İstifa etmiş veya ayrılmış uzman erbaşlar hakkında kanun teklifi

3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi Meclise sunuldu. Teklif ile, kendi istekleriyle veya sözleşmesinin sona ermesi sebebiyle görevinden ayrılan uzman erbaşlardan tekrar görevine dönmek isteyenlerin atanması için gereken en az yedi hizmet yılını tamamlamış olma şartının, bu şarta dayanak oluşturan hükmün yürürlüğe girdiği tarihten önce görevinden ayrılanlar için aranmaması amaçlanmaktadır.

İstifa etmiş veya ayrılmış uzman erbaşlar hakkında kanun teklifi

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA 

3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanununda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi ve Gerekçesi ilişikte sunulmuştur. 
Gereğini saygılarımla arz ederim. Mehmet Ali ÇELEBİ /İzmir Milletvekili 

GENEL GEREKÇE 

06.06.2000 tarih ve 24071 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren "3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu'na Tabi Olarak İstihdam Edilen Uzman Erbaşların Diğer Kamu kurum ve kuruluşlarına Atanmalarına İlişkin 2000/2 No'lu Tebliğ'de"; 3269 sayılı Kanuna göre Uzman Erbaş kadrolarında istihdam edilmeleri sebebiyle 657 sayılı Kanunun 54'üncü maddesi de dikkate alınarak azami adaylık süresi kadar çalışmış ve kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olmak kaydıyla Uzman Erbaşların, 657 sayılı Kanunun 97'nci maddesinde belirtilen sürelere tabi olmaksızın yürürlükteki Başbakanlık 
genelgeleri çerçevesinde açıktan atama izni alinması suretiyle aynı Kanunun 92'nci maddesine göre koruma ve güvenlik görevlisi kadroları ile kurumların görevde yükselme yönetmeliklerinde bu düzeyde belirledikleri diğer kadrolara atanmaları hizmet ihtiyaçları göz önünde bulundurularak kamu kurum ve kuruluşlarının takdirinde olduğu belirtilmektedir. 
Ancak 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu'nun 5'inci maddesinin sonuna eklenen ek fikra ile daha evvel devlet memurluğuna atanabilmeleri için 2 yil olan hizmet koşulu 7 yıl olmuş, kanun yürürlüğe girmeden önce istifa eden veya sözleşmesi sona eren uzman erbaşların kamu kurum ve kuruluşlarına başvurması olanaksız hale gelmiştir. 
Kanun teklifimizle aleyhe kanunun geçmişe yürümemesi ilkesi gereğince kanunun yürürlük tarihinden önce istifa etmiş ya da sözleşmesi sona ermiş personelin mağduriyetinin giderilmesi amaçlanmıştır. 

3269 SAYILI UZMAN ERBAŞ KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN KANUN TEKLİFİ 

MADDE 1- 18/3/1986 tarihli ve 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu'nun 5'inci maddesinin dördüncü fıkrasının sonuna “En az yedi hizmet yılını tamamlamış olma şartı, Kanunun yürürlüğe girme tarihinden önce istifa etmiş veya sözleşmesinin sona er görevinden ayrılmış olan uzman erbaşlar hakkında uygulanmaz." cümlesi eklenmiştir. 
MADDE 2- Bu Kanun yayım tarihinde yürürlüğe girer. 
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Kamubiz.com ÖZEL/ANKARA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
İsmet Başata 9 ay önce

Önce bu 6000 sayılı kanun 26'ncı maddeyi bir düzeltin. Bu insanlar 10 yıldır magďur...