Erhan Usta Sözleşmelilere Kadroyu TBMM de dile getirdi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta kamudaki sözleşmeli personelin mağduriyetini, şu sözlerle Meclis gündemine taşıdı..

KAMU 10.06.2022, 16:33 Editör
Erhan Usta Sözleşmelilere Kadroyu TBMM de dile getirdi

ERHAN USTA (Samsun) – Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; 4/B sözleşmelilerle ilgili mağduriyet maalesef devam ediyor. Yaklaşık 500 bin kişi Hükûmetin uygulamalarından kaynaklanan bir haksızlıkla karşı karşıya. Şimdi, konuyu şöyle çok kısa bir hatırlatacak olursak; 2013 yılına kadar alınan 4/B sözleşmelilere kadro verildi ve onlar tayin hakkını elde etti. Buradaki temel sıkıntı, en önemli sıkıntı aslında bir kısım, 500 bin kişideki tayin haklarındaki kısıt; aileler parçalanmış durumda, çocuklar yani eşler ayrı ayrı şehirlerde yaşamak durumunda kalıyorlar. Ve bu 2013’e kadar olan halledildi, 2016’dan sonra olanlarda da bu sorun kısmen çözüldü ama 2013 ile 2016 arasında olan bir kısım kurumlarda bu sorun hâlen devam ediyor. Bunun çözülebileceğine ilişkin tabii, biz burada çok ısrarlı bir şekilde bu konuyu devamlı gündeme getiriyoruz; bizim grup toplantımızda, milletin kürsüsünde de bu konunun mağdurlarını da çıkardık ve konunun sürekli takipçisi olduk. Nihayetinde Hükûmet “Bu konuyla ilgili bir adım atacağını” söyledi fakat bu arada bir şey gerçekleşti: Şimdi, bu tayin hakkı olmayan 4/B sözleşmeliler yerel mahkemelere gittiler ve mahkemeler “Bunların tayin hakkı olması gerektiği, hak mahrumiyeti olduğu” hususunda kararlar verdi ve tayin hakkı elde etti mahkemeye gidenler ve tayinleri oldu; kimisi üç aydır, kimisi beş aydır istedikleri yerlerde çalışıyor.

Daha sonra yerel mahkeme kararlarına karşı yani 4/B sözleşmelilerin mağduriyetini haklı gören yerel mahkeme kararlarına karşı idare, istinaf mahkemesine gitti. İstinaf mahkemelerinde de genelde yerel mahkemelerin kararları isabetli görüldü fakat farklı kararlar çıktığı da oldu. Bunun üzerine istinaf mahkemeleri Danıştaydan bir görüş istedi. Danıştay hiçbir şekilde hukuki olmayan, siyasi güdülerle bir karar, istişari mahiyette bir karar verdi ve bu kararda da yerel mahkeme kararlarının bozulması gerektiği yönünde oldu. Bunun üzerine şu anda istinaf mahkemelerinden tekrar yerel mahkeme kararları bozulmaya başlandı. Yani şunu söylemeye çalışıyorum: İşte, uzun süredir tayin hakkı olmayan, bölünmüş, parçalanmış ailelerin sorunları en azından mahkemeler tarafından çözülüyordu fakat bu çözümler sonrasında insanların tayinleri oldu, ailelerine kavuştu fakat şimdi, Danıştayın o istişari mahiyetteki kararından sonra istinaf mahkemeleri bu kararları bozmaya başlayınca bu insanlar şimdi tekrar eski yerlerine gidiyorlar, tekrar aileler parçalanma sorunuyla karşı karşıya kalıyorlar.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (10)
Beleşçilik 2 hafta önce
Önce kapağı devlete at. Taşeron İşçi, 4/B, Sözleşmeli, … farketmez. Sonra mağdur edebiyatı yap; BEDAVADAN tam kadro iste, statü değiştir. Garibanlar da, KPSS’den yüksek puanla 4/A kadrolara atanmayı beklesin.
4/b li 2 hafta önce
Beleşçilik adlı kişi biz sözleşmeli personel olarak kpss dahil sözlü ile birlikte 3 sınava girip de kapak atıyoruz. Bos yorum yapma istersen acın, var sanırım
Üniversite Mezunu İşsizlik 2 hafta önce
"4/B li" rumuzlu, kapağı attığını yazmışsın. Sıra mağdur edebiyatında. Sonra da, Bedava kadro istemek de.
YHS 2 hafta önce
YHS PERSONELLERİN SORUNLARI ÇÖZULECEK Mİ ? BİZLER YILLARDIR MAĞDUR EDİLDİK. TAŞERONA ,SÖZLEŞMELİYE,MUBAŞİRE VAR BİZE NEDEN YOK .LİSE, ÜNİVERSİTE ,MEZUNU EK GÖSTERGESİ KAÇ OLACAK . TÜM YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H KADROSU BEKLİYORUZ .
Taşeron 2 hafta önce
sayın vekilim taşeron olarak kamuda çalışan sözleşmelilere de kadro talep ediyoruz
Yhs 2 hafta önce
Yhs sahibi yok bizde gereğini yapacağız bunların işi gücü oyalama taktihi
Karabük 2 hafta önce
Yhs kadro bekliyor yüzde yüzde zam yapsanız oy vermem sözünüzü tutmadınız özellikle MHP
Yhs 2 hafta önce
Yhs çantada keklik gibi görünüyor sandıkta gereğini yapar
Yhs 2 hafta önce
Yhs kadro bekliyor çok alana çok verin az alana hiç vermeyin sizin adaletiniz bu üç beş maaş alan versin ben vermeyeceğim hakkım haram olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23
açık