Kamu işçisine yüzde 2,5'lik ilave zam yolda

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay:- "Bunun için yasal bir düzenlemeye ihtiyaç yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yöndeki açıklamayı en kısa sürede yapmasını bekliyoruz"- "Yüzde 2,5'lik ilave zammın, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de verilmesi gerekiyor"

KAMU 26.01.2022, 13:24 Editör
Kamu işçisine yüzde 2,5'lik ilave zam yolda

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, memur ve memur emeklisine verilen yüzde 2,5'lik ilave zamdan 700 bin kamu işçisinin de yararlanması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Atalay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, memur ve memur emeklisine verilen yüzde 2,5'lik ilave zammı kamu işçisi için de istediklerini belirtti.

Bu yöndeki taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve hükümet yetkililerine ilettiklerini vurgulayan Atalay, şöyle konuştu:

"Çalışanlar olarak hepimiz aynı çatının altındayız. İşçiyi bu zammın dışında tutmak doğru değil. Bunun için yasal bir düzenlemeye ihtiyaç yok. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yöndeki açıklamayı en kısa sürede yapmasını bekliyoruz. Bu açıklamanın ardından, 700 bin kamu işçisinin ücretlerine yüzde 2,5'lik zam şubat ayındaki ücretlere yansıyacaktır. Memur, memur emeklisi ve kamu işçisinin alacağı yüzde 2,5'lik ilave zammın, işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de verilmesi gerekiyor."

- İlk 6 ay yüzde 12 zam yapılmıştı

Hükümet ve işçi konfederasyonları arasında Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü üzerinde 11 Ağustos 2021'de sağlanan anlaşmaya göre, taban ücretleri 4 bin 100 liraya yükseltilen kamu işçilerinin ücretlerine 2021-2022'nin ilk 6 ayı için yüzde 12, diğer 6 aylar için yüzde 5 artı enflasyon farkı oranında zam yapılmıştı.
AA

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (5)
Memurdan değil, taşerondan bekleyin oyu. 4 ay önce
Ne varsa, BELEŞ kadro alan taşeronlara verin. İlkokul mezunu bir taşeronun yıllık geliri, öğretmenin/hemşirenin yıllık geliri ile yarışır hale gelmiş. Çalışma barışı, maaş dengesi diye bir şey de kalmamış.
YARDIMCI HİZMETLİ 4 ay önce
KAMUDAN ÇALIŞAN İŞÇİ ZATEN 9BİN 10 BİN ARTI İKRAMİYE HEMİDE 8TANE İKRAMİYE ALIYOR NE ZAMMIN DAN BAHSEDİYORSUNUZ EMEKLİ OLUYORSUNUZ TAM MAAŞ MEMUR A VERİLMESİ LAZIM .
YARDIMCI HİZMETLİ 4 ay önce
NE VARSA KAMU İŞÇİSİNDE? YHS LİLER BİTİRDİNİZ YAZIKLAR OLSUN SİZE OY MOY YOK.
aaaa 4 ay önce
ALİ YALÇIN HİZMETLİ MAAŞI 5250 TL AYNI İŞİ YAPAN AYNI KURUMDA İŞÇİ 9000 MAAŞ YILDA 6 İKRAMİYE ALACAK ONDAN SONRA GÜZEL ZAM ALDIK DİYECEKSİN NEREDE ADALETTTTTTTTTTTTTTT
MEMUR 4 ay önce
ALİ YALÇIN GÖRDÜNMÜ SENDİKAYI ZAM BÖYLE ALINIR .
24
açık