi şekilde kadroya geçirilsin.

19-Gelir vergisi geliri azaltan, gerginliği çoğaltan unsur olmaktan kurtarılsın. Sabit oran ya da yüksek matrah ile vergide adalet sağlansın, kamu görevlilerinin maaşında azalma ortadan kaldırılsın.

20-Pandeminin ürettiği tedbirliği hayatın yükünü çeken kamu görevlilerine ve pandemi nedeniyle olağan üstü iş yüküyle karşı karşıya kalan sağlık emekçilerine özel ödemeler hayata geçirilsin.

21-Ailenin korunmasına, çocuklarımızın ve gençlerimizin sapkın yönelimlerden uzak tutulmasına dönük sözleşme fesih kararını takdir ediyor, iç hukukta benzeri hükümlerle sözleşmeyle aynı etkiler üreten mevzuatta ivedi değişiklik ve düzenleme yapılması konusundaki beklentimizi tekrar ediyoruz.

22-Bu yıl Ramazan Bayramıyla birlikte kamu görevlileri de bayram ikramiyesinden yararlandırılmalı. Bayram ikramiyesi, göstergeye bağlanarak enflasyona karşı korunmalı.

23-Kadro derece sınırlamaları kaldırılmalı, izinler iş günü esasıyla kullanılmalı, fiili hizmet zammının kapsamı kişi ve görev yönüyle yeniden ele alınmalı, kamu görevlilerini şiddete karşı koruyacak mekanizmalar yürürlüğe konulmalıdır.

24-Yardımcı Hizmetler Sınıfı sona ermeli, bu sınıftaki mevcut personel durumlarına uygun hizmet sınırlarına geçirilmeli. Zam ve tazminatlar noktasındaki katsayıalr ve göstergeler güncellenmeli.

25-Ekonominin büyümesi, kamu görevlilerine yansıtılmalı ve kamu görevlileri büyümeden pay almalı.

26-Ekonomik ve Sosyal Konsey mevzuatı düzenlenerek işler hale getirilmeli.

27-Kadrosuz usta öğreticilerin, ek ders ücreti karşılığı görev verilenlerin, kamu dışı aile sağlığı çalışanlarının, vekil ebe-hemşire-imamların kadroya geçiş talepleri dikkate alınmalı, hakkaniyetle karşılanmalı.

28-Kamu görevlisine ait görevleri yerine getiren üniversiteli işçilerin kamu görevlisi kadrolarına atanmasına yönelik beklentiler karşılanmalı.

29-KİT’lerde ücret dengesini sağlamaya dönük yetkilendirme biran önce gerçekleştirilmeli. Ücret farklılıkları giderilmeli.

30-Yalçın, sıraladığı taleplerin ardından, “Emeğimizin değerinin bilindiği, alın terimizin karşılığının verildiği, kamu görevlilerinin önemsendiği ve öncelendiği, ehliyet ve liyakatin gerçekten temel ilke haline geldiği emeğinin karşılığın bütçeye yük değil insana hak olarak tanımlandığı ve çalışma hayatında ücret dahil her konuda adaletin barışın sağlandığı bir kamu personel sistemini, çalışma hayatı müktesebatını sendikal mücadele ve haklar kulvarını oluşturmak, işler kılmak ve korumak hepimizin ve herkesin ortak hedefi ve eylemi olmalıdır. Yaşasın emeğimiz, yaşasın ekmeğimiz, yaşasın emeği refaha kavuşturma mücadelemiz, yaşasın insanlığı huzurla buluşturma emeğimiz” ifadelerini kullanarak konuşmasını noktaladı.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
SİZ HELAL HELAL YİYİN İÇİN 6 ay önce

Ne adaletsiz bir dünya: kimi günahları ile yükseliyor, kimi iyilikleri ile kaybediyor. / Shakespeare

Avatar
ZALİMLERİN ZULMÜ VARSA MAZLUMUNDA ALLAHI VAR.ALLAH 6 ay önce

2351 VHKİ 8 YILDIR SINAVLA KAZANDIĞI KADROSUNU ALAMADI ŞU İFTAR SAATİ ORUÇLU OROÇLU SİZE HER DAİM HAYIR DUA OKUYORUZ SAYIN YALÇIN SİZ GİDİN KUŞ SÜTÜ EKSİK SOFRANIZDA HELAL HELAL İFTAR EDİN.BİZDE KURU EKMEĞE TALİM EDELİM.ETİN TADINI UNUTTUK ALLAH İCRA ETSİN.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.

Avatar
28 ŞUBATTA BİLE SOKAGA ATMA YOKTU 6 ay önce

İST 4BİN DİYANETİN VEKİL İMAMIVEKİL EBE HEMŞİR ÖĞR2 yıl önce
2013GECESİ VEKİL İMAMLARIN KADROSUNU İPTAL ETTNZ H3 hafta önce 2018 yılında 4/Cli geçici personelin 4/Bli sözleşmeli statüye, taşeron çalışanlarının KHK SINDA 4C KALMIYACAK DİYE KOSKOCA CUMHUR BAŞKANIMIZ. ANAYASA SÖZÜ VERDİ 2013 GECESİ VEKİL İMAMLAR İÇİN KANUN TEKLİFİ YASALAŞTI FAKAT VEKİL İMAMI KADROSUNU İPTAL EDİP SADECE VEKİL BAYAN KURAN KURSU ADI KONDU HALBUKİ KURAN KURSU VEKİL SİTATÜSÜ YOKTU ÇALİŞAN ADI BİLE YOKTU GÖREVLİSİDE OLMAYAN BAYANLARI VEKİL ADI VERİLEREK GÖREV YAPMADAN KADROYA GEÇİRİLDİ ASIL VEKİL İMAM VE MÜEZZİNLERE DARBE YAPILDI PARALEL EL GÖRME ve ekiNİ KANİNEDE OLANLAR BİZE .

Avatar
BU DÜNYA KİMSEYE KALMIYACAK SİZEDE KALMIYACAK 6 ay önce

VEKIL İMAMLARI İNTİHARA SÜRÜKLEYENLERE YAZIKLAR OLSUN2 yıl önce
İKi seNDİKA 657TABİ ÇALIŞAN HİÇBİR İŞ GARANTİSİ OLMAYAN VEKİL İMAMLAR TEKLİFİ MASADA YIK BU KİŞİLER AYNI GÖREV AMA MAAŞ ASKERİ ÜCRET HAFTADA BİRGÜN İZİN HAKKI YOK İZİN TAPAN MASŞINDAN KESİLİYOR KADROLU GÖREVE DÖNDĞGÜNDE İŞİNE SON VERİLŞYOR..

Avatar
SYN ALİ YALCİN VEKİL İMAMLAR KAMU DIŞI DEGİL 657KAMU AMA MAAS ASKERİ UCRET 4C Lİ SOKAGA ATİLİYOR 6 ay önce

GoREVE ALİRKEN KADROLUDAKİ SARTLAR GOREV KADROKU ASİL GOREVİ MAAS ASKERİ UCRET 4YİLLİK OLSA BİKE LİSE MAASİ VERİLİYOR RAPOR GECERSİZ HAFTALİK İZİN HAKKİ YOK KADROLU GOREVE GELİNCE SOKAGA ATİKİYOR

Avatar
Unutmadık 6 ay önce

Bu mübarek ayda biz de oruç tutuyoruz. Allah kimsenin hakkına girmeyi nasip etmesin. Kul hakkı yiyip oruç açanlardan eylemesin.

Avatar
Abc 6 ay önce

11.madde liyakat esas alınsın diyor. Bunu siz mi söylüyorsunux? Liyakat, hukuka, emeğe saygı duyulsaydı 2014 yılınds sınavla atanan müdürler bir gecede görevinden alınmazdı. Liyaka a saygı duyulsaydı 2014 yılında Şube Müdürlüğü mülakatla atanmazdı. Liyaka a saygı duyulsaydı bütün EBS liler bir günde mülakatla atanmazdı. Liyakta saygı duyulsaydı mahkeme kararları uygulanırdı.Bütün bunlar siz olmayınca olacak. Çok komik.

Avatar
Abc 6 ay önce

11.madde liyakat esas alınsın diyor. Bunu siz mi söylüyorsunux? Liyakat, hukuka, emeğe saygı duyulsaydı 2014 yılınds sınavla atanan müdürler bir gecede görevinden alınmazdı. Liyaka a saygı duyulsaydı 2014 yılında Şube Müdürlüğü mülakatla atanmazdı. Liyaka a saygı duyulsaydı bütün EBS liler bir günde mülakatla atanmazdı. Liyakta saygı duyulsaydı mahkeme kararları uygulanırdı.Bütün bunlar siz olmayınca olacak. Çok komik.