Astsubaylara bir kademe verilmesi hakkında kanun teklifi (Ekim 2021)

Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi. Teklif ile; son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası ve mahkeme kararı ile ceza almayan subay ve astsubaylara bir kademe ilerlemesinin uygulanması amaçlanmaktadır.

Astsubaylara bir kademe verilmesi hakkında kanun teklifi (Ekim 2021)

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 
Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi ve gerekçesi ilişikte sunulmuştur. Gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim. Murat BAKAN İzmir Milletvekili 

GENEL GEREKÇE 
Mevcut sistemde; Subay ve astsubayların terfi için değerlendirilmelerinde, sadece son rütbede aldıkları sicil notlarının ortalaması dikkate alınmakta, personelin geçmişi ile bir bütün olduğu ana fikri sisteme tam olarak yansımamaktadır. Bu durumun; sicil notlarının genelde birbirine yakın olduğu ve bazı siniflarda 1 puan içine 40-45 kişinin sıkışmış olduğu bir sistemde, terfide kadro uygulamasına geçilmesiyle de, son rütbedeki sicil notları az farkla önde olan personelin, tüm meslek yaşamındaki performansı çok daha yüksek olan personelin önüne geçmesi ve dolayısıyla terfisinin engellenmesi gibi hakkaniyetle bağdaşmayan bir ortamın yaratılmasına neden olacağı değerlendirilmektedir. 

Subay ve astsubayların özlük haklarını düzenleyen 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'nda gelişen ihtiyaçlara göre gerekli değişikliklerin yapılması zarureti ortaya çıkmaktadır. Yürürlükteki hükümlere göre, üstün başarı nedeniyle, Türk Silahlı Kuvvetlerinde yılda sadece muharip subayların %8'i, yardımcı sınıfların ise %4'ü terfi edebilmekte ve bu imkan subaylardan yüzbaşı ve binbaşılara, astsubaylardan Kıdemli Üstçavuş ve Başçavuşlara tanınmış olduğundan, genç rütbelerdeki personeli motive edememektedir, Alinabilecek üstün başarı kıdemi 6722 sayılı Kanunla altıdan beşe düşürülmüştü. 

İşte tam da burada, Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası ve mahkeme kararı ile ceza almayan subay ve astsubaylara, aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınmak üzere bir kademe ilerlemesi uygulaması ile Türk Silahlı Kuvvetlerindeki genç personel başta olmak üzere tüm personelin motivasyonuna yeniden bir ivme kazandırılması amaçlanmaktadır. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinin hareket kabiliyeti yüksek, modern ve daha profesyonel bir yapıya kavuşturulması gerektiği aşikardır. Teklifimizin sicil sisteminin belirtilen zafiyetlerini giderecek mahiyette ve daha objektif bir değerlendirmeyi sağlayacak şekilde hazırlandığı ve sicil tanımlamalarının da güncelleştirilmesi amaçlanmaktadır. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinde, en hayati konuların başında disiplin gelmektedir. Bu açıdan, disiplin konusunda alınan tedbirlerin diğer kurum ve kuruluşlara göre mahiyet bakımından farklılıklar arz edeceği hususu göz önünde bulundurulmalıdır. Zira; disiplinin sağlanması, muhafazası ve devam ettirilmesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin vazifesini yerine getirebilmesi için olmazsa olmaz konulardır. 

Türk Silahlı Kuvvetlerinde yerleşmiş tanıma göre, disiplinin en temel iki unsuru; itaat ve astin ve üstün hukukuna riayettir. Dolayısıyla Kanunun temel amacı, Türk Silahlı Kuvvetlerindeki itaat hissini sağlamlaştırma ve hukuka uygun olarak hareket etmeye yönelik usul ve esasların belirlenmesi şeklinde de ifade edilebilir. 
Subay ve astsubayların rütbe terfi esas ve şartları 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun 38 ve 85 inci maddelerinde düzenlenmiştir. Bu maddelerde bir üst rütbeye yükselmeye etkili olabilecek iki önemli unsura yer verilmiştir. 

