Ali Yalçın'dan memur zammı, 3600 ek gösterge ve sözleşmeliye kadro açıklaması

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçından memur zammı, 3600 ek gösterge ve sözleşmeliye kadro açıklaması

KAMU 07.05.2022, 23:05 Editör
Ali Yalçın'dan memur zammı, 3600 ek gösterge ve sözleşmeliye kadro açıklaması

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Enflasyon yüksek olduğu zaman iki zam arasındaki süreçte alım gücü düşüyor. Onun için bu tip durumlarda istikrarı yakalayana kadarki süreçte mutlaka aylık eşel mobil sistemi devreye girsin istiyoruz. Gelen enflasyon ne ise aylık yansıtılsın, yükselmezse bile en azından alım gücümüzü koruyalım." dedi.

- "Eşel mobil sistemi devreye girsin istiyoruz"

Yalçın, eşel mobil sistemine değinerek, bu konuyu toplu sözleşmelerde birçok kez masaya getirdiklerini aktardı.

Enflasyonist ortamlarda altışar aylık zam almanın ve enflasyon farkıyla bunun teminat altına alınmasının önemli olduğunu ancak yeterli bulmadıklarını ifade eden Yalçın, şunları kaydetti:

"Enflasyon yüksek olduğu zaman iki zam arasındaki süreçte alım gücü düşüyor. Onun için bu tip durumlarda istikrarı yakalayana kadarki süreçte mutlaka aylık eşel mobil sistemi devreye girsin istiyoruz. Gelen enflasyon ne ise aylık yansıtılsın, yükselmezse bile en azından alım gücümüzü koruyalım. Eşel mobil sistemini enflasyonist ortamlarda istiyoruz. 'Enflasyonist ortam geçtikten sonra devre dışı bırakabiliyoruz.' diyebilirler ona da varız. Ama bu enflasyonist ortamda bu durumumuzu korumak durumundalar."

- "3600 ek gösterge düzenlemesi yapılırken emekli ikramiyesi ve emekli maaşı arttırılabilir"

Yalçın, 3600 ek gösterge düzenlemesine ilişkin gelişmelere değinerek, 3600 ek gösterge konusunda sadece belli meslek guruplarında yapılacak düzenlemenin bir memnuniyet içermeyeceğini söyledi.

Ek gösterge düzenlemesinin herkesin hukukunu gözeten bir düzenleme olması gerektiğine işaret eden Yalçın, şöyle konuştu:

"3600 rakımına herkesin çıkması teknik olarak ek gösterge içerisinde mümkün olmayabilir ama herkesin 3600 ek gösterge düzenlemesi yapılırken emekli ikramiyesi ve emekli maaşı arttırılabilir, bu mümkün. Bu nasıl mümkün? Tazminat yansıtma oranları var. Tazminat yansıtma oralarından yukarı doğru 20'şer puan kaldırdığınız zaman direkt emekli ikramiyesi ve emekli maaşına yansıyor. Onun için 3600 ek göstergeyi yukarıdan aşağı doğru bir omurga sistemi gibi düzenlerseniz ki buna göre yapıldı, görev, sorumluluk ve pozisyon boyutuyla ek göstergesi anlamlandırılmış ve takvimlendirilmiş durumda. 3600'ün altında kalanların tazminat oranlarını biraz yukarı doğru çektiğiniz zaman o da amacına ulaşmış olur. Çünkü buradaki esas amaç şu, çalışırken birkatkısı olacağından değil, emekli olduğunda emekli maaşı ve ikramiyesi artsın beklentisinden kaynaklı ek gösterge isteniyor. Bu konudaki önerilerimizi sunduk."

Sözleşmeliler konusuna da değinen Yalçın, gelinen süreçte 500 bin sözleşmeli sayısına ulaşıldığını, bunların haklarının iyileştirilmesi için de çalışmaları aralıksız sürdürdüklerini sözlerine ekledi.
AA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (12)
Seçimler yaklaşıyor. 2 hafta önce
Taşerona sürekli işçi kadrosu, Sözleşmeliye kadro, 4/B.liye 4/a kadrosu, ...
Adalet tatilde. 2 hafta önce
Beleşe kadro, Beleşe statü, Beleşe ünvan geldi; mertlik bozuldu. Sınavlar rafta; adam kayırma, kollama, nepotizm revaçta.
Mehmet Yılmaz 2 hafta önce
Müdüründen fazla maaş alan işçi ye ne diyeceksin... bir an önce 300 günlük oturma eylemi yapılmalı her gün mesai çıkışında 2-3 saat.. Amirin memurun maaşı katsayılarla işçi aylık ortalamasının üstüne çıkarılmalı yada eylemlilik kararı memurlar huzursuz...
Yargılncaksın 2 hafta önce
Yargılncaksın yalçın
Hakan 2 hafta önce
Yhs aynen devam etmeli
Cengiz karaca 2 hafta önce
Arada bi konuşayımda dostlar alışverişte görsün.
Sayın başkan maaşını bir zahmet açıklayın.
Makam arabanızı bir zahmet söyleyin.
YHS 2 hafta önce
YHS PERSONELLERİNİN HALİNDEN ANLAYAN VAR MI ? YHS PERSONELLERİ İÇİN NE YAPTINIZ ..! BİZLER DE YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUZ .MAAŞ ZAMLARINDA AZ ALANA ÇOK, ÇOK ALANA AZ VEREREK DENGELENİYORDU . ÇOK ALANA ÇOK, AZ ALANA AZ VEREREK YHS MAĞDUR ETTİNİZ. ADALETLİ OLMALARINI İSTİYORUZ . ÜNİVERSİTE MEZUNU EK GÖSTERGESİ OLAMAYAN TÜM YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H KADROSU MÜJDESİNİ BEKİLYORUZ . MÜBAŞİRLERDE OLDUGU GİBİ .
engelli yardımcı hizmetli 2 hafta önce
sayın ali bey birazda bize el atsanız lütfen
Öncelikle Yoğun iş hayatınızda sizlere başarılarınızın devamını dilerim ALLAH Yar ve Yardımcınız olsun. Sağlık Bakanlığına bağlı İstanbul İlsağlık Müdürlüğü İlçe Sağlık Müdürlüğü kadrosunda çalışan Engelli Hizmetli Memurum %67ortopedi engelliyim 21 senedir görev yapmaktayım. Bir Memurun yapması gereken İşleri yapmaktayım.ve yapmış olduğum işimi öz veriyle yerine getirmekteyim ayrıca COVİD-19 Pandemi gönüllü olarak işimin başındayım.Eğitim durum lise ayrıca bilgisayar diplomamda var.Öğrenim durumlarına göre bizler içinde .Mübaşirlere verildiği gibi bir defaya mahsus genel idari hizmetler sınıfı Kadrosu verilemezmi.Saygılarımla hoşcakalın ALLAHA'a emanet olun.Ben ümidimi yitirmedim Engelli yardımcı hizmetli memur içinde TBMM Çalışması olduğuna bütün kalbimle inanıyorum
Saygılarımla
Cengiz karaca 2 hafta önce
Bir siyasi partinin devamlı yanında gezmesi açılışlarda bulunması, istediğin hakları alamayacağının göstergesidir. Üyelerini kaybetmemek için yapılan bir konuşma
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
14
açık