Ali Yalçın: Memur eziliyor seyyanen zam şart

Eğitim-Bir-Sen 51. Başkanlar Kurulu Toplantısı Kızılcahamam’da yapıldı. “Toplu Sözleşme” gündemli toplantının açılışında konuşan Genel Başkan Ali Yalçın, tüm kamu görevlilerine, en düşük devlet memuru maaşının yüzde 10’undan az olmamak üzere seyyanen zam yapılması yönündeki taleplerini dile getirmeye devam edeceklerini ifade ederek, “Siyasi irade, toplu sözleşmeyi bir adil paylaşım fırsatı olarak gördüğünü ispatlamalı, toplu sözleşmeyi toplumsal sözleşmeye dönüştürmelidir” dedi.

KAMU 23.06.2021, 15:59 Editör
Ali Yalçın: Memur eziliyor seyyanen zam şart

-Anayasa değişikliği konusunda irade ortaya konulması ve çalışmaların başlatılmış olması, millet iradesinin daha da güçlendirilmesi adına önemli bir adımdır. Bu adım, temel hak ve özgürlüklerin genişletilmesi ve güvence altına alınması açısından da yeni bir fırsat olacaktır. Yeni anayasada, kamu görevlilerinin hakları ve güvenceleri yeniden ele alınmalı, standartları yükseltilerek ILO normlarına uyarlanmalıdır. Genel yetkili sendika olarak, yapılacak bu yeni anayasada sendikal hakların ve normların evrensel standartlarda olması en büyük talebimiz ve beklentimizdir.

-4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun, kamu görevlilerinin mali, sosyal, özlük haklarının korunma ve geliştirilmesi, çalışma şartlarından kaynaklanan sorunlarının toplu pazarlık masasında çözümü konusunda yetersiz kaldığı görülmüştür. Sendikal hak ve özgürlükler ile örgütlenme ve toplu pazarlık hakkının, uluslararası hukuk normları ekseninde, emeğin değeriyle ve akıtılan terle uyumlu hâle getirilmesi kaçınılmazdır.

-6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde Kamu İşveren Heyeti sıfatıyla toplu sözleşme masasına teklif sunacak olan siyasi irade, bütçe kısıtları ve kamu maliyesi gerekleri mazeretini ileri sürerek kamu görevlilerinin özlük haklarına ilişkin taleplerine duyarsız kalmadan, toplu sözleşmeyi bir adil paylaşım fırsatı olarak gördüğünü ispatlamalı; toplu sözleşmeyi toplumsal sözleşmeye dönüştürmelidir.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (4)
YHS 1 yıl önce
SAYIN BAŞKANIM . 2005 YILINDA YHS PERSONELİNE VERMİŞ OLDUĞUNUZ SÖZLERİN TELAFİSİNİ BEKLİYORUZ . Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERİLMESNİ BEKLİYORUZ
YHS 1 yıl önce
YHS
SAYIN BAŞKANIM . 2005 YILINDA YHS PERSONELİNE VERMİŞ OLDUĞUNUZ SÖZLERİN TELAFİSİNİ BEKLİYORUZ . Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERİLMESNİ B... yorumun devamı.
Cengiz karaca 1 yıl önce
Geçmiş olsun başkan
Geç anladınız
Düne kadar beraber yürüdünüz
By sistemi destekleyen çok memur oldu
mem 1 yıl önce
MEMURU BU HALE GETİREN SENDİKA YETKİLİLERİNİ TÜM TÜRKİYE İLAN VERİLEREK ARANMASI LAZIMDIR.
17
açık