Bolu valisi memurların sözleşmeli çalıştırılması gerektiğini savundu

Vali Kılıç’tan Memurluk Sistemi Eleştirisi “Çoğu Gelişmiş Ülkede Öğretmenler Sözleşmeli”

KAMU 08.08.2022, 14:14 Editör
Bolu valisi memurların sözleşmeli çalıştırılması gerektiğini savundu

Kamu personel sisteminin değişmesi gerektiğini belirten Bolu Valisi Erkan Kılıç, sözleşmeli öğretmenlik vurgusu yaparak, “Çoğu gelişmiş ülkede eğitimde örnek verirsek, öğretmenler sözleşmeli. Bizim de böyle bir, burada yaptığımız gibi ödül ve cezalandırma sistemini mutlaka kurmamız gerekiyor” dedi.

Vali Kılıç’tan Memurluk Sistemi Eleştirisi

Bolu Valisi Erkan Kılıç, 35’inci İzzet Baysal Vakfı Ortaöğretim Okul Birincileri Başarı Ödül Töreni’ne katıldı. Törende yaptığı konuşmayla dikkatleri kendine çeken Kılıç, kamu personel sistemini eleştirerek, yenilikler gerektiğini dile getirdi.

“İNSANIMIZI HAREKETE GEÇİRECEK MEKANİZMA GEREKİYOR”

Vatandaşı harekete geçirecek bir sistemin olması gerektiğini belirten Kılıç, “Bizim memurluk sistemini aslında kamu personel sisteminin değişmesi lazım. Son derece önemli… Bizim insanımızı harekete geçirecek bir mekanizmanın olması gerekiyor” dedi.

“HERKESİN HESABINI BELLİ KRİTERLERE GÖRE VERMESİ GEREKİR”

Sistemde herkesin hesap verebilir bir konumda olması gerektiğinin altını çizen Kılıç, “Herkes bulunduğu yerdeki hesabını belli kriterlere göre vermesi gerekir. Başarı ve başarısızlık ve buna göre de ödüllendirme veya farklı yöntemlerle bu sistemi kurgulamamız gerekiyor. Bu olmadığı takdir de arada çıkan İzzet Baysal gibi fedakâr insanlar, sorumluluk alan kişiler başarılı oluyor, uğraşıyor, gayret gösteriyor ama bazıları bunun dışında kalıyor. Bunun dışında kimsenin kalmaması gerekiyor. Sistemimizi de öyle kurgulamamız gerekiyor. Herkes bulunduğu yerde bunun hakkını vermesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Çoğu Gelişmiş Ülkede Öğretmenler Sözleşmeli”

Kılıç, kurulması gerektiği sisteme örneği eğitim üzerinden verdi. Sözleşmeli öğretmenlik üzerinden yaptığı açıklamada, ödül ve cezalandırma sisteminin mutlaka olması gerektiğini vurgulayarak, “Çoğu gelişmiş ülkede eğitimde örnek verirsek, öğretmenler sözleşmeli. Okullarda bakıyor Müdür, yılsonundaki başarı durumuna. Öğrencilerin başarısı nedir? Bu öğretmen çalıştığı alanda başarılı oldu mu? Olmadı mı? Buna göre onunda sözleşmesi yeniliyor veya yenilemiyor. Bizimde böyle bir, burada yaptığımız gibi ödül ve cezalandırma sistemini mutlaka kurmamız gerekiyor. Yoksa bazı kişiler çalışıyor, gayret ediyor. Bazıları da bunun dışında kalıyor. Ülkenin gelişmesi aslında bu sistemlere bağlı. Sistem insanları çalışan birim amirleri, memurları ona göre dizayn etmesi gerekir, zorlaması gerekir” şeklinde konuştu.
mebpersonel

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (10)
Hakkı 2 ay önce
Vali bey haklı ama!o hesap verilebilirlik herkese olmalı,657 zırhı kaldırılmalı!!!
Serkan 2 ay önce
Bence ödül ve ceza ,hesap sorabilirlik tm makamlarda ve mevkilerde herkese eşit şekilde olmalıdır memurun ,öğretmene sadece bu ülkede hesap soruluyor nasıl olsa gücünün gücüne yettiği ülkedeyiz ve hiçbirşeyden memnun değiliz...bu sistemden de bu sistemi yönetenlerdende memnun değiliz inş herşey değişir yoksa vay halimize...
Mustafa DEĞER 2 ay önce
Çok doğru, olmso gerekeni ifade etmiş sayın Vali. 37 yıl 2 ay üzerinden MEB'den emekli oldum. Görevim önce THS, bilahare GİHS Şef devamında ise GİHS Tesis Müdürü görevlerinde bulundum ama MEB'de bu idarecilik görevimi yaptırmadılar. Bizim öğretmenlerin kibrinden geçilmiyor, görev deseniz hakk getire,hele birde Şube Müdürü, İl Müdü Yard., İl Müdürü falan oldular mı kendilerini en üst mertebeye görüyorlar. Kendileri idri açıdan bomboş olduklarından çalışkan ve dürüst diğer hizmet sınıfı çalışanlarını da kıskanıp çalıştırmıyorlar.
Kalkmış şimdide etkinliği ve yetkinliğiniz olmayan sendikacılık ayakları ile sayın Vali KILIÇ'ı eleştiriyorlar, ne haddinize sizin... Önce aynaya bakacaksınız, söz hakkınız varsa öyle eleştiteceksiniz. Bana göre başta öğretmenler olmak üzere 3 yada 5 yılda bir "MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI" yapılmalı, başaranlar göreve devam, başarısız olanlar da geri hizmete alınmalıdır.
Sayın Vali, çok güzel ifade etmiş, evet
müfettiş 2 ay önce
başka memleketlerde valide yok... var mı?...
Ali Veli 2 ay önce
Valilerde seçimle gelsin
Fevzi 2 ay önce
Bu ülkede Valiye gerek yok Valilik makamı gereksiz bence siyasi makamlar herşeyi çözebiliyor.
hüseyin 2 ay önce
öğretmen sahipsiz
Hakan 2 ay önce
Bence bu vali yi de sözleşmeli yapsinlar bakalım o zamanda aynı fikri savunacak mi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23
açık