Emekli, memur ve işçiye ek zam geliyor! Emekli temmuz ve memur zamları ne kadar olacak? İşte yeni maaş tablosu

Türkiye'deki 14 milyona yaklaşan emekli ve 4 milyonu aşkın memurun öncelikli gündeminde temmuz zammı var. Temmuz zamlarına ilişkin daha önce yapılan açıklamalarda yeni artışlar yapılabileceği kaydedilirken, güzel haberi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin verdi. Bakan Bilgin'in açıklaması ile milyonlara ek zam göründü. Emekli, memur ve işçileri mutlu edecek müjdenin Temmuz'da verileceği kaydedildi. Peki emekli ve memur zamları ne kadar olacak?

KAMU 23.04.2022, 20:09 Editör
Emekli, memur ve işçiye ek zam geliyor! Emekli temmuz ve memur zamları ne kadar olacak? İşte yeni maaş tablosu

Emekli ve memur zammı için geri sayım başladı. Emekli ve memurlar 'Temmuz maaş zamları ne kadar olacak' sorusunun yanıtına odaklanmış durumda. Temmuz zamları ile ilgili ipuçları ise enflasyon tahminine ilişkin verilerle geliyor. Bilindiği üzere; Emekli ve memura temmuz zammı yılın ilk 6 ayındaki enflasyon oranları baz alınarak yapılıyor. İşte temmuz zammı ile ilgili öne çıkan gelişmeler!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Emeklilerimizi, kamu personelini, işçilerimizi mutlu edecek müjdeyi Temmuz'da vereceğiz" dedi.

Asgari ücreti de Aralık'ta gündeme alacaklarını belirten Bakan Bilgin, "O tarih geldiği zaman bütün bu şartları dikkate alarak yeniden asgari ücreti değerlendirirken de Türkiye'nin çalışanlarını koruyacak bir seviyede belirleyeceğimizi şimdiden ifade etmek isterim" ifadelerini kullandı.

Ocak'ta mevcut zamlara ilave iyileştirmeler hayata geçirilmişti.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinde taban aylık Ocak'ta 1500 liradan, 2500 liraya yükselirken, memurlara ve memur emeklilerinin zammı da 2.5 puanlık ilave artışla yüzde 30.95'e çıkartılmıştı.

TEMMUZ ZAMLARI NE KADAR OLACAK?

Temmuz'da SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ilk 6 aylık enflasyon oranında zam yapılacak.

Memurlara ve memur emeklilerine de toplu sözleşme kapsamında yüzde 7 zam ve enflasyon farkı yansıtılacak.

Bu yılın ilk yarısında gerçekleşen enflasyonun yüzde 7.5'i aşan kısmı, bu farkı gösterecek.

Merkez Bankası'nın piyasa katılımcıları anketindeki tahmin yılın ilk yarısındaki enflasyonun yüzde 34.62 olabileceğini gösteriyor.

Bu tahmine göre, SSK ve Bağ-KUR emeklilerinin zammı yüzde 34.62 olacak.

Memur ve memur emeklilerinin artışı ise yüzde 34.12'ye ulaşacak.

ZAMLI MAAŞLAR NE KADAR OLACAK?

Taban aylıklar

Memur
Mevcut: 6.429
Zamlı: 8.622

Memur emeklisi
Mevcut: 4.289
Zamlı: 5.753

SSK emeklisi (2000 öncesi)
Mevcut: 3.292
Zamlı: 4.432

Esnaf emeklisi
Mevcut: 2.948
Zamlı: 3.969

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (5)
Cengiz karaca 6 ay önce
Enflasyon farkını zam olarak yansıtmayın
Millet kanmıyor bilesiniz
Emekli de kırgın kızgın haberiniz olsun
İltimaS 6 ay önce
Bedavadan kadro alan taşeronların maaşlarının, tediyelerinin, ikramiyelerinin, ek ödemelerinin, bayramlıklarının, yemek ve ulaşım ücretlerinin, ... vs.lerinin zamlı hallerini yazmamışsınız.
Memur 6 ay önce
Bu mecburen verilecek zam.mujde bunun neresinde.yalakalar ya
YHS 6 ay önce
YHS PERSONELLERİ İÇİN NE YAPTINIZ ..! BİZLER DE YAŞAMAYA ÇALIŞIYORUZ .MAAŞ ZAMLARINDA AZ ALANA ÇOK, ÇOK ALANA AZ VEREREK DENGELENİYORDU . ÇOK ALANA ÇOK, AZ ALANA AZ VEREREK YHS MAĞDUR ETTİNİZ. ADALETLİ OLMALARINI İSTİYORUZ . ÜNİVERSİTE MEZUNU EK GÖSTERGESİ OLAMAYAN TÜM YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H KADROSU MÜJDESİNİ BEKİLYORUZ . MÜBAŞİRLERDE OLDUGU GİBİ .
Birmemur 6 ay önce
34 mü
17
parçalı bulutlu