Ek gösterge düzenlemesinde hangi memurlar mağdur edildi? Şeflere neden 3600 ek gösterge verilmeli?

Ek gösterge düzenlemesinde hangi memurlar mağdur edildi? Şeflere neden 3600 ek gösterge verilmeli!

KAMU 12.06.2022, 21:05 12.06.2022, 21:14 Editör
Ek gösterge düzenlemesinde hangi memurlar mağdur edildi? Şeflere neden 3600 ek gösterge verilmeli?

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 36. maddesi bu kanuna tabi memurların sınıflandırmasını düzenlemiştir. 36. maddeye göre, “Bu Kanunun kapsamına dâhil kurumlarda yönetim, icra, büro ve benzeri hizmetleri gören ve bu Kanunla tespit edilen diğer sınıflara girmeyen memurlar Genel İdare Hizmetleri sınıfını teşkil eder.”
Şefler hangi memur grubunda yer alır?
Şefler, genel idare hizmetleri içinde yer alan memur gruplarından birisidir ve ‘Yönetim’ hizmetlerini yerine getirirler. 
Bu durum birçok kamu kurumunun görevde yükselme yönetmeliklerinde yer alır. Millî Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Hakkında Yönetmeliğinin 5. Maddesinin 1/a fıkrası, yönetim hizmetleri grubunu;
1) Şube müdürü,
2) Şef, olarak düzenlemiş ve şeflerin, yönetim hizmetleri gören bir memur grubu olduğunu hüküm altına almıştır.
Bu hükmün dışında, kamu kurumlarındaki işleyişi bilenler, şeflerin görevinin ne kadar önemli olduğunu bilir. Çünkü kamu kurumlarında aşağıdan yukarıya ve yukarıdan aşağıya yapılan bütün yazışmalarda şeflerin parafı, sık sık değişen üst yönetim kademeleri nedeniyle işlerin düzenli yürütülmesi, mevzuat gereği olan ya da olmayan bütün komisyonların daimi üyesi, alt kurumlardan sorulan görüş yazılarının dahi cevaplayanı kamu kurumlarının emektarları şeflerdir.
Ek gösterge düzenlemesinde kimler mağdur edilmiştir?
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 7 Haziran 2022 tarihinde, kamuoyunda uzun süredir beklenen 3600 Ek Gösterge düzenlemesinin detaylarını açıkladığında sevinen birçok memur grubu olduğu gibi, düzenlemeden beklentileri karşılanmayan bazı memur grupları da oldu. Bu grupların başında yönetim hizmetleri grubunda yer alan il müdür yardımcıları, ilçe müdürleri, ilçe şube müdürleri ve şefler yer aldı. Özellikle şeflerin 2200 olan ek göstergelerinin, 3600 değil de 2800’e yükseltilerek, genel idare hizmetleri sınıfında yer alan diğer memurlarla aynı artışın yapılması, yönetim hizmetlerini gören bu grubu mağdur etti, yaraladı, üzdü. Yine şeflerle aynı ek göstergeye sahip din görevlilerinin ek göstergelerinin 2200’den, 3600’e yükseltilmesi olumlu olmuş fakat aynı artışın şeflere yapılmaması adaletsizlik yaratmış,  istenildiğinde din görevlilerine yapılan benzer artışın, şeflere de yapılabileceği görülmüştür.
Düzenleme aşağıdadır:

Tabi ki, kamu kurumlarının yönetim hizmetlerini gören il müdür yardımcıları, ilçe müdürleri ve ilçe şube müdürleri de bu düzenlemeyle mağdur edilmiştir ancak bu gruptaki görevlilerin mağduriyetinin şefler kadar olmadığını ifade etmek isterim; şöyleki;
657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun idari görevlere atanma başlıklı 69.maddesinde yer alan düzenlemeye göre; “Kurumlar, Eğitim ve Öğretim, Sağlık ve Yardımcı Sağlık ve Teknik Hizmetler Sınıflarına dâhil memurlardan, kariyerlerinden yararlanmak istediklerini 2 - 4 üncü dereceler arasındaki idari görevlere ait olup  kazanılmış hak derecelerinin iki altındaki derecelerden tespit ve ihdas edilmiş kadrolara atayabilirler. Bu suretle atanan memurların aylıkları kazanılmış hak dereceleri üzerinden  ödenir. Ancak kazanılmış aylık dereceleri ve kariyer hizmet sınıfları için tespit edilen ek gösterge, zam ve tazminatlar ile atandıkları görevlerin ek gösterge, zam ve tazminatlarının farklı olması halinde fazla olanı ödenir.”  Bu hükme göre eğitim ve öğretim, sağlık ve yardımcı sağlık ve teknik hizmetler sınıflarına dâhil memurlardan, yönetim  görevlerine atananlar, ek gösterge düzenlemesinde kendilerine yapılan 800 puanlık artıştan değil (2200’den, 3000’e), eğitim-öğretim hizmetleri açısından 3600, teknik hizmetler sınıfı açısından 4200, sağlık hizmetleri sınıfı açısından da görevine göre 3600 ve 4200 ek gösterge rakamlarından yararlanacaklardır. 
Şeflerin ek göstergesi 3600’e yükseltilmelidir!
Ek gösterge düzenlemesi henüz yasalaşmamış, haksızlığa uğrayan, mağdur edilen şefler için zaman geçmemiştir. Düzenleme meclise geldiğinde yapılan bu haksızlık düzeltilmeli, kamu kurumlarında görev yapan dört yıllık lisans eğitimi almış şeflerin ek göstergesi 3600’e yükseltilmelidir.

Abdullah Damar

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (57)
Şevki Tuğrul 2 hafta önce
Çok güzel yazmışsınız, kim okur veya dinler acaba eğer adaletten bahsediyorsan rüya görüyorsun, artık uyanın rüyanın gerçeğe hiçbir faydası yoktur. Reis birinci dereceyi hakeden herkesin ek göstergesi 3600 e çıkarıldı sözü çalışma Bakanlığınca duyulmamış veya göz kırılmıştı.
tc 2 hafta önce
imama var teknikere yok
nail 2 hafta önce
Şefler Şube müdürün üzerinde mi?
Chef 2 hafta önce
3600 şefler in hakkı dir
Hiyerarşi 2 hafta önce
Şube Müdürü dururken, şeflerin esamesi okunmaz. Öncelik, şube müdürlerinde.
şef 2 hafta önce
yasa kesinleşmeden 3600 verilmeli şeflere
Emin SUNAR 2 hafta önce
3600 ek göstergenin şef dahil tüm yöneticilere verilmesi ve bu haksız uygulamanın zaman geçmeden düzeltilmesi gerekmektedir.
Fatoş 2 hafta önce
3600 lisans mezunu imama verildi. Kamuda çalışan lisans mezunundan ne fazlası... 2 yıllık polise de 3600 var!!!!!
SERland 2 hafta önce
Aslında olması gereken şudur. Maaş olarak birşey ifade etmese de idari açıdan birşeyler ifade edeceği için. Şefler 3600, şube müdürleri 3800 ve il müdür yardımcıları 4000, il müdürleride 4200 (en az yönettiği mühendis kadar) olmalıdır.
Hasan 2 hafta önce
Ebe'lerden hiç söz edilmiyor acaba bizlere yokmu
elif 2 hafta önce
hasan bey ebe hemşire ve tüm sağlık çalışanları lisans mezunu olmak şartıyla 3600 ek göstergeden faydalanacak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
açık