Erhan Usta'dan usta öğretici ve Kur'an kursu öğreticisi ile vekil imamlara kadro talebi

Samsun Milletvekili Erhan Usta TBMM'de yaptığı konuşmasında Diyanette çalışan fahri Kur'an kursu öğreticisi ile vekil imamlara ve ayrıca Millî Eğitim Bakanlığına bağlı halk eğitim merkezlerinde ek ders ücreti karşılığı çalışan usta öğreticilere kadro çağrısında bulundu...

KAMU 31.03.2022, 10:12 Editör
Erhan Usta'dan usta öğretici ve Kur'an kursu öğreticisi ile vekil imamlara kadro talebi

Fahri Kur'an kursu öğreticisi ve vekil imamlara kadro

ERHAN USTA (Samsun) – Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan 25 binin üzerinde fahri Kur'an kursu öğreticisi ve vekil imam var. Şimdi, çalışma şartları açısından baktığımızda son derece kötü, asgari ücretin altında ücret alıyorlar. Dolayısıyla bu fahri Kur'an kursu öğreticilerinin ve vekil imamların özlük haklarının, mali ve sosyal haklarının iyileştirilmesi ihtiyacı ortadadır. Burada da görevde olma şartı aranmadan, lisans, ön lisans ayrımı yapılmadan, SGK primleri günleri baz alınarak Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından kadro verilmesi gerekmektedir. Daha fazla bu mağduriyetin sürmesine bizim rızamız yoktur, Hükûmetten de bunu düzeltmesini bekliyoruz.

Kadrosuz usta öğreticilere kadro

Şimdi, diğer bir sorun alanı, yine çalışanlara ilişkin, kadrosuz usta öğreticiler meselesi Sayın Başkan. Millî Eğitim Bakanlığına bağlı halk eğitim merkezlerinde ek ders ücreti karşılığı çalışan ücretli öğretmenler var, sayıları 100 bini aşmış. Bu usta öğreticilere kadro verilmesi gerekiyor, kalıcı istihdam sağlanması gerekiyor. Bu sorun derinleşerek devam ediyor, özlük haklarına mutlak surette iyileştirme yapılarak hak kayıplarının telafi edilmesi lazım. Bu insanlar -düşünün- kamu adına çalışıyor, sosyal güvenliği yok. Ya, devlet sosyal güvencesi olmayan insan çalıştırır mı? Devlet bunu yaparsa vatandaş ne yapmaz, özel sektör ne yapmaz?

Usta öğreticiler memurlarla aynı işi yapıyor

Dolayısıyla, usta öğreticiler memurlarla aynı işi yapmasına ve aynı sorumluluğu yerine getirmesine rağmen memurlara verilen haklardan yararlanamamaktadır. Kıdem tazminatları ve işsizlik sigortaları bulunmamaktadır. Ben bununla ilgili olarak soru önergesi vermiştim, soru önergesinde benim söylediğim şeyleri Sayın Bakan bana aynen söylemiş, bu konuda bize bir çözüm yolu göstermemiş hiç.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (4)
Taşeron 7 ay önce
Taşeronlara da kadro talep ediyoruz lütfen bu konuyu da dillendirin
y.hizmetli 7 ay önce
YHS LİLER NE OLACAK
g 4 ay önce
usat kuran ögreticiler müftülerin taşeron kölesi degil kadrolu üyesi olmak istiyorlar
g 4 ay önce
usta kuran öğreticiler müftülerin taşeron kölesi değil kadrolu üyesi olmak istiyorlar
17
parçalı bulutlu