Ali Yalçın: Sözleşmelilere Kadro Bekliyoruz!

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, sözleşmeli istihdamın en yakın zamanda sonlanmasını ve kamu görevlilerine kadro verilmesi talebinde bulundu.

KAMU 13.05.2022, 09:16 Editör
Ali Yalçın: Sözleşmelilere Kadro Bekliyoruz!

Konfederasyonlarının düzenlediği toplantıda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamuda büyük mağduriyetlere neden olan sözleşmeli istihdam ile ilgili konuştu. Yalçın, sözleşmeli istihdama en yakın zamanda son verilmesini ve kamu görevlilerinin kadrolarına kavuşması gerektiğini kaydetti. Ek gösterge ve sözleşmeliler konusunun çalışma hayatı için iki önemli başlık olduğunu belirten Yalçın, “Toplu sözleşmede aldığımız karar gereği 2022 yılı iki önemli konunun enine boyuna çalışılacak ve sonuca ulaştırılacak. Sözleşmelilere kadro ısrarımızda gerçekler de gerekçeler de haklılığımızı ortaya koyuyor. İstihdamın çeşitlendiği, kadrolu-süreli sözleşmeli-süresiz sözleşmeli-5393’lü, İHS’li gibi çeşitliliğin 39 ayrı mevzuata dönüştüğü istihdam alanı çalışma barışı açısından alarm veriyor. Bu alan toparlanmak ve çalışanın iç huzuru ve iş huzuru temin edilmek zorunda” ifadelerini kullandı.

SÖZLEŞMELİ İSTİHDAM SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL
Sözleşmeli istihdamın istisnai bir uygulama olarak başladığını ancak gelinen noktada bir norm haline geldiğinin altını çizen Yalçın, “Aynı camide kadrolu-süreli sözleşmeli-süresiz sözleşmeli-fahri olmak üzere farklı haklara sahip din görevlisi var. Hastanede aynı serviste yine kadrolu-süreli sözleşmeli-süresiz sözleşmeli-vekil olmak üzere farklı hemşire istihdamı var. Bu tablo ne yönetilebilir ne de sürdürülebilir bir tablodur” diye konuştu.

YÖNETİM DEĞİŞİYOR OLAN SÖZLEŞMELİ PERSONELE OLUYOR
31 Mart 2019’da gerçekleştirilen yerel seçimler sonrası yönetimi değişen belediyelerde en büyük mağduriyeti sözleşmeli personelin yaşadığını hatırlatan Yalçın, “Belediyede 5393’e tabi sözleşmeli var. Yerel yönetimde başkan değişti mi, sözleşmeli memur ipin ucunda. İki satır yazıyla ‘Görülen lüzum üzerine işinize son verilmiştir’ denip ekmeği alınıp kapının önüne konuluyor. İşine geri dönmesini sağladığımız arkadaşlarımız var, dava süreci devam edenler var. İşini kaybettiği için canına kıyan arkadaşlarımız var maalesef. Bu sorunun çözülmesi için elimizden ne geliyorsa yapacağız” şeklinde konuştu.

ÇALIŞMA BİR AN ÖNCE BAŞLATILMALI
Sözleşmelilere ilişkin çalışmanın bir an önce başlatılması gerektiğini belirten Yalçın, Çalışma Bakanlığına çağrıda bulunarak, “Toplu sözleşmemizde aldığımız hüküm gereği bu konuyu çalışıp tamamlayacak ve yasal düzenleme için siyasi iradeye sunacağız bakanlıkla sosyal taraf olarak. Zamana yayılmadan zamanında adım atılsın diye ısrarımız var. Bakanlık çalışmanın başlayacağı tarihi bir an önce duyurmalı” dedi.

milligazete

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (17)
KARİYERSİZ VE LİYAKATSİZ ADAMLAR 1 hafta önce
Bu adamlar için kariyer veliyakatin hiç önemi yok. KPSS den yüksek puan alıp sözleşmeli öğretmenlik yapmayanlar avuç mu yalayacak? ÇAPSIZ
Lafa bak, Hizaya gel. 5 gün önce
Sözleşmeli kadrolar, 4/b .li kadrolar; muhteviyatı nedeniyle pek tercih edilmeyen, sınavsız veya puanı düşük kadrolardır. Sadece 4/a .lı kadrolar için kimsenin hakkını yemeden atanmayı bekleyen üniversite mezunu yüzbinlerce işsiz insanımız varken, sözleşmeli veya 4.b.li kadrolara atanlara dolaylı yollardan 4/a kadrosu verilmesi haksızlıktır, adaletsizliktir. Bu bir nevi; üniversite sınavında 4 yıllık bölümü kazanamayıp 2 yıllık programı seçenlerin, DGS (Dikey Geçiş Sınavı) olmadan ve puanı yüksek olmasına rağmen sırası gelmediği için seneye bir daha deneyeceklerin hakkına girerek 4 yıllık bölüme geçirilmesine benziyor. Hiçbir kimse; zorla sözleşmeli veya 4/b .li yapılmıyor.
Hakan 1 hafta önce
yhs aynen devam etmeli
Seçimler yaklaşırken, beleş kadro kartı ... 1 hafta önce
KPSS ile hizmetli kadrosuna atanan birisi, memur kadrosuna geçmek için 2. bir sınava girmek zorundadır. Hal böyleyken; taşerona beleş kadro, sözleşmeliye beleş kadro, 4/b'liye beleş 4/a kadrosu, ... beklenmesi de nedir. Adaletli olun. "Beleş" kelimesini bırakın.
yhs li 1 hafta önce
sayın başkan sözleşmelilere sahip olduğunuzun % 1 ini YARDIMCI HİZMETLERE SAHİP OLSAYDINIZ gih ALMIŞTILAR.
mem 1 hafta önce
Helal be Başkan her dediğini memurlar için yaptın. memuru enfilasyona ezdirmedin. bunu da başarırsın. senin sendikana daha hala üye olanlara helal olsun.
YARDIMCI HİZMETLİ 1 hafta önce
BİR SEFERDE YHS DE BE ADAM YETER ARTIK GİH KADROSU İSTİYORUZ.
söz 1 hafta önce
sözleşmeli personel yandı ali yalçın isterse inanın asla olamayacak demek :)) adam içi boş vazo vAllah
istanbul engelli yardımcı hizmetli 1 hafta önce
Sayın Aliy Engelli Yarcımcı Hizmetler için bir bekletinyokmu varınız yoğunuz sözleşmenli,sürekli işçiler hakkında yorum ve beklentiler içerisindesiniz.En azından birazda Engelli Yardımcı Hizmetler sınıfı içinde bir bekletiniz yok soruyorum buna bir çevanız varmıdır.? Ben %67 ortopeti engelliyim Lise Mezunu 168 Saat'lik Bilgisayar İşletmeni Setifikam var yaklaşık 21 senedir masa maşında Canla başla çalışmaktayım çok şükür ALLAH'ıma.Birazda bizim için bekletlerinden bahsedermisin saygılarımla Ali bey
EY YALCIN IKTDAR ORTAKLRI 1 hafta önce
O GÖRÜLEN LUZUM ÜZERİNE SİZİNDE İNTİHARINIZIN İZLENDGNİ GÖRÜCEK YAŞACAKSINIZ A YLCN BU SÜRECİN KATILI AZRAİLİ YRDIMYTAKCISI SIZSINZ SIZDE BU SOKAGA ATILAN VEKİL FAHRİ GEVİCİ GÖREVLİLERIN PRCLNMIŞ YUVALARININ DAGILMIŞ AİLE LERIN AHINI YAŞAMADAN CAN VEREMIYECKSINZ DAHA SIYASETCILERINIZI PARTILERINZI SAYMIYRUM BİKE
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık