İnfaz koruma memurlarının idari hizmetler sınıfında olması Anayasa’ya aykırıdır! 3600 ek gösterge ve kadro verilmelidir!

TBMM genel kurulunda yapılan görüşmede İnfaz ve Koruma Memurlarına emniyet hizmetleri sınıfı, 3600 ek gösterge ve kadro verilmesi gündem oldu.

KAMU 17.11.2021, 19:52 Recep AYDIN
İnfaz koruma memurlarının idari hizmetler sınıfında olması Anayasa’ya aykırıdır! 3600 ek gösterge ve kadro verilmelidir!

İnfaz ve koruma memurlarına emniyet ve güvenlik hizmetleri sınıfı talebi

ABDULKADİR KARADUMAN (Konya) – Ceza infaz kurumlarında görevlerini sürdüren infaz ve koruma memurlarının uzun yıllardan beri süregelen birtakım talepleri bulunmaktadır. Bunların başında da özellikle sözleşmeli olarak görev yapan infaz koruma memurlarının kadro talepleri, ücretin iyileştirilmesi, kendilerine özgü bir hizmet sınıfı veya emniyet ve güvenlik hizmetleri sınıfına dâhil olmak gibi köklü birtakım değişiklikler talep edilmektedir. Bilindiği üzere, pandemi sürecinin başından beri henüz geçtiğimiz haftaya kadar tutuklu ve hükümlülerin de sağlıklarını korumak adına ailelerinden uzak kalarak mesailerinin önemli bir bölümünü kurumlarda kalmak suretiyle devam ettirdiler. Bu zor dönemin kahramanlarından infaz koruma memurlarının hak ettiği düzenlemelerin acilen yerine getirilmesi adına ortaya somut adımlar koyulmalı ve bunu da destekleyeceğimizi buradan bildirmek isteriz.

İnfaz koruma memurlarının idari hizmetler sınıfında yer alması Anayasa’mıza aykırıdır

ATİLA SERTEL (İzmir) – Sayın Başkan, kıymetli milletvekilleri; Cumhuriyet Halk Partili bir milletvekili olarak infaz koruma memurlarının güvenlik kısmına geçmesi noktasında yasa teklifi verdim. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36’ncı maddesi için sayılan genel idari hizmetler sınıfı kapsamına infaz koruma memurları girmiyor. Çünkü infaz koruma memurlarının büro memurları gibi idari hizmetler sınıfında yer alması Anayasa’mızın temel ilkelerinden ölçülülük ilkesine aykırıdır çünkü infaz koruma memurlarının elinde kalem yoktur. İnfaz koruma memurları son derece kötü koşullarda cezaevi içerisinde âdeta mahkûmlarla iç içe bir görev görmektedir.

Sevgili arkadaşlarım, bunlar infaz koruma memurlarının giydiği kıyafetlerdir. Aslında idari hizmetler kısmında büro memurlarının ellerinde kalem bulunur. Bu kardeşlerimiz, can güvenliği açısından ve infaz koruma memuru olması nedeniyle cezaevindeki durumu kontrol altına almak için âdeta bir polis, bir asker görevi gören insanlardır ve şehitler vermişlerdir. Sadece Adalet ve Kalkınma Partisi dönemindeki şehitlerin birkaçını buradan okumak isterim: Gazanfer Çağlayan, darp sonucu öldürülmüştür; İlhan Köse, silahlı saldırı sonucunda öldürülmüştür; Abit Tüber, silahlı saldırıda öldürülmüştür.

Safi Canbaş, bombalı saldırıda öldürülmüştür; İsmail Daler, bombalı saldırıda öldürülmüştür; Fayat Toy, darp sonucu öldürülmüştür; İsmet Aktürk,  müdür, silahlı saldırıda; Nimet Barik,  bıçaklı saldırıda öldürülmüştür.

Sevgili arkadaşlarım, infaz koruma memurlarıyla ilgili size çağrım var, tıpkı Genel Başkanımızın yaptığı çağrıyı size yapıyorum: Gelin, infaz koruma memurlarıyla helalleşin. 17 bıçaklı, silahlı saldırıda öldürülmüş infaz koruma memurları adına sizlere sesleniyorum: Partinizin adı “Adalet”  Bakanlığın adı “Adalet” ama adalet içinde hiç yok. Adalet Bakanlığının içinde adaletsizlik varsa Türkiye'de adaletten söz etmek mümkün değil. Bir kez olsun vicdanınızı dinleyin, sizden rica ediyorum, bir kez olsun aklınızla hareket edin, sizden rica ediyorum, bir kez olsun saraya ve sarayın grup başkan vekilinin elini kaldıracağına göre işaret buyurmayın, sizden rica ediyorum. Kurtulun esaretten, özgürleşin ve infaz koruma memurlarının hakkı olan güvenlik hakkını, güvenlik sınıfına geçişini onaylayın.

İnfaz koruma memurlarına kadro ve 3600 ek gösterge getirelim

Sevgili arkadaşlarım, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül'e de seslendim,  dedim ki: “Siz Adalet Bakanı olarak kendi personelinizin özlük haklarına sahip çıkmıyorsanız asıl mesele sizin iktidarınızdadır.” 70 bin infaz koruma memuru var, 70 binin 10 bini sözleşmeli. Sözleşmelilerin, bizzat infaz koruma memuru olup kadrolu olanlardan çok büyük haksızlıkla eşitsizlikle  çalıştırıldığını da biliyoruz. Geçmişte infaz koruma memurlarının lojmanları vardı, yok oldu, kapandı, bitti, şu anda lojmanlarda oturamıyorlar. Geçmişte infaz koruma memurları araçlarla cezaevine taşınıyordu, yok oldu. Şimdi, size buradan teklifimi tekrar sunuyorum: Gelin, hep birlikte el kaldıralım. Milliyetçi Hareket Partisi ve AK PARTİ Grubu da hep birlikte el kaldırsın, siyaset üstü bu duruma hep birlikte çözüm bulalım. Sonra infaz koruma memurları için 3600’ü getirelim, itfaiyeciler için 3600’ü getirelim, polislerimiz, öğretmenlerimiz, sağlıkçılarımız için 3600’ü getirelim. Bu ülkede beraber yaşıyoruz, hayatım boyunca ezilenlerden, hayatım boyunca gerçekten hakkı yenenlerden yana saf tuttum ve tutmaya devam edeceğim.

Bu konuda sizden rica ediyorum, kendim için, kendi kişisel çıkarlarım ya da ailem için sizden bir şey istersem namerdim ama infaz koruma memurları için sizden oy istiyorum ve infaz koruma memurlarının hakkını korumanızı istiyorum. Hassaten rica ediyorum; özgürleşin, aklınızı ve vicdanınızı kullanarak oy verin. 70 bin aile sizin ellerinize bakıyor, 70 bin aile sizin oylarınıza bakıyor, 70 bin ailenin gözü kulağı, herkesin gözü sizin üzerinizde ve bu arkadaşlar bize oy vermiyor biliyor musunuz? Birçoğu AK PARTİ’ye, birçoğu MHP’ye oy veriyor. Biz oy için bu kürsüye çıktıysak da namerdiz. Biz infaz koruma memurlarının hakkını, hukukunu savunmak için varız. Cumhuriyet Halk Partisi ezilenlerden yana var ve var olacaktır.

Kamubiz.com Özel /Ankara
FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
Yhs 3 hafta önce
Yhs yı unutmayın kamuda ek göstergesi olmayan tek sınıf yardımcı hizmetler sınıfı
POZİTİF AYRIMCILIĞA MARUZ KALAN YHS NI KİM GÖRECEK 3 hafta önce
TÜM SEÇİLMİŞLERİN DİKKATİNE. GEREK SİYASİLER GEREKSEDE SENDİKACILARIN.İLLEDE SENDİKACILARIN.DOĞUANADOLUNUN EN BÜYÜK HASTANESİNDE BELEŞ HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULMADAN BELEŞ ATATTIĞINIZ MÜDÜRLERİNİZ.TAŞERON İŞÇİLERE SÖZ GEÇİREMİYOR BÜROLARDA YILLARDIR ÇALIŞIP KENDİSİNİ YETİŞEN ÇALIŞMA HAYATINA KATKI SUNAN HATTA SINAV KAZANIP VHKİ OLARAK ATANMAYAN ÜNİVERSİTE MEZUNU YHS ÇALIŞANLARA BU BELEŞ MÜDÜRLER BASKI MOBİNG UYGULAYARAK SERVİSLERDE ÇALIŞMAYA ZORLANIYOR.BELEDİYE İŞÇİSİNİ,TAŞERONU ÇALIŞTIRAMAYAN BU SÖZLEŞMELİ MÜDÜRLERİNİZ BİZLERE KAN KUSTURUYOR.BU ÜLKENİN ADALET BAKANI BİLE MÜBAŞİRLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATTI BİZDE ADALET İSTİYORUZ.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.İŞÇİLER ORTALIKTA GEZERKEN KENDİNİ YETİŞTİRMİŞ İNSANLARA BASKI YAPMAK NE KADAR ADİL?TAŞERONA İTFAİYE ERİNE,MÜBAŞİRLERE BELEŞ KADRO VARDA.BİZ SINAV KAZANDIK 8 YILDIR VHKİ OLAMADIK BELEŞ MÜDÜR OLUNAN BİR ÜLKEDE.HAKKIN KENDİSİ KADI OLACAĞI GÜNDE GELECEK VE O GÜNDEN KORKUN BU CUMA AKŞAMINDA.SINAV KAZANIP AT
17
açık