Bakan Bilgin'den temmuzda memur, emekli ve işçi zammı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Özellikle enflasyon sürecinin tahribatlarına karşı önümüzdeki temmuz ayında yeniden işçilerimizi, kamu çalışanları, memurları ve emeklilerimizi koruyacak düzenlemeleri yapacağımızın haberini vermek istiyorum." dedi.

KAMU 22.04.2022, 08:29 22.04.2022, 08:41 Editör
Bakan Bilgin'den temmuzda memur, emekli ve işçi zammı açıklaması

İşçilerin, çalışanların, memurların, emeklilerin çalışma hayatının önemli sosyal ortakları olduğunu aktaran Bilgin, Türkiye'nin her alanında ihtiyacı olan bütün yurttaşların ihtiyaçlarını karşılamak üzere görevli olduklarının bilinciyle hareket ettiklerini vurguladı.

"Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl hem kamu çalışanlarıyla hem de işçilerimizle iki büyük toplu sözleşme yaptık. Bu toplu sözleşmelerde çalışanlarımıza geniş haklar sunduk. Daha önce hiçbir toplu sözleşme maddesine konmayan hakları koyduk. Bu talebi gerçekleştirdiğimiz, emekçilerimizin beklentilerini karşıladığımız için mutluyuz. Ama hepimiz biliyoruz çok tarihsel olarak insanlığın ancak birkaç yüzyılda yaşayacağı bir olayla karşı karşıyayız. Bu da salgın hastalık dönemidir. Bu salgının birkaç problemi oldu. Birincisi sağlık problemleri ve sağlık harcamalarının ortaya çıkardığı maliyetlerdir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sağlık konusunda yeryüzünde pandemi sürecinde ayakta kalan, bu süreçte sağlık hizmetini başarıyla yöneten birkaç ülkeden birisidir. Belki de birinci sırada yer alan ülkedir. Küçücük Avrupa ülkelerini ya da uzak Asya ülkelerini Türkiye'ye örnek gösterenler sonra utandılar. Çünkü 85 milyonuna ücretsiz sağlık hizmeti sunan, özel hastaneleri ücretsize açan pandemi sürecinde başka bir ülke yok. Bunu Türkiye Cumhuriyeti başardı."

- "Temmuzda emeklilerimizi koruyacak düzenlemeleri yapacağız"

Enflasyonist ortamda çalışanları ve emeklileri korumaya çalıştıklarına dikkati çeken Bilgin, şunları kaydetti:

"Isparta'dan bir haberi vermek istiyorum. Özellikle enflasyon sürecinin tahribatlarına karşı önümüzdeki temmuz ayında yeniden işçilerimizi, kamu çalışanları, memurları ve emeklilerimizi koruyacak düzenlemeleri yapacağımızın haberini vermek istiyorum. Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl başında Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı politikalarla biz en düşük emekli aylığını 1500 liradan 2500 liraya getirmiştik. Ayrıca yüzde 30'un üstünde enflasyon farkını içeren bir artış gerçekleştirmiştik. Temmuz ayında da emeklilerimizi koruyacak benzeri bir düzenlemeyi, şimdiden haberini sizlere vermek istiyorum. Enflasyonun, bugünkü ekonomik şartların ağır yükünü biliyoruz. Bu ağır yükün önemli bir kısmı bildiğiniz gibi Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılamaktan geliyor. Türkiye yaklaşık 50 milyar dolar petrol, doğal gaz, enerji ithal ediyor ama buna rağmen bu yükün milletimize yansımaması için elinden geleni yapıyor. Doğal gazda evlere, küçük esnafa aynı şekilde petrolde ciddi sübvansiyon uygulamalarıyla bunu hafifletmeye çalışıyoruz ama enerji maliyetlerinin yüksekliğine karşı bunun yetersiz kaldığının farkındayız. Bunun için asgari ücrete, emeklilere yaptığımız zammın, toplu sözleşmelerde verdiğimiz değerlerin artış oranlarının erimemesi için öncelikle enflasyonu kontrol altına alarak bu olağanüstü süreçte sosyal koruyucu tedbirleri, politikaları uygulamaya devam edeceğiz."

Asgari ücreti de aralıkta yeniden gündeme alacaklarını belirten Bilgin, "O tarih geldiği zaman bütün bu şartları dikkate alarak yeniden asgari ücreti değerlendirirken de Türkiye'nin çalışanlarını koruyacak bir seviyede belirleyeceğimizi şimdiden ifade etmek isterim." ifadelerini kullandı.

AA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (12)
Memuru ve emekliyi koruyacakmış. 1 ay önce
BELEŞ kadro alan taşeronları koruduğunuzu/koruyacağınızı biliyoruz. Söylemenize gerek bile yoktu. Tediye, İkramiye, Ek Ödeme, Bayramlıklar ... vs.lerden belli. Memuru ve emekliyi koruyacağınızı söylemeniz, şaşırttı. Şimdiye kadar koruduğunuz gibi koruyacaksanız, kalsın. Seçimlerde ödeşiriz. Seçimler de yaklaştı zaten.
SAYIN BAKAN SİZ ÖNCE SAĞLIKTAKİ USULSÜZ LİSTE ALIŞ VERİŞİYLE ALINAN İŞÇİLERİN ATAMASINI DURDURUN.BAKIN AŞAĞIDA YAZDIM OKUYUN LÜTFEN ARTIK SİZE OY MOY YOK. 1 ay önce
SAYIN BAKANIM DOĞUANADOLUNUN EN BÜYÜK İLLERİNDEN BİRİSİNDE PARTİ YÖNETİM ORGANLARI VE SENDİKA TARAFINDAN ORTAK LİSTE HAZIRLANIP KURA ÖNCESİ ŞAHISLAR BELİRLENMESİ VE O LİSTE SON ŞEKLİYLE SÖZDE KURA KOMİSYONUNA GÖNDERİLMESİ NE KADAR HAK KA,HUKUKA VE VİCDANA UYAR.BU DURUM TÜRKİYE GENELİNDEDE MUHTEMELEN BÖYLEDİR.SEBEBİ VE SOMUT DELİLİ İSE;GEÇMİŞTE PARTİNİZİN GENÇLİK KOLLARINA KAYDI OLAN,NÜFUZLU KİŞİLERLE BAĞI OLAN.ÖRNEK.BİR ALT KADEME BELEDİYE BAŞKANININIZIN 2 YEĞENİ VE GENÇLİK KOLLARI BAŞKANINIZIN KIZ KARDEŞİ AYRICA,GENÇLİK KOLLARINDA KAYDI OLANLARIN İSİMLERİ LİSTEDE ÇIKMASI TAMAMEN NASİP ,KISMETMİDİR YOKSA TESADÜFMÜDÜR.SON SAĞLIK BAKANLIĞI KURASI ŞAİBELİDİR,HAKSIZ VE HUKUKSUZDUR.BU RAMAZANI ŞERİFTEKİ EN AĞIR KUL HAKKIDIR.BİZLERİN ÇOCUKLARI TERORİST VE VATAN HAİNİ DEĞİLLER,ONLARINDA HAYATINI İDAME ETTİRMEYE HAKKI VAR.BİZ ONLARCA KURAYA KATILDIK BİRİNDE İSMİMİZ YEDEK DAHİ ÇIKMADI ÇIKMAZDA.SEBEBİ AŞİKARMIŞ MEĞER.BU KURA HAYALİYMİŞ.DERHAL İPTAL EDİLMELİ VE HAKKANİYET TESİS EDİLMELİDİR. BU İŞİN VEBALİ ÇOK AĞIRDIR BELASIDA PEŞİNDİR.ALLAH BİLENDİR,GÖRENDİR.
Cengiz karaca 1 ay önce
İnandırıcı değilsiniz
Enflasyon farkını zam olarak yansıtmayın
hakan 1 ay önce
verecekleri zam 2.5 yada 3 olur verilmesi lazım olan seyyanen 1500 yada 2000 lira zam olmalı tabi enflasyon farkı hariç olmak üzere ancak böyle kurtarır her şey ateş pahası
Cengiz karaca 1 ay önce
Enflasyon farklarını her ay maaşlara yansıtırmısınız nakan bey
Neden size inanamıyorum
memur 1 ay önce
Temmuz ayına kadar nasıl dayanacağız
recep 1 ay önce
keşke enflasyon yerinde saysada zam almasak
Şef 1 ay önce
Temmuza daha çok var. Temmuz ayına kadar benım tam bir maaş kaybım olacak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
30
açık