Ali Yalçın'dan sözleşmeli personel, üniversiteli işçi, ücretli öğretmen ve memur zammı açıklaması

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, TV 5 canlı yayına katılarak kamu görevlilerinin ve ülkenin gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Ali Yalçın'dan sözleşmeli personel, üniversiteli işçi, ücretli öğretmen ve memur zammı açıklaması

Sözleşmelilik Konusu
Kamuda istihdam biçiminin çok fazla çeşitlendiğini ve bu çeşitliliğin artık yönetilemeyecek bir duruma geldiğini aktaran Yalçın, “Ne yazık ki insanlar da bu durumdan dolayı huzursuz. Aynı yerde çalışan personeller birbirlerinden farklı özlük haklara sahip bu çalışma barışını da zedeleyen sıkıntı verici bir durum. Sözleşmelilik konusu sürdürülebilir bir istihdam biçimi değildir. Bu konuda artık ciddi bir adım atmak gerekiyor. Bu konu kesinlikle ötelenmemeli. 31 Mart’tan sonra belediyelerde yaşanan emekçi kıyımı da bu konudaki haklı talebimizi bir kez daha ortaya çıkarmıştı. Ne yazık ki o dönem emekçilerin kaderi bir kişinin iki dudak arasına bırakılmıştı. Tekrar çağrıda bulunuyorum, gelin bu konuyu çözelim, kamu görevlilerini huzura kavuşturalım” şeklinde konuştu.

Kamudaki Üniversite Mezunu İşçiler
Genel Başkan Ali Yalçın, kamuda görevli üniversite mezunu işçilerin statülerinin değiştirilerek memurluğa geçme beklentilerine ilişkin gelen soruya ise şu şekilde cevap verdi: “Biz bu konuda bir çalışma yapılması gerektiğine dair görüş beyan ettik. Ancak konu hala görüşülmeyi bekliyor Bu talep çok haklı bir talep. Bu çalışanlarımız memur işi yapıyorlar ve memurluk hakları. Biz bunu toplu sözleşmeye götürdük ancak ne yazık ki hala çalışılmayı bekliyor” diye konuştu.

Ücretli Öğretmenlik Kaldırılmalı
Yalçın, ücretli öğretmenlerin, kamunun ucuz işçiliği olduğunu ifade ederek, “Bu öğretmenlerimiz atama bekliyor ve ucuz işçilik yapıyorlar. Öğretmenin ücretlisi olmaz, öğretmen öğretmendir ve öğretmenin ataması yapılır. Bu arkadaşlarımız için yeterli kontenjan üretilmeli ve ‘ücretli öğretmen’ statüsü diye bir statü kalmamalıdır. Bu konu geçici çözümlerle geçiştirilemeyecek kadar önemli bir konudur. Bu uygulama tamamen kaldırılmalı” dedi.

Kamu Görevlilerinin Maaşı Ne Kadar Olmalı?
“Memur-Sen olarak 5. Dönem Toplu Sözleşmesi’nde sunduğumuz teklifler kabul edilmiş olsaydı şu an bu tartışmalar yaşanmıyor olacaktı” diyen Yalçın, “Biz masada, 2020 yılı için 8+7 2021 için 6+6 şeklinde bir teklif sunmuştuk. Ancak ne yazık ki masadan uzlaşma çıkmadı. Çünkü bize sunulan teklif tahmin üzerinden sunuldu. Ancak Türkiye’de son 10 yılda hiçbir enflasyon tahmininin tutmadığını gördük. Biz bu ezberi bildiğimiz için, beklentileri karşılamayan teklifi reddettik. Geldiğimiz noktada da tekliflerimizin doğruluğu ve hakkaniyetliliği bir kez daha ortaya çıkmış oldu.”

Memur-Sen’in sunduğu teklifle Kamu İşvereni Heyeti’nin sunduğu teklif arasında bir uçurum olduğunu kaydeden Yalçın, Memur-Sen olarak bir kez daha haklı çıktıklarını ancak buna sevinemediklerinin altını çizdi.

Açıklanan enflasyon rakamlarının ardından kamu görevlilerine 7.36 oranında bir zam yapılacağını ancak bunu bir zam olarak görmediklerini de belirtti.

Memurun Alım Gücü Düştü
Konuşmasında gerçek enflasyon ve hedeflenen enflasyon arasındaki makasa dikkat çeken Yalçın sözlerine şu şekilde devam etti: “Açıklanan 14.6’lık bir enflasyon söz konusu. Ancak sahada gerçek enflasyonun bu olmadığını biliyoruz. Gıda enflasyonu yüzde 19’u gördü. Vergilere bakıyoruz 9.21 arttı. Asgari ücret 21.56 oranında artırıldı. Bu rakamlar ışığında görüyoruz ki gerçek enflasyonun hesaplanması zor değil. Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Kamu İşveren Heyeti masada bu gereksiz ısrardan vaz geçmeli. Aynı şeyleri tekrar tekrar masaya getirmekten vazgeçmeli. Geçen toplu sözleşmede bu yüzden mutabakat sağlayamadık. Bu konuda tepki vererek, iş bırakma eylemi yaparak düşüncelerimizi ifade etmiştik. Görüyoruz ki doğru bir tepki vermişiz.”

