Büro Memur-Sen'den Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın Açıklaması

Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan "Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılarak bu sınıftaki kamu görevlileri öncelikli olarak öğrenim durumlarına göre hizmet sınıflarındaki kadrolara geçirilmelidir. Emeğe saygı, alın terinin kutsallığına inanıyorsak çağdışı kalmış uygulamaya son verilmeli, adalet yerini bulmalıdır. Yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması için yasal düzenleme çalışmaları ivedilikle yapılmalıdır" dedi

Büro Memur-Sen'den Yardımcı Hizmetler Sınıfı Kaldırılsın Açıklaması

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI'NIN KALDIRILMASI ZORUNLU HALE GELMİŞTİR

"Kamuda Yardımcı Hizmetler Sınıfı kaldırılmalı, bu sınıftaki kamu görevlileri öğrenim durumlarına uygun kadrolara atanmalı veya genel idare hizmetleri sınıfı kapsamına alınmalıdır" şeklinde açıklama yapan Büro Memur-Sen Genel Başkanı Yusuf Yazgan "1965 yılından kalan Yardımcı Hizmetler Sınıfı artık miadını doldurmuştur. Eskiden eğitim seviyesi ilkokul, ortaokul olan personelin yer aldığı bu sınıfta artık üniversite mezunu hatta 2. lisans eğitimini yapanlar dahi var. Yardımcı hizmetler sınıfındaki personelin yerine getirdiği hizmetlerin, hizmet alımı yoluyla şirketlere gördürülmesi mümkün hale getirilmiştir. Hatta geçtiğimiz yıllarda taşeron olarak bilinen bu kapsamdaki yaklaşık 500 bine yakın personel işçi kadrolarına alındı" şeklinde konuştu.

Yazgan "Geçmiş dönemlerde bir ihtiyaç olan bu hizmet sınıfına günümüzde ihtiyaç kalmamıştır. Yardımcı hizmetler sınıfındaki personel ek göstergeden yararlanamamakta ve pek çok özlük hakkı bakımdan mağdur edilmektedir. Talebimiz Yardımcı Hizmetler Sınıfının kaldırılarak öğrenim durumlarına uygun kadrolara geçirilmesi bu yolla mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesidir " dedi.

YARDIMCI HİZMETLER SINIFI PERSONELİ, GÖREVDE YÜKSELMEDE SORUNLAR YAŞAMAKTADIRLAR.

Yazgan, "Devlet memurlarına ilişkin hizmet sınıflarında görev yapanlardan sadece Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil olanlar için ek gösterge belirlenmemiş olmasından dolayı, Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli maaş ve emeklilik hakları bakımından birçok problem yaşamaktadır. 657 sayılı Kanunun taşeron personel istihdamını mümkün kılan düzenlemeleri kapsamında kamu kurum ve kuruluşlarının yardımcı hizmet işlerini taşeron işçilere gördürme yoluna sıklıkla gitmekte olmaları nedeniyle, yardımcı hizmet niteliğindeki görevlerin Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeline gördürülmesi zorunluluğu da ortadan kalkışmış bulunmaktadır. Yardımcı Hizmetler Sınıfının tümden kaldırılması ve bu sınıfta çeşitli unvanlarda görev yapan personelden; Mesleki ve teknik öğrenime sahip olanlar "Teknik Hizmetler Sınıfına", Mesleki ve teknik öğrenime sahip olmayanların ise "Genel İdare Hizmetleri Sınıfına" geçirilmesiyle, bu hizmet sınıfının varlığından kaynaklı sorunlar da ortadan kalkacaktır" dedi.

ÇAĞDIŞI UYGULAMAYA SON VERİLMELİ

Yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılmasını geçmişte toplu sözleşme masasına da taşıdıklarını hatırlatan Yazgan " Kamu kurum ve kuruluşlarında çeşitli unvanlarda (aşçı, bekçi, berber, hizmetli, kaloriferci, teknisyen yardımcısı, terzi, mübaşir vb.) görev yapan ve sayıları yaklaşık 110 bini bulan personel bulunmaktadır. Yardımcı hizmetler kadrosunda çalışan kamu görevlileri mağduriyetler yaşamakta ve hizmet sınıflarının değiştirilmesi suretiyle bu mağduriyetlerinin giderilmesini beklemektedirler. Ayrıca Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli, kadro unvanlarına ilişkin görevleri unvan bazında net olarak belirlenmemiş olmasından kaynaklı sorunlar yaşamaktadır" dedi.

Yazgan "Yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılarak bu sınıftaki kamu görevlileri öncelikli olarak öğrenim durumlarına göre hizmet sınıflarındaki kadrolara geçirilmelidir. Emeğe saygı, alın terinin kutsallığına inanıyorsak çağdışı kalmış uygulamaya son verilmeli, adalet yerini bulmalıdır. Yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılması için yasal düzenleme çalışmaları ivedilikle yapılmalıdır" diye konuştu.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YHS 3 ay önce

SAYIN BAŞKANIM İCRAAT ZAMANIDIR. KONUŞAN ÇOK İCRAAT YOK. YHS PERSONELLİRİNE VERİLMİŞ SÖZÜ HATIRLATARAK . Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERMESİNİ BEKLİYORUZ. MÜBAŞİRLERDE OLDUĞU GİBİ .

Avatar
HİZMETLİ 3 ay önce

BEKLİYOZ SENDİKACILAR

Avatar
Hizmetli 3 ay önce

SAYIN BAŞKANIM İCRAAT ZAMANIDIR. KONUŞAN ÇOK İCRAAT YOK. YHS PERSONELLİRİNE VERİLMİŞ SÖZÜ HATIRLATARAK . Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERMESİNİ BEKLİYORUZ. MÜBAŞİRLERDE OLDUĞU GİBİ .
kartal :

Avatar
YHS 3 ay önce

KAMUDA MÜBAŞİRLERE VERİLDİ, İTFAİYE ERLERİNE VERİLDİ DEMEKKİ REİSİ CUMHURU İKNA ETMEK LAZIM PEKİ ÖRNEK TEŞKİL ETMİYORMU SAYIN BAŞKANIM MASADA MEMURLUK YAPTIRACAKSIN AMA HAKLARINDAN FAYDALANDIRMAYACAKSIN BÖYLE ADALET OLMAZ.

Avatar
Hizmetli 3 ay önce

SAYIN BAŞKANIM İCRAAT ZAMANIDIR. KONUŞAN ÇOK İCRAAT YOK. YHS PERSONELLİRİNE VERİLMİŞ SÖZÜ HATIRLATARAK . Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERMESİNİ BEKLİYORUZ. MÜBAŞİRLERDE OLDUĞU GİBİ .
kartal :

Avatar
Yardımcı Hizmetler 3 ay önce

Hadi görelim.Yani inşAllah.

Avatar
Y ARDIMCI HIZMETLİ 3 ay önce

Külliyen yalan insanları oyalıyolar

Avatar
Hizmetli 2 ay önce

Bu işi kim halledecekse bilinki 110.000 kişi arkasında duracaktır.bu iş yazdık çizdik hep boş işlerle geçiştirildi. YHS sınıfında olan tüm arkadaşlarım oylar muhalefete bilginize saygilarimla

Misafir Avatar
Murat 2 ay önce @Hizmetli

Aynen bu işi hangi sendika yaparsa da o sendiya üye olup çıkmayacam malum yıllardır yapılamayanı yaptığı için bu yapılanların hepsi üye çekmek için...

Beğenmedim! (0)