Çalışma Bakanı ile 3600 ek gösterge ve sözleşmeliye kadro da kapsam görüşülecek

Yetki Yolunda Büyük Buluşma, toplantısında konuşan Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, 3600 ek gösterge ve sözleşmeliye kadro da kapsam genişletilmesi çağrısında bulundu

KAMU 21.12.2022, 00:24 Editör
Çalışma Bakanı ile 3600 ek gösterge ve sözleşmeliye kadro da kapsam görüşülecek

Vergi diliminin %15’e sabitlenmesi, enflasyon farkının aylık verilmesi ve bayram ikramiyesi gibi ekonomik açıdan kamu çalışanlarına katkı verecek düzenlemelerinde hayata geçmesini istediklerini kaydetti.  

3600 ek göstergede kapsam

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

3600 ek göstergede Türkiye Kamu-Sen’in hazırladığı taslak ve önerileri ile önemli bir mesafe kat edildiğini kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci kapsam dışı bırakılan tüm kamu çalışanlarının da eklenmesi ile bu sorunun tamamen çözüleceğini ifade etti.

Sözleşmelilere kadro

Sözleşmelilere kadro ile ilgili yasa tasarısını beklediklerini kaydeden Genel Başkanımız Önder Kahveci kamuda farklı tüm istihdam modellerinde görev yapanlara kadro verilmesinin kırmızı çizgileri olduğunu belirterek tüm çalışanların kadroya alınması için Çalışma Bakanı Sayın Vedat Bilgin ile görüşeceğini ifade etti. 

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (16)
Memur; seçimi bekliyor. 1 ay önce
1/4 derece-kademeye gelen tüm memur sınıflarına verilmeliydi. Adaletli olmadı, seçime etkisi olur.
Bedreddin Örnek 1 ay önce
GİH SINIFI 3600 EK GÖSTERGE MAĞDURLARI GASP EDİLEN HAKLARINI İSTİYOR.

657 DMK da yüksek öğrenim görmüş 1. derecede olan tüm GİH sınıfı Memurlar, Öğretmenler, Polisler, Din Görevlileri ve Hemşirelerin ek göstergesi 2200 idi. Daha sonra iktidar partisi önce öğretmenlerin daha sonra sırası ile polislerin ve din görevlilerinin 2200 olan ek göstergesini 3000 e çıkardı.

Şimdi ise söz konusu meslek gruplarının 3000 olan ek göstergesi 3600'e çıkartıldı. GİH sınıfında yalnızca idari personelin ek göstergesi 3600 oldu. Peki soruyorum; söz konusu meslek gruplarında görev yapan öğretmen, polis, din görevlisi, hemşire, uzman erbaşlar, bekçiler bunların idari kadroları yok mu? Öyle ya öğretmenlerinde idari kadrolarında okul müdürleri, milli eğitim müdürleri, şube müdürleri var. Polislerde komiser yardımcısı, komiser, başkomiser, emniyet amiri var. Din görevlilerinde müftüler ve yardımcıları var. GİH sınıfında olan Banka Memuru, Vergi Dairesi Memuru, Tapu İdaresi, Nüfus İdaresi vs. devlete ait kurumlarda çalışan ve emekli olan 1.dereceye gelmiş 2200 ek göstergesi olan tüm memurlar; bir imamdan, bir vaizden, bir bekçiden, bir hemşireden, bir polisten, bir öğretmenden , bir uzman erbaştan daha mı aşağıdır? Eskiden çarşı ve mahalle bekçisi yardımcı hizmetler sınıfında yer almaktaydı, ne zaman bu meslekler kariyer meslek oldu da haberimiz yok.

Temmuz ayında yasalaşan 3600 ek gösterge yasası 15.ocak.2023 tarihinden itibaren geçerli olup, hale hazırda geçerli olan ve GİH sınıfında bulunan yüksek öğrenimli memurlar ile müdür yardımcısı ve şube müdürlerinden 1.derecede olanların ek göstergesi 2200 dür. Yeni yasa ile müdür yardımcısı ve şube müdürlerine 3600 ek gösterge verilirken, memura 2800 ek gösterge verilmesi geçmişteki kazanılmış hakkı ortadan kaldırarak, hakları gasp edilmiştir.

Dikkat edilirse yukarıda da belirttiğim gibi GİH sınıfı dışında hiçbir meslek grubunda idari personel demiyor. Neden bu ayrıştırma yapılıyor, anlaşılır gibi değil.

Ayrıca sırf oy almak için yapılan ve meslekler arasında ayrıcalık yaratan bu uygulamayı haksız ve Anayasa ilkelerine aykırı buluyor ve bu haksızlığa karşı AYRİŞTIRMA YAPMADAN adil bir şekilde memurlar arasında sınıf farkı gözetmeden bu yanlışlığın giderileceği inancındayım. Gereğinin yapılması dileklerimle.
Vatandaş Rıza 1 ay önce
Yazdıkların altına bende imzamı koyuyorum
Mehmet ATA 1 ay önce
3600 Ek Gösterge derece gözetilmeden herkese verilmelidir. Yoksa maaş uçurumu çok büyüdü, telafisi imkansız başkanım.
TEKNİKER 1 ay önce
3600 ek gösterge alamayan lar la ilgili kapsam genişletilecek dendi ancak aralık ayı sonuna yaklaştık halen ses yok maalesef umudumuz kalmadı.
ZAFER 1 ay önce
SEÇİM AREFESİNDE KAZANILMIŞ HAKLARI VERİN, MESLEKLER ARASINDA AYRIMCILIK YAPMAYIN.

3600 EK GÖSTERGE DIŞINDA TUTULAN VE KAZANILMIŞ HAKLARI GASP EDİLMİŞ OLAN 1.DERECEYE GELMİŞ 2200 EK GÖSTERGE SAHİBİ TÜM MESLEK GRUPLARININ SAYISI HİÇDE AZIMSANMAYACAK SAYIDADIR. ONLARI KÜSTÜRMEK YAPILACAK SEÇİMİN KADERİNİ BELİRLEYECEKTİR.
SEN HAYATTA YETKİ ALAMAZSIN ÇÜNKÜ SEN YHS NA HUSUMET BESLEYEN GADDAR BİR ADAMSIN ALLAH SANA YETKİYİ NASİP ETMEZ SENDEN SONRA OLUR. 1 ay önce
BEYEFENDİ SİZ HALA YHS NI
BASİTE ALIYORSUNUZ.BİZLER NE APTALIZ,NEDE GERİ ZEKALI.HANGİ HAKKI HANGİ YOLLA ALACAĞINIZI KESTİRİYORUZ,SEN RAHAT OL.MHP SEÇİM BEYANNAMESİNE KOYDUĞU MADDEYİ NEDEN UNUTTU.GİT MHP MİLLET VEKİLLERİNE ÖZELLİKLEDE YAŞAR BEYE DEKİ EYT ,SÖZLEŞMELİ VE TAŞERON YOK.YHS ÖZELLİKLEDE 2351 VHKİ 9 YILDIR MAĞDUR.ADALET BAKANI ABDUL HAMİT BEY MÜBAŞİRLERİ SINIF ATLATTI GİTTİ.ADALETMİ SİZDE SÖZÜNÜZDE DURUN MHP YE YAKIŞANI YAPIN.
Makbule 1 ay önce
AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞINDA EK DERS ÜCRETİ KARŞILIĞINDA ÇALIŞAN MESLEK ELEMANLARININ KADROYA ALINMASI TALEBİDİR.Türkiye'nin her bölgesinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il müdürlüklerine bağlı olarak ek ders ücreti karşılığı çalışan, sosyolog, sosyal çalışmacı, psikolog vb. personelin özlük haklarında ve çalışma koşullarında birçok sorun mevcuttur. Söz konusu personel her yıl bakanlık onayı ile haftada 39 saat olmak üzere 12 ay süre ile çalışmakta olup yıllık izin hakları dahi bulunmamaktadır.

Çalıştıkları kurumlarda kadrolu meslek elemanlarıyla aynı görev ve işlemleri sürdürmekle birlikte (asıl iş) herhangi bir özlük hakları bulunmamaktadır. Maddi yönden ise kadrolu çalışan personelin 3'de 1'i kadar maaş almaktadırlar. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından istihdam edilen personel çalıştığı iş yerlerinde hizmet alımı kapsamında çalışan temizlik görevlisi, kalorifer görevlisi, çaycı ve benzeri personelden daha düşük ücretle çalıştırılmaktadır.

Türkiye genelinde ek ders ücreti karşılığında görev yapan meslek elemanlarının özlük haklarının iyileştirilmesine yönelik bir çalışma bugüne kadar yapılmamıştır.

Geçmiş yıllarda Diyanette fahri kuran kursu öğreticileri, Kültür Bakanlığında ek ders karşılığı çalışan sanatçılar ile Milli Eğitim Bakanlığında 5ooo'den iki kez olmak üzere ek ders karşılığı çalışan ve 540 gün sigorta primi ödeyen öğretmenler sözleşmeli olarak kadroya alınmışlardır.

Resmî tatillerde, idari izinlerde ve özel izinlerde maaşlarının çalıştıkları saat üzerinden hesaplanması ve izin günlerinde çalışmadıkları gerekçesiyle ders ücretleri daha da düşmektedir. Bu nedenle sigorta primleri dahi eksik yatmaktadır. Bu koşullarda çalışan personel ücret kesintileri nedeniyle tatil bile olsun istememekte, hasta oldukları vakit hastaneye gitmeyerek işe gelmeye çalışmaktadır.

Tam gün, tam yıl bu şartlarda çalışmak, büyük hakkaniyetsizlik olmakla beraber, maddi ve manevi olarak da büyük sıkıntılar yaşatmaktadır.

Bu konuda gereğinin yapılması hususunu talep ederim.
YHS NI GÖRMEZDEN GELENLERİDE RABBİM GÖRMESİN İNŞALLAH 1 ay önce
BEYEFENDİ SİZ HALA YHS NI
BASİTE ALIYORSUNUZ.BİZLER NE APTALIZ,NEDE GERİ ZEKALI.HANGİ HAKKI HANGİ YOLLA ALACAĞINIZI KESTİRİYORUZ,SEN RAHAT OL.MHP SEÇİM BEYANNAMESİNE KOYDUĞU MADDEYİ NEDEN UNUTTU.GİT MHP MİLLET VEKİLLERİNE ÖZELLİKLEDE YAŞAR BEYE DEKİ EYT ,SÖZLEŞMELİ VE TAŞERON YOK.YHS ÖZELLİKLEDE 2351 VHKİ 9 YILDIR MAĞDUR.ADALET BAKANI ABDUL HAMİT BEY MÜBAŞİRLERİ SINIF ATLATTI GİTTİ.ADALETMİ SİZDE SÖZÜNÜZDE DURUN MHP YE YAKIŞANI YAPIN.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın