Ali Yalçın, memur maaşlarında düzenleme yapılmasını istedi

Memur-Sen Konfederasyonu, Hazine ve Maliye Bakanlığı'na gönderdiği yazıyla kamu görevlilerinin vergi matrahlarından kaynaklı olarak yaşadığı gelir kaybının önlenmesi için vergi dilimlerinin artırılmasını istedi.

KAMU 19.08.2022, 22:00 Editör
Ali Yalçın, memur maaşlarında düzenleme yapılmasını istedi

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın imzasını taşıyan yazıda küresel gelişmelere bağlı olarak yaşanan iş gücü maliyetlerinin zincirleme etki yaratarak hem arz-talep dengesinde değişimlere hem de ülke ve konum fark etmeksizin ürün temininde çıkmazlara sebep olduğu vurgulanarak enerji krizi ve savaş ortamıyla birlikte enflasyonun tahmin edilmedik ölçüde yükseldiğine dikkat çekildi. 

6. Dönem Toplu Sözleşme'de Memur-Sen'in "Gelir Vergisi Muafiyeti" ve "Vergide %15'i aşan kısmın iade edilmesi" teklifinin hatırlatıldığı yazıda; asgari ücret tutarı kadar gelir vergisi muafiyeti uygulamasının önemli ve kapsayıcı olduğu dile getirilirken 2022 yılı Ocak ayında belirlenen vergi dilimlerinin 2021 yılına göre %34 oranında artırmış olmasına rağmen asgari ücretli dahil olmak üzere başta kamu görevlilerinin, %20'lik hatta %27'lik vergi dilimlerine girerek önemli bir gelir kaybı yaşadığı aktarıldı. 

2022 yılı Temmuz ayı itibariyle asgari ücrete yapılan ara zamla birlikte vergi muafiyeti tutarlarının arttığını ancak vergi dilimlerinde düzenleme yapılmamasından kaynaklı olarak başta kamu görevlileri olmak üzere sabit gelirlilerin azımsanmayacak tutarda gelir kaybı yaşadığı, enflasyon baskısını daha derinden hissettiği vurgulandı. 

Memur-Sen'in Hazine ve Maliye Bakanlığı'na gönderdiği yazıda kamu görevlilerinin maaş ve ücret artışlarının geri alınır nitelikte olmaması için vergi muafiyeti ile atılan önemli adımı destekleyici nitelikte vergi dilimlerinin yeniden belirlenmesi ve 6 aylık enflasyon oranında artırılması talep edildi.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (14)
nuri cebiroğlu 4 ay önce
yalaka memur maaşları görüşmesi yapılırken tek kelam etmez el pençe durur,şimdi memura zam ister şow yapar.
Laf olsun, torba dolsun. 4 ay önce
3,5'ları unutmadık. Seçim sonuçlarında görülecektir.
sinan 4 ay önce
memursenden istifa edin her şey düzelir.
Hasan Ali Atlı 4 ay önce
Hepsi ,Şıracı ile bozacı .
Sokrat54 4 ay önce
Küfür suratlı!!! İnsan su tipi görünce bile sinirleniyor
ahmetusta 4 ay önce
Vergi dilimi ile mi artacak memur maaşı 100 lira 200 lira öyle mi? Tabi şu da hayatın bir gerçeğidir maaşı elli yüz binleri bulan sizlerin memur değil dünya bile umurunda değildir, eğer olsaydı bugün böyle kararlığını yitirmiş atom izotopu haline gelmezdiniz. Bir de diğer gerçek şudur sendika bir palazlanma yüksek menfaat ve söğüşleme ayrıca yukarı tırmanma durağıdır bu sendikamsı şeylerin ancak kendilerine hayrı dokunur bu dünyada işleri iştir öbür taraf için bir şey diyemem fakat işleri orada gerçekten çok yaştır.
Yhs 4 ay önce
Ali yalçın boş boş konuşuyorsun hiç birşey yaptığın yok ancak car car car
Şef 4 ay önce
Meb de Şef kadrosunda bulunanların 2011 yılından buyana çığ gibi büyüyen maaş adaletsizliği düzeltilmelidir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın