EYT, sözleşmeliye kadro ve memur zammı masada

Memurlara ek gösterge verilmesini öngören taslaktan sonra, sözleşmeli personel ve EYT konusunu gündemine alan hükümet, 1 Ekim'de başlayacak yeni yasama döneminde her iki konuyu da yasalaştırmayı hedefliyor. Hükümetin bu iki düzenlemeden önceki gündem başlığını ise çalışanlara ve emeklilere temmuzda yapılacak artışlar oluşturuyor.

KAMU 12.06.2022, 09:28 Editör
EYT, sözleşmeliye kadro ve memur zammı masada

Türkiye Gazetesi'nin haberine göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Çalışma Bakanlığının teknik heyetleri enflasyonun yanı sıra, 2 bin 500 lira olan en düşük emekli aylığı ile 1.100 lira olan bayram ikramiyesinin artışına ilişkin maliyet hesabı yaptığı belirtiliyor.

AK Parti yönetimi de hem asgari ücrete ara zam konusunda hem de sabit gelirliler ve emekli maaşlarının artışı konusundaki görüşlerini ilgili bakanlara iletti. AK Parti kaynakları, tüm şartların zorlanarak, başta emekliler olmak üzere dar gelirlilere yönelik adım atılması gerektiğini dile getirdi.

Milletvekillerine bu yönde bazı hazırlıklar olduğu ve temmuz ayında 'Emeklilere çok memnun olacakları' bir artış yapılacağı bilgisi verildi. Asgari ücrete 'enflasyon farkı' oranında bir ara zam yapılmasının da masada olduğu belirtildi. Ancak asgari ücretle ilgili yasal bir düzenleme yapmak yerine, işverenlerin kendileri inisiyatif kullanarak çalışanlarla ilgili ücret artışına gitmelerinin önünde bir engel bulunmadığı belirtiliyor.

2023 BÜTÇESİNDE EYT HAZIRLIĞI

AK Parti milletvekilleri sahada seçmenlerinden en fazla EYT'lilerle ilgili düzenlemenin yapılması talepleri ile karşılaşıyor. Bu talepler sık sık ilgili bakanlara da iletiliyor. Bazı milletvekilleri ile bir araya gelen ekonomi yönetimi "Bu konuda çok dikkatli bir çalışma yürütme zorundayız. Ekonomiye bir yük getirmeyecekse, sosyal faydası olacaksa bunu yaparız. Getirisini götürüsünü çalışacağız" denildiği öğrenildi.

AK Parti ve hükümette, 2023 seçimlerine giderken hem 550 bine yaklaşan sözleşmeli personelin kadroya alınması, hem de EYT probleminin çözülmesi gerektiği yönünde görüşler ağırlık kazandı. Meclis'in yeni dönem çalışmaları başlayana kadar, sözleşmeli personel ve EYT konusunda Çalışma Bakanlığında oluşturulacak bir teknik komisyonun çalışmaları tamamlaması hedefleniyor.

EYT'nin çıkarılması ve sözleşmeli personelin kadroya alınmasına yönelik hükümette bir kanaat oluşursa 2023 bütçe hazırlıklarında, bu iki düzenleme de dikkate alınacak. Sosyal güvenlikle ilgili harcama kalemleri buna göre hesaplanacak.
Türkiye

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (6)
Beleşe alıştırmak. 2 hafta önce
KPSS ile atanan 4/A statüsündeki HİZMETLİ kadrosundan, MEMUR kadrosuna geçişler bile sınırlı sayıda ve ikinci bir sınavla iken; taşerona, sözleşmeliye, 4/b'liye bedavadan (BELEŞ) kadro verilmesi adaletsizliktir. Kuralsızlık, Kural olmamalıdır. Adalet, sözlükte kalmamalıdır.
Hakan 2 hafta önce
Meclis tatile girmeden çözülmeli hepsi eğer ekime kalırsa 2023 kalır dahada çıkmaz
Yhs 2 hafta önce
Yhs devlet bahçeli sözünü tutacakmı Türk miliyetcisi verdiği sözü tutar diye bilitrim
Sözlesmeli 2 hafta önce
Belediye sozlesmeli mağdur maasi netten aldığı için vergi indiriminden yararlanamadı maasi belediye meclisi belirlediğiniz maliye bakanlığının taban fiyatını kimse takmadı askeri ücretin 59 TL yukarı verildi Ekimde yasalara cak diyorsunuz bu insanlar yıllardır malı ve sosyal hakkını alamiyor üstüne işiyle tehdit edip imza atiyor
Oy veren köle 2 hafta önce
En ucuz sey yuzde 70 artti yol.paralari yuzde yuz artt eger yuzde 50 den asagiys zam verirerse isci memur emekiye bu vstandasin dusmanidir bu hukumet
Oy veren köle 2 hafta önce
Eyt yi vermeyecekler eyt li mutahit degl siriyeli degul bu illete fsydasi bile olmsyip hamuduyla gotrenlerden degil vergisini primini odemis gsribsn trol hirsiz bu ulkede 1. Sinif vstandas gariban hsin olmus Allah bu zulmu yapanlari yok eylezin isAllah
21
açık