Ali Yalçın'dan memura ek zam şart oldu açıklaması!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı ve 2021 yılı enflasyon verilerini açıklamasının ardından Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'dan memur ve emekli zamlarına ilişkin yeni açıklama geldi.

KAMU 03.01.2022, 10:43 Recep AYDIN
Ali Yalçın'dan memura ek zam şart oldu açıklaması!

Ek Zam Şart Olmuştur!

1-TÜİK tarafından açıklanan %13,58 Aralık ayı enflasyon oranıyla birlikte; yıllık enflasyon %36,08’i buldu.
2021 Temmuz-Aralık enflasyonu %25,48 ve kamu görevlilerinin 2022 Ocak maaş ve ücretlerine yansıyacak enflasyon farkı %22,48 olarak belli oldu.

2-Kısacası Aralık ayı enflasyon rakamları göstermektedir ki; “hedefler tutmadı, tahminler şaştı”. Covid-19 pandemisinin de etkisiyle; küresel ve bölgesel ekonomide yaşanan hareketlilik, enflasyonu yukarı yönlü, alım gücünü ise aşağı yönlü hareket ettirmeye devam ediyor.

3-Mutabakatsızlıkla sonuçlanan ve K.G. Hakem Kurulu kararı ile 2021 için %3+%3 oranındaki artışlar; enflasyona sadece yenilmedi, EZİLDİ.
Enflasyon farkı memurun düşen alım gücünü yükseltmek için asla yeterli değildir. Şimdi kamu görevlilerinin alım gücünü yükseltme zamanıdır.

4-Diğer taraftan, 1 Eylül - 31 Aralık tarihleri arasında ekonomide yaşanan dalgalanmalar sonucu kur ve enflasyon artarken maaşlar erimeye, gelir dağılımında adaletsizlik büyümeye devam etti. 

Nitekim buna bağlı olarak yeni yılla birlikte, zamlar da peş peşe gelmeye devam ediyor.

5-Yeni yılla birlikte; doğalgaza, elektriğe, benzine, motorine, MTV ve ÖTV’ye, harçlara, vergilere, toplu taşımaya ve bunun yanında gıda ürünlerine azımsanmayacak oranda zam yapıldı. Bu gerçekler görülmeli, “Ek Protokol” ile ilave ödeme yapılarak kayıplar telafi edilmelidir

6-Asgari ücrete yapılan %50 zam sahada memnuniyet üretmişken, aynı zorluklarla geçim mücadelesi veren kamu görevlileri ve emeklileri görmezden gelinemez, vergi muafiyetinin “yeterli zam” olarak gösterilmeye çalışılması da kabul edilemez.

7-Vergi muafiyetinin eşit gelir artışı sağlamadığı yaptığımız analizler sonucunda herkes tarafından anlaşılmıştır. Yine, alım gücündeki kaybın enflasyon farkı ödemesiyle telafi edilemeyecek olduğu da net olarak bilinmelidir.

8- Bu itibarla, 15 Ocak’ta maaşlara yansıyacak şekilde Ek Protokol ile Ek Zam/İlave Ödeme yapılması için kararlı duruşumuzu yineliyor, şu an itibariyle hükümetin de irade ortaya koymasını bekliyoruz.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (7)
YARDIMCI HİZMETLİ 2 hafta önce
biz sizden zam istemiyoruz yardımcı hizmetliler gih kadrosu istiyor anlamadınmı hala.
Yhs 2 hafta önce
Yhs kadro bekliyor yüzde yüzde zam yapsanız oy vermem hepiniz gideceksiniz bıktık artık
YARDIMCI HİZMETLİ 2 hafta önce
gih kadrosu istiyoruz .
Cengiz karaca 2 hafta önce
Anlaştın ya
Ne ek zammı bekliyorsun
Cengiz karaca 2 hafta önce
Yakında yanında kimse kalmaz bak
%50 zam alamazsan
Cengiz karaca 2 hafta önce
%7.5 zam beklentiyi kesinlikle karşılamaz
Enflasyon farkı geçen yılın kayıplarıdır
Zam %30.5 değil, %7.5 unutmayın
Cengiz karaca 2 hafta önce
Ek zam %2.5 aldın ya memur sen
Daha ne istiyorsunuz
Bunu unutmam artık
3
parçalı az bulutlu