Kamu-Sen'den ek zam, sözleşmelