Kamu işçisine zam süreci başlıyor!

Kamuda 700 binden fazla işçinin ücretlerine 2023-2025 döneminde yapılacak zammın belirleneceği Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde süreç başlıyor.

KAMU 15.01.2023, 13:01 Editör
Kamu işçisine zam süreci başlıyor!

Başta karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, kömür işletmeleri olmak üzere bakanlıklar, üniversiteler, hastanelerin de aralarında olduğu kamu kurum ve kuruluşlarındaki 700 binden fazla işçiyi ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü için TÜRK-İŞ hazırlıklarını sürdürüyor.

TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreteri ve YOL-İŞ Sendikası Genel Başkanı Ramazan Ağar başkanlığında, Konfederasyon bünyesinde kurulan komisyon, Çerçeve Protokole dair talepleri belirlemek için 17 Ocak'ta toplanacak.

Genel Başkan Ergün Atalay'ın da katılacağı toplantıyla kamu işçisinin 2023-2025 dönemindeki ücret zammını ve sosyal haklarını içeren talepleri belirleyecek olan TÜRK-İŞ, hazırlayacağı taslak metni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunacak.

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ

"Anlaşmanın bir an evvel uzlaşıyla imzalanmasını istiyoruz"

Genel Mali Sekreter Ağar, önceki dönemlerde yaklaşık 200 bin civarında işçiyi ilgilendiren görüşmelerin, taşeron sisteminden kamuda kadroya geçenlerin de dahil olmasıyla 700 binden fazla kişiyi ilgilendirdiğini söyledi.

Kamu işçilerinin, ücret artışı başta olmak üzere çözüm bekleyen birçok talebinin bulunduğunu belirten Ağar, şöyle konuştu:

"Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü görüşmelerinde, tüm bu taleplerimize karşılık arayacağız. 2021'de imzaladığımız protokol kapsamındaki sözleşmelerin bir bölümünün süresi bu ay, geri kalanları ise mart ayında bitiyor. Hayat pahalılığının arttığı ve yüksek enflasyonun alım gücünü düşürdüğü bugünlerde, anlaşmanın bir an evvel uzlaşıyla imzalanmasını istiyoruz. Bu kapsamda TÜRK-İŞ olarak çalışmalarımızı, bu hafta içerisinde sonuçlandıracağız. Ardından mali ve sosyal hakları içeren taleplerimizi en kısa sürede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sunup pazarlık sürecini başlatacağız."

Diğer sözleşmeleri de yakından ilgilendiriyor

Öte yandan, yaklaşık 3,5 milyon memur ile 2,5 milyon memur emeklisinin maaşlarına yapılacak zam oranının belirleneceği 2024-2025 yıllarını kapsayan 7. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri 1 Ağustos itibarıyla başlayacak.

Bu doğrultuda, kamu işçilerini ilgilendiren 2023 Yılı Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü, memurların toplu sözleşmesi başta olmak üzere özel sektörde imzalanacak toplu iş sözleşmelerin çerçevelerini belirlemesi açısından da önem taşıyor.

AA

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (2)
Sürekli menur 2 hafta önce
Çok lazım sanki sürekli isci... Okumadan çaba gostermedeb hak arayan kesim hakkimiz diyen kesim
İBB İMAMOĞLU UMREDE 2 hafta önce
İBB BAŞKANI UMREDE DUA EDİYOR İŞÇİ 80 BİN MAAŞ VE İKTİDARIN %40 ZAMMIYLA İBB ZAMMI NE OLUCAK BELİRSİZLİGİNİ KORUYOR Personeline bir göz oda yapamıycakkadar mı  zor tünelleri ypıyrsun 80 bin personelinin evsiz olanları için bir projeniz varmı syn bşknım neden bunu proje olrak sçıklmıyrsunuz personelin 9 bin tl maaşla evli 3 çocuklu 5 BİN KİRA 1500 dogalgaz 760 elktrık su geriye 3 çocuk bir ben bir eşim jaldı  verdiğin maaştan 8600 askeri ücret senin personelin şöförün 9100 tl ye çlişiyor bu şekil 80 bin oersonfle akp sahip çıkmadı 80 bin sana İstanbulu ders olsun diye akpden aldı sıze verdı ama sizde 80 bin personeline hala askeri ücret maaşi zsm ve formasyon farkını sıkılmadın sendika senı zorluyor sen firetoyırsun syn bşknım 15 binden AŞA nir aile baglsrımız ayakta duramaz