Bunlardan biri; sicil notu ortalamasının bu Kanunda öngörülen limitlerin üzerinde olması, diğeri ise; yükselinecek rütbede kadro açığının bulunmasıdır. Halihazırda subay ve astsubay mevcudu kadro ihtiyacının çok altında olup, hemen hemen tüm rütbelerde kadro açığı bulunmaktadır. Teklifimizle personel açığının da kapanması amaçlanmaktadır. Ayrıca, bu görevleri üzerinden emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı ile dul ve yetim aylığı alanlar için de uygulanması amaçlanmaktadır. 

MADDE GEREKÇELERİ 
MADDE 1- Madde ile; subay ve astsubayların terfi için değerlendirilmelerinde, son rütbedeki 
sicil notları yerine, personelin geçmişteki performansının da değerlendirilebilmesine imkân tanımak amacıyla, 926 sayılı Kanuna bir Ek Geçici Madde ile üstün başarı kıdeminin yanı sıra son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası ve mahkeme kararı ile ceza almayan subay ve astsubaylara, aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınmak üzere bir kademe ilerlemesi uygulaması sonucunda personelin disiplin kurallarına azami ölçüde uyması, devamı için de çaba ve gayret sarf etmesi amaçlanmıştır. 
Yine madde ile, bu görevleri üzerinden emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı ile dul ve yetim aylığı alanlar için de uygulanması amaçlanmıştır. 
MADDE 2- Yürürlük Maddesidir. 
MADDE 3- Yürütme Maddesidir.

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİ PERSONEL KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK  YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ 
MADDE 1-27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu'na aşağıdaki Ek Geçici Madde eklenmiştir. 

Ek Geçici Madde 100- Son sekiz yıl içinde herhangi bir disiplin cezası ve mahkeme kararı ile ceza almayan subay ve astsubaylara, aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınmak üzere bir kademe ilerlemesi uygulanır. 

Bu bendin yürürlüğe girdiği tarihte halen görevde olan subaylara ve astsubaylara, aylık derecelerinin yükseltilmesinde dikkate alınmak üzere bir kademe ilerlemesi uygulanır. 

Bulundukları derecenin üçüncü kademesinde bulunanlar bir üst derecenin birinci kademesine yükseltilirler. 

Bu kademe ilerlemesi yükselecekleri rütbe veya rütbe kıdemliliğinin kademelerine de intikal ettirilir. Ancak bu kademe ilerlemesi rütbe bekleme sürelerini etkilemez. 

Bu Kanunun 36'nci maddesindeki kıdem ve 38 inci maddesindeki üstün başarı kıdemlerinin toplamı beş yılı geçemez. 

Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten önce bu görevleri üzerinden emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı ile dul ve yetim aylığı alanlar için de uygulanır. Bu madde uyarınca yapılacak intibak ve buna bağlı ödemeler üç ay içinde sonuçlandırılır. Bu kapsamda emeklilik keseneği veya kurum karşılığı veya sigorta primi (genel sağlık sigortası primi dâhil) çalışan ve işveren paylarında oluşacak fark tutarı; gecikme cezası, gecikme zammı veya faiz uygulanmaksızın, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içinde ilgili kurumlar tarafından Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenir. 
Bu maddenin uygulanması nedeniyle geriye yönelik olarak herhangi bir ödeme yapılmaz. 

MADDE 2— Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3— Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür. 

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR. 1 ay önce

.110000 YHS EK GÖSTERGESİZ YAN ÖDEMESİZ SÜRÜNSÜN.ADALET BU OLSA GEREK.SAĞLIKTA SINAV KAZANIP 8 YILDIR MAĞDUR EDİLEN 2351 VHKİDEN BİRİ.

Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 1 ay önce

SAYIN VEKİL 2351 VHKİ SAĞLIKTA SINAV KAZANIP ATANMADI.SÖZLEŞMEYLE YANDAŞLAR MÜDÜR ATANIYOR YHS.11OOOO KİŞİ EK GÖSTERGESİZ YAN ÖDEMESİZ ÇALIŞIYOR BUNU GÖRMEYİN.

Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 1 ay önce

SAYIN VEKİL 2351 VHKİ SAĞLIKTA SINAV KAZANIP ATANMADI.SÖZLEŞMEYLE YANDAŞLAR MÜDÜR ATANIYOR YHS.11OOOO KİŞİ EK GÖSTERGESİZ YAN ÖDEMESİZ ÇALIŞIYOR BUNU GÖRMEYİN.

Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 1 ay önce

EMEKÇİ VEKİLLER,SOSYAL DEMOKRATLAR SAĞLIKTA YANDAŞLAR SÖZLEŞMEYLE HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLERDİRMEYE TABİ TUTULMADAN MÜDÜR ATANIYOR.BİZ 2351 VHKİ 8 YILDIR ATANMADIK HAKKIMIZ GASP EDİLDİ SUÇUMUZ SINAV KAZANMAK.HADİ BUNU DİLE GETİRİN KUL HAKKINDAN KORKAN ANLAYIŞ.

Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 1 ay önce

SİZİN SOSYAL DEMOKRAT VE EMEKÇİLİĞİNİZ.YARDIMCI HİZMETLER SINIFININ HAK GASPINA VE MAĞDURİYETİNE ÇANAK TUTACAK KADAR GAYRİ SAMİMİ.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.8 YILDIR SINAV KAZANMIŞ ATANMAMIŞIZ HADİ BUNUN PEŞİNE DÜŞ CHP NEDEN İŞİNEMİ GELMEDİ.BİZ TIRMIK ALTI ÇALIŞANLAR DEĞİLMİ.

Avatar
ANA MUALEFET PARTİSİNİ SORUMLU DUYARLILIĞA ÇAĞIRIY 1 ay önce

EMEĞE VE EMEKÇİYE ÇOK SAYGILISINIZ SAYIN VEKİL

Avatar
2351 VHKİ 8 YILDIR MAĞDUR SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANMA 1 ay önce

EMEĞE VE EMEKÇİYE ÇOK SAYGILISINIZ SAYIN VEKİL
ÇALIŞMA BARIŞINI BOZUP İNSANLARIKAMUDA TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN ÇALIŞANLAR YARDIMCI HİZMETLER SINIFIDIR.BU İNSANLAR ÜNİVERSİTEDE BİTİRSE SEMBOLİK 1/4 MAAŞ DERECESİ HİÇ BİR EKONOMİK VE SOSYAL HAKKA KAVUŞAMAMAKTADIR.TEK TARAFLI ACIMASIZ BİR SÖMÜRÜYE MARUZ KALMAKTADIR.ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNİN VAR OLDUĞUNA İNANMIYORUZ.KIZILAYCILAY,MÜBAŞİRLER,İTFAİYE ERLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATILDI.2351 VHKİ SINAVLA 8 YILDIR MAĞDUR.SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANIYOR BU NASIL BİR ADALETSİZLİKTİR NEDEN GÖRÜLMÜYOR VE GEÇİŞTİRİLİYOR.BİZ VE ÇOCUKLARIMIZIN ARASINDA DUVAR VAR NEDEN EN MASUM TALEPLERİNE DAHİ CEVAP VEREMİYORUZ BİZ AÇ AÇINA OKUL BİTİRDİK SADECE HAKKIMIZ OLANI İSTEDİK SINAV KAZANDIK VHKİ OLAMADIK MAĞDURUZ SAĞLIK BAKANLIĞI ÇOK ADİL ANAYASA SADECE BAŞKA BAKANLIKLARDA FARKLI SAĞLIKTA SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR OLURSUN TAŞERONSAN KADRO ALIRSIN YOKSA GEBER BELEDİYE KÖFTESİ. SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.

Avatar
Ersen Gürpınar 1 ay önce

Bu hak 657 sayılı kanuna tabi devlet memurlarına uygulanırken TSK mensuplarının bundan mahrum bırakılması hukuk ve eşitlik ilkesine aykırıdır