Memur Enflasyona Ezildi, Seyyanen Zam Yapılmalı
Kamu görevlilerinin alım gücünün düştüğünü ifade eden Yalçın, “Enflasyon rakamlarını dikkate aldığımızda, dolar kurundaki dalgalanmaları dikkate aldığımızda görüyoruz ki kamu görevlilerinin alım gücü düşmüştür. Hükümete düşen çeşitli sektörlere yapılan paket uygulaması gibi, kamu görevlilerine yönelik seyyanen zam uygulaması bir an önce düşünülmeli. En düşük memur maaşına 400 TL’lik bir zam talep ediyoruz, bu talebimiz karşılanmalı” diye konuştu.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Baba 36 9 ay önce

Şimdiye kadar neyi çözdünki ali bey çıkıp burada ahkam kesiyorsun hükümet memur için ne verirse o senin yaptırım güçün yok olsaydı 2005 de yapılan sözleşme geregi yhs şimdi gih olmuştu çoktan

Avatar
2351 MAĞDURU HİZMETLİ MEMUR 9 ay önce

Ali Efendi istifaları engellemek için memurların gazını alıyor,Ben yhs olarak malum sendika üyesi arkadaşlara hakkımı haram ediyorum????

Misafir Avatar
2351 VHKİ SINAV KAZANIĞINDA NEDEN ATANMASINI TALEP 9 ay önce @2351 MAĞDURU HİZMETLİ MEMUR

celladına aşık olmuşsa bir millet
ister ezan ister çan dinlet
itiraz etmiyorsa sürü gibi illet
müstehaktır ona her türlü zillet.

Beğenmedim! (0)
Avatar
HİZMETLİ 9 ay önce

YHS NE OLACAK ALİ BAŞKAN 2005 TEN BUGUNE.

Avatar
Hakar 9 ay önce

Ben yanlış mı biliyorum? Ali bey memurların hakkını savunması gerekiyordu işcilerin mi sendikasına geçti, harika çok sevdim geçtiyse tüm haberlerde işcilerin hakkını savunuyor da.. Biz memurlar da sürekli bakıyoruz ve herşeye rahmen ali bey diyoruz...

Avatar
y.hizmetli 9 ay önce

110 BİN Y.HİZMETLİ MALUM SENDAKA BAŞKANI ALİ BEY BİZİ UYUTMAYA DEVAM EDİYOR BİZLERİN HİÇ BİR KAZANIMI OLMUYOR HERKES İKRAMİYE ALIYOR MEMURA YOK MAAŞLAR EMEKLİ OLUNCA YARI YARIA BUDANIYOR KUŞ GİBİ EMEKLİ MAAŞI KALIYOR Y.HİZMETLİLER 2005 DEN BERİ KADRO BEKLİTYOR SEN DAHA NEYİN HESABINI YAPIYORSUN .

Misafir Avatar
SAĞLIKTA SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANIYOR SINAVLA VHK OL 9 ay önce @y.hizmetli

celladına aşık olmuşsa bir millet
ister ezan ister çan dinlet
itiraz etmiyorsa sürü gibi illet
müstehaktır ona her türlü zillet.

Beğenmedim! (0)
Avatar
Mehmet 9 ay önce

Yardımcı hizmetler için lisans ön lisans meslek yüksek okulu mezunları için GHS veya Mübeşir arkadaşlara uygulanan yasanın uygulaması veya kamu işçisi kadrosu versin lütfen bu konuda samimi ve ciddi bir şekilde ilginizi bekliyoruz lütfen YHS Olarak sendikadan istifa ediyorum gelişme olmazsa

Avatar
Cengiz karaca 9 ay önce

Yıllarca desteklemedinizmihükümeti ne oldu

Avatar
GARİP 9 ay önce

BIRAKIN ARTIK YÜZDE 4'Ü - 5'İ, ENFİLASYON HEP DAHA FAZLA ÇIKTI. BİZ HEP ENFİLASYON ORANINDA ALDIK.BAŞKA PAZARLIKLARA BAKIN. VERGİ DİLİMİNİ HALLEDİN.ASGARİ ÜCRETLİ İLE MEMUR FARKI KALMADI NEREDEYESE ONLARI HALLEDİN