Kamu Şefleri Özlük ve Mali Haklarının Mücadelesini Veriyor

Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan Kamu Şefleri 3600 ek gösterge talebi ile ilgili taleplerini ilgililere duyurmak için 2022 Ocak ayının son günlerinde sosyal medya platformlarında özellikle Twitter da örgütlenmeye başlamış, twitter da düzenlenen HASHTAG etkinliklerinde ilgili kurum ve kişileri etiketleyerek bu platformda defalarca gündem olmuşlardır. Daha sonra bu sosyal örgütlenme CİMER, Kamu Denetçiliği, TBMM, ilgili Bakanlıklara resmi dilekçe başvuruları ile devam etmiştir.

KAMU 09.08.2022, 16:24 Editör
Kamu Şefleri Özlük ve Mali Haklarının Mücadelesini Veriyor

2022 Nisan ayında, bir dönem Kamu Şefleri Derneğinin kuruculuğunu yapan ve büyük bir özveri ile dernek çalışmalarını yürüten Emir KAZAK Bey in girişimleri ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakan Yardımcısı Dr. Ertuğrul SOYSAL ziyaret edilmiş, kendisine Kamu Şefleri ’nin 3600 ek gösterge talebini içeren bir rapor sunulmuştur.

Yıllardan beri Kamunun Hiyerarşik yapısında, yönetim hizmetleri grubundaki pozisyonları görmezden gelinen Kamu Şefleri, her geçen gün özlük ve mali haklar bakımından büyük kayıplara uğramış, aynı işi yapan farklı kurumlardaki şefler arasında azımsanmayacak şekilde ücret adaletsizliği ortaya çıkmıştır. Kendileri ile birlikte Yönetim Hizmetleri grubunda yer alan Şube Müdürleri ile aralarındaki ücret farkı açılmış, maiyetinde çalışan memur ile aralarındaki ücret farkı iyice daralmıştır. 

Yukarıda sadece bir kısmı ifade edilen sorunlarla ilgili talepler, şefler tarafından gerek yazılı olarak gerekse üyesi bulundukları sendikalar ziyaret edilerek dile getirilmiş, ancak sendikalar tarafından taleplerine duyarsız kalınmış ve üye oldukları sendikalar tarafından kendilerine sahip çıkılmamış, kendilerine karşı uygulanan haksız düzenlemeler tepki gösterilmemiştir. Bunun üzerine Kamu Şefleri, sadece kendi özlük ve mali haklarının mücadelesi için sendikalardan bağımsız olarak önce sosyal medyada örgütlenmiş daha sonra kendilerinin düzenlemiş oldukları başvuru dilekçelerini sosyal medyadan birbirlerine ulaştırmış, yetkili makamlara başvurular yapılmıştır.

Özverili bir şekilde yürütülen bu çalışmalara ek olarak, TBMM nin tatilde olması nedeniyle şu günlerde seçim bölgelerinde bulunan milletvekilleri ve siyasi partilerin il teşkilatları ziyaret edilmekte, Şeflerin sorunlarını içeren raporlar sunulmakta ve ilgili kişilerle karşılıklı olarak görüş alışverişinde bulunulmaktadır.
Son olarak; Kamu şefleri TBMM nin açılacağı ilk günlerde bütün illerden şeflerin yüksek oranda katılımı ile Ankara da taleplerini dile getirmek amacı ile bir basın açıklaması, daha sonrasında oluşturulacak heyetler ile siyasi partilerin grup başkanvekilleri ve genel başkan yardımcılarının ziyaret edilerek, taleplerin iletilmesi planlamaktadır.

Görünen o ki, resmi bir kimliği olmamasına rağmen büyük bir özveri ile hak arama mücadelesi veren Kamu Şefleri, başta 3600 ek gösterge ve sonrasında diğer özlük ve mali haklarının kazanımlarını elde edinceye kadar bu mücadelelerine devam edecekler.

TÜM KAMU ŞEFLERİ DAYANIŞMA GRUBU

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (10)
TEKNİKERlere de 3600 verilmelidir. 2 ay önce
Emrinde teknisyenler ve teknisyen yardımcılarının olduğu TEKNİKERlere de 3600 verilmelidir.
Bedreddin Örnek 2 ay önce
GİH SINIFI 3600 EK GÖSTERGE MAĞDURLARI HK.

