Ali Yalçın'dan torba kanunla ek gösterge açıklaması! Şefler ve teknikerler başta ..

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ek göstergede torba kanun ile düzenleme yapılması gerektiğini ifade ederek, “Ek gösterge düzenlemesi talebimizi toplu sözleşmede karara dönüştürmüştük.

KAMU 15.09.2022, 22:07 15.09.2022, 22:49 Editör
Ali Yalçın'dan torba kanunla ek gösterge açıklaması! Şefler ve teknikerler başta ..

Eğitim-Bir-Sen ve Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ek göstergede torba kanun ile düzenleme yapılması gerektiğini ifade ederek, “ Ek gösterge düzenlemesi talebimizi toplu sözleşmede karara dönüştürmüştük. 5 milyon 300 bin kişiyi kapsayan düzenlemede bazı eksiklikler var. Şefler ve teknikerler başta olmak üzere, düzenlemede onarılması gereken hususlar, bir torba kanunla atılması gereken bazı adımlar var. Onlara ilişkin gayretimiz kesintisiz bir şekilde devam ediyor” dedi.

Samsun 1 No’lu Şube yöneticilerinin katılımıyla düzenlenen törende konuşan Yalçın, 3600 ek göstergeyle ilgili çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ
Ek gösterge artışındaki eksiklikler giderilmelidir

3600 ek gösterge düzenlemesinde giderilmesi gereken eksiklikler olduğunu belirten Yalçın, “Önemli başlıklar geride kaldı, önümüzde çok kıymetli bir başlık var. Buna ilişkin ilk temas gerçekleşti. Biz ek gösterge düzenlemesini toplu sözleşmede karara dönüştürmüştük. 5 milyon 300 bin kişiyi kapsayan devasa bir düzenleme oldu. Bazı eksiklikleri var. Ek gösterge artışındaki eksiklikler giderilmelidir. Bu bağlamda, yönetici sınıfında yer alan şefler, enstitü-yüksekokul sekreteri ve üniversite şube müdürlerinin ek gösterge rakamları da 3600’e çıkarılmalı; ek gösterge rakamı 3600’ün altında olan bütün kamu görevlilerinin tazminat yansıtma oranları artırılmalıdır. Buna ilişkin gayretimiz, girişimlerimiz sürüyor” şeklinde konuştu

İstihdamı tekleştirme mücadelemizde önemli bir aşamaya geldik

Sözleşmeliler konusuna da değinen Yalçın, şunları söyledi: “Kamuda sözleşmelilerin sayısı 600 bine vardı. Verdiğimiz mücadele neticesinde 2011 yılında sözleşmeli uygulamaya son verilmiş, sözleşmeliler kadroya geçirilmişti. Sonraki yıllarda tekrar bu yola girildi. Geldiğimiz noktada önemli aşamaya vardık ve toplu sözleşmede karar aldık. Onu da bu yıl içinde çalışıp tamamlayacağız. Kısa bir süre önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile bir araya geldik. İstihdamı sözleşmeliler yoluyla gerçekleştirmeyi hiçbir zaman doğru bulmadık. Biz, kamu personel sisteminin temel yaklaşımı insan onurunu öncelemek, insan haklarına saygılı olmak, saygın iş ilkesine dayanan mali, sosyal ve özlük hakları ile çalışma şartları olmalı, diyoruz. Kamu görevlilerinin, öğretmenlerin anayasal haklarını sınırlayan, aile bütünlüğünü bozan, eşleri birbirinden, çocukları da anne babalarından ayrı bırakan, eş ile iş arasında tercihte bulunmaya zorlayan sözleşmeli istihdam uygulamasına son verilmesini, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesini istiyor ve bunun gerçekleşmesi için gayret gösteriyoruz. İstihdamı tekleştirme mücadelemizde önemli bir aşamaya geldik. Sayın Cumhurbaşkanımız ile de bu konuyu görüştüm. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız ile bir araya geldik. Buradaki temel yaklaşım, bir memnuniyet üretmek arada sorunları ortadan kaldırmaktır.”

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (9)
HAYRULLAH 3 ay önce
KAMUDA YALNIZ ŞEFLER VE TEKNİKERLER YOK, NALINCI KESERİ GİBİ HEP KENDİNİZE YONTMAYIN, ZAMAN BİRLİK OLMA ZAMANIDIR, HALEN GEÇERLİ OLAN ŞİMDİKİ UYGULAMADA ÜNİVERSİTE MEZUNU OLUP 1.NCİ DERECE OLAN TÜM MÜDÜR YARDIMCISI, ŞUBE MÜDÜRÜ VE MEMUR HEPSİNİN EK GÖSTERGESİ 2200 DÜR.
3600 EK GÖSTERGE YASASI MECLSTE GÖRÜŞÜLÜRKEN MÜDÜR YARDIMCILARI, ŞUBE MÜDÜRLERİ SESLERİNİ DUYURDU ONLARA 3600 EK GÖSTERGE VERİLDİ. YOKSA ONLARINDA 2800 OLACAKTI. BUNUN ÜZERİNE ŞEFLER AYAKLANDI. HA! ŞEFLERE 3600 EK GÖSTERGE VERİLİNCE ÇALIŞMA BARIŞI SAĞLANACAK ÖYLE Mİ? 35000 ŞEF VARSA ONLARIN 10 KATIDA MEMUR, VEZNEDAR, TEKNİSYEN VS. ÇALIŞAN VAR. BURADA SÖZ KONUSU OLAN MÜKTESEP HAKKIMIZIN ELİMİZDEN ALINMIŞ OLMASIDIR. ANLAŞILAN SÖZ KONUSU ÇALIŞANLARIN OYLARI HİÇE SAYILIYOR. AMA KAZIN AYAĞI ÖYLE DEĞİL.
Bedreddin Örnek 3 ay önce
GİH SINIFI 3600 EK GÖSTERGE MAĞDURLARI GASP EDİLEN HAKLARINI İSTİYOR.

657 DMK da yüksek öğrenim görmüş 1. derecede olan tüm GİH sınıfı Memurlar, Öğretmenler, Polisler, Din Görevlileri ve Hemşirelerin ek göstergesi 2200 idi. Daha sonra iktidar partisi önce öğretmenlerin daha sonra sırası ile polislerin ve din görevlilerinin 2200 olan ek göstergesini 3000 e çıkardı.

Şimdi ise söz konusu meslek gruplarının 3000 olan ek göstergesi 3600'e çıkartıldı. GİH sınıfında yalnızca idari personelin ek göstergesi 3600 oldu. Peki soruyorum; söz konusu meslek gruplarında görev yapan öğretmen, polis, din görevlisi, hemşire, uzman erbaşlar, bekçiler bunların idari kadroları yok mu? Öyle ya öğretmenlerinde idari kadrolarında okul müdürleri, milli eğitim müdürleri, şube müdürleri var. Polislerde komiser yardımcısı, komiser, başkomiser, emniyet amiri var. Din görevlilerinde müftüler ve yardımcıları var. GİH sınıfında olan Banka Memuru, Vergi Dairesi Memuru, Tapu İdaresi, Nüfus İdaresi vs. devlete ait kurumlarda çalışan ve emekli olan 1.dereceye gelmiş 2200 ek göstergesi olan tüm memurlar; bir imamdan, bir vaizden, bir bekçiden, bir hemşireden, bir polisten, bir öğretmenden , bir uzman erbaştan daha mı aşağıdır? Eskiden çarşı ve mahalle bekçisi yardımcı hizmetler sınıfında yer almaktaydı, ne zaman bu meslekler kariyer meslek oldu da haberimiz yok.

Temmuz ayında yasalaşan 3600 ek gösterge yasası 15.ocak.2023 tarihinden itibaren geçerli olup, hale hazırda geçerli olan ve GİH sınıfında bulunan yüksek öğrenimli memurlar ile müdür yardımcısı ve şube müdürlerinden 1.derecede olanların ek göstergesi 2200 dür. Yeni yasa ile müdür yardımcısı ve şube müdürlerine 3600 ek gösterge verilirken, memura 2800 ek gösterge verilmesi geçmişteki kazanılmış hakkı ortadan kaldırarak, hakları gasp edilmiştir.

Dikkat edilirse yukarıda da belirttiğim gibi GİH sınıfı dışında hiçbir meslek grubunda idari personel demiyor. Neden bu ayrıştırma yapılıyor, anlaşılır gibi değil.

Ayrıca sırf oy almak için yapılan ve meslekler arasında ayrıcalık yaratan bu uygulamayı haksız ve Anayasa ilkelerine aykırı buluyor ve bu haksızlığa karşı AYRİŞTIRMA YAPMADAN adil bir şekilde memurlar arasında sınıf farkı gözetmeden bu yanlışlığın giderileceği inancındayım. Gereğinin yapılması dileklerimle.
Mürsel dok 3 ay önce
3600 ek gösterge 1.dereceye düşen tüm memurlara ve emeklilerine verilmeli düşenmeyenler için askeriyede UYGULANAN mevzuat uygulanmalı
sinan 3 ay önce
mesut yar şeflerin sorununun sağ olsun gündeme eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee...... diye diye bir getirdi pir getirdi artıkağanın sözünün üstüne söz olmaz. eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee....
YHS 3 ay önce
YILLAARDIR YALAN YALAN REZIDANS BASKANI ALI BEY MEMUR SENI SİLDİ ZATEN
zz 3 ay önce
yrd hizmetli arkadaşlar bu sendika kalmaya devam edin sizlerin hiş bir degeri yok ali yalçın beyinnnnn gözünde
Atilla Ercan 3 ay önce
3600 için tüm #KamuŞefleri ni torba yasaya ekleyin; kazanan Kamu olacaktır, emin olun!
Atilla Çelik 3 ay önce
Sayın sendika yetkilileri 666 sayılı yasaya göre Mali hizmetler uzmanlarınında hak ettiği ek gösterge cetveli (ğ) bendine alarak 4200 ek gösterge 2000 makam 8000 görev tazminat göstergelerinden faydalandırılmalarını sağlamak için normal iştişarelerlemi yoksa torba kanunlamı olacak el atmanızı arz ediyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın