Çalışma Bakanından, 3600 ek gösterge, sözleşmeli personel ve maaş zammı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı bir televizyon programında 3600 ek göstergenin en geç altı ay içinde Meclise getirileceğini söyledi. Bakan Bilgin ayrıca Sözleşmelilere kadroyu bu yıl içinde bitireceğiz dedi..

KAMU 08.01.2022, 10:36 08.01.2022, 11:03 Recep AYDIN
Çalışma Bakanından, 3600 ek gösterge, sözleşmeli personel ve maaş zammı açıklaması

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı televizyon programında "3600 ek gösterge 2022'nin ilk altı ayında tamamlanacak" dedi. Bakan Bilgin ayrıca işçi maaşlarının yüzde 50 yükseltildiğini söyledi.

Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in açıklamalarından notlar;

ASGARİ ÜCRETLE İLGİLİ GERİ DÖNÜŞLER NASIL?

Türkiye zor şartlarda asgari ücret artışını gerçekleştirdi. Bu tarihsel bir adımdır. Enflasyonun yüzde 30 olduğu seviyede yüzde 50 oranında bir artış gerçekleştirdik. Sayın Cumhurbaşkanımızın insiyatifiyle bu artışı geçekleştirdik. İşverene burada çok önemli bir destek verdik. Vergi muafiyeti sağladık. Türk ekonomisi hızla büyüyor. İlave istihdamın devam edeceği kanaatindeyim.

3600 EK GÖSTERGE İLE İLGİLİ ATILAN SOMUT ADIMLAR NELER?

3600 ek gösterge yıllardır Türkiye'de konuşulur. Sayın Cumhurbaşkanımız bu konunun halledileceğini söylemişti. Bunu ele aldık. Biz bunu yapmak mecburiyetindeyiz. Geri dönüşü yok bu işin. Bakanlık içerisinde çalışmamızı yaptık. 3600 ek gösterge çalışanların içinde bir düzenleme yapıyor ama esasen düzenlemeyi emekliliklerinde yapıyor. Bu çalışmayı biz bakanlık içerinde tamamladık. İkinci aşamada sendikalarla değerlendireceğiz. Kadro hakları için çalışmalar yapıyoruz. 3600 ek gösterge 2022'nin ilk 6 ayında tamamlanacak

KADRO HAKLARI İÇİN ÇALIŞMA YAPIYORUZ

Kamuda bir sorun daha var. Toplu sözleşmede çözülmesi gereken madde olarak ortaya koyduğumuz nokta sözleşmeli personeller. Sözleşmelileri kadrolularla benzer haklara sahip noktaya getireceğiz. Çok fazla statü var, karışık. Sadeleştireceğiz ve isteyenler için böyle bir çalışma yapıyoruz. Onu da bu yıl içinde bitireceğiz. Önümüzde ödev olarak duruyor. Meclis'e haziranda gelmiş olur. Memurlara yüzde 31 oranında zam yapıldı. Temmuz'da da yeniden bir düzenleme yapılacak.

ASGARİ GEÇİM İNDİRİMİ KALKTI MI?

AGİ konusunda vergi alınıyordu. Şimdi bir o vergiden vazgeçtik. Yani AGİ için ne vergi alıyoruz ne de vergi iade ediyoruz. Böylece artık AGİ iade etmiyoruz. Bu durumda işçinin çalışanın bir kaybı yok.

EMEKLİ MAAŞI HAKKINDA

Emeklilerin en düşük rakamı 1500 liraydı, 1300-1200 olanlar da vardı. Sayın Cumhurbaşkanımız bunu 1500 TL'ye çekmişti. Bu rakam şimdi 2500 TL'ye çıkarıldı.

62 MİLYAR LİRALIK DESTEK VERİLDİ

Pandemide küçük esnafa vergi muafiyeti getirildi. Kısa çalışma ödeneği, işsizlik sigortası ödeneği gibi birçok düzenleme yapıldı. Küçük işletmeleri rahatlatan uygulamalar oldu. 62 milyar destek verdi sadece bizim bakanlığımız... Küçük işletmeleri kapsayan diğer kurumlarımız dışında bizim bakanlığımızdan sosyal destek sağlandı. ALO 170 diye bir hattımız var. Tüm talepleri karşılıyoruz. 24 saat çalışıyor. Doğrudan işin bilgisine sahip insanlarla eğitilmiş kişilerle hizmet veriyoruz.

YENİ FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (11)
YHS 2 hafta önce
YHS PERSONELLERİ İÇİN NE YAPTINIZ ..! BİZLER DE YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUZ . SÖZ VERENLER NEREDE ..! ÜNİVERSİTE MEZUNU EK GÖSTERGESİ OLAMAYAN TÜM YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H KADROSU MÜJDESİNİ BEKİLYORUZ . MÜBAŞİRLERDE OLDUGU GİBİ .
YHS 2 hafta önce
BİZLER DİLE GETİRDİK DUYAN OLMADI . SÖZ VERENLERE .. ! SÖZLERİN DE DURMADI . BİZLERDE 2005 YILINDAN BU YANA VERİLMİŞ SÖZLERİN TELAFİSİNİ BEKLİYORUZ . ÜNİVERSİTE MEZUNU EK GÖSTERGESİ OLMAYAN YHS PERSONELERİNİN SORUNUNU KURUM İÇİNDE MÜBAŞİRLERDE OLDUĞU G.İ.H GEÇİŞİNİ SAGLAYARAK ÇÖZMEKTİR .
Yhs 2 hafta önce
Yhs kadro bekliyor yüzde yüzde zam yapsanız oy vermem sözünüzü tutmadınız
Yhs 2 hafta önce
Yhs kadro bekliyor taşerone sözleşmeliye mubaşirlere var bize neden yok sandıkta bizde gereğini yapacağız
yhs 1 hafta önce
YHS YOK SAYANI BİZDE YOK SAYARIZ BU KADAR BASİT
kemal 2 hafta önce
askere haksızlık olmasın memura 24 saat asker gibi çalışsın bayram tatil normal her ay memur nöbet tutsun 2 3 yılda doğu batı kuzey güney tayin olsun öğretmen yaz tatili kış tatili eğitim ödeneği ek ders kalksın askere ayıp olmasın haksızlık olmasın edep yahu asker örnek mi olur biraz edep vicdan asker çocukları tayinden düzeni bozulup okuyamıyor biraz vicdan asker vurun abalia askere
kemal 2 hafta önce
tsk askere haksızlık olmasın memura da disiplin cezası oda hapsi birlik hapsi yada üste hakaretten ceza evine atılsın msb ve genaralleri akp hükümeti yapıyor askerin deyil kendilerin haklarını savunmak için süs bus assubayla 0 tazminat subay7 hep örnek abalı assubay konuş msb .msb genkur konuş kendini bilmezler askeri abaliya çevirdi
y.hizmetli 1 hafta önce
bu ce ha pe yokmu ümüğümüzü sıktı ne olacak bu yardımcı hizmetliler şey pardon 20 yıldır ak parti yönetiyordu yine yanlış oldu.daha iyi günler bu günler zam.zam.zam.zam.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
3
açık