1.08.2022 Pzt 15:09
657 DMK'da yüksek öğrenim görmüş 1. derecede olan tüm GİH sınıfı Memurlar, Öğretmenler, Polisler, Din Görevlileri ve Hemşirelerin ek göstergesi 2200 idi. Daha sonra iktidar partisi önce öğretmenlerin daha sonra sırası ile polislerin ve din görevlilerinin 2200 olan ek göstergesini 3000 'e çıkardı. CHP bu olaya seyirci kaldı, ana muhalefet partisi olarak bu konuyu eşitlik ilkesine aykırı olduğundan, GİH sınıfı memurlarına da 3000 ek gösterge verilmesini Anayasa Mahkemesine götürebilirdi fakat götürmedi.

Şimdi ise söz konusu meslek gruplarının 3000 olan ek göstergesi 3600'e çıkartıldı. GİH sınıfında yalnızca idari personelin ek göstergesi 3600 oldu. Peki soruyorum; söz konusu meslek gruplarında görev yapan öğretmen, polis, din görevlisi, hemşire, uzman erbaşlar, bekçiler bunların idari kadroları yok mu? Öyle ya öğretmenlerinde idari kadrolarında okul müdürleri, milli Eğitim müdürleri, şube müdürleri var. Polislerde komiser, Başkomiser, emniyet amiri var. Din görevlilerinde müftüler var. GİH sınıfında olan Banka Memuru, Vergi Dairesi Memuru, Tapu İdaresi, Nüfus İdaresi vs. Devlete ait kurumlarda çalışan 1.dereceye gelmiş 2200 ek göstergesi olan tüm memurlar; bir imamdan, bir vaizden, bir hemşireden, bir polisten, bir öğretmenden, bir uzman erbaştan, hele ki bir bekçiden daha mı aşağıdır? Eskiden çarşı ve mahalle bekçisi yardımcı hizmetler sınıfında yer almaktaydı, ne zaman bu meslekler kariyer meslek oldu da haberimiz yok.
Ayrıca sırf oy almak için yapılan ve meslekler arasında ayrıcalık yaratan bu uygulamayı haksız ve Anayasa ilkelerine aykırı buluyor ve gasp edilen bu hakkımızın verileceğini temenni ediyorum.
Şeflere 3600 verilmelidir. 2 ay önce
şeflerin mağduriyeti giderilmeli 3600 ek gösterge ve diğer özlük hakları düzeltilmelidir.
Şef 3600 2 ay önce
Şeflerin mevzuatta açık olan yönetici konumlarına dikkat çekilmeli ve bu grupta sadece şeflere 3600 ek gösterge verilmediği vurgulanmalıdır.emekli şefler kurumlarının emaktarları olarak daha aktif olurlarsa yetkililerin nazarında talepleri dahada muteber olacaktır.3600 de torunlarınızın da hakları var. oldu bittiye heba etmeyelim ve onun için çalışırken size kulfetten başka hiçbir faydası olmayan şefliginizin bayramlarda torunlarınıza harçlık verebilecek faydaya evrilmesi için aktif emekli hep birlikte elimizi taşın altına koyalım.durmak yok mücadeleye devam...
haciii 2 ay önce
Şefler köprü görevi görüp bütün iş yükünü ve sorumluluğu almışken 3600 neden hak olarak verilmiyor hakkımızı bizler hakkımızı istiyoruz.
Şef 3600 2 ay önce
Şefler neden yalnız bırakılıyor.sendikaların en öncelikli görevlerinden biri de üyelerinin ekonomik ve özlük haklarını iyileştirmek için mücadele etmek değil mi.hani neredeler.ben görmedim duymadım bilmiyorum.bilenler varsa yazsınlar görelim.
mem 2 ay önce
lise mezunu ve ön lisan mezunlar yada lisan mezunu şef aynı olmamalıdır.
FEM 2 ay önce
3600 eğitim düzeyine göre yeniden revize edilmelidir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
23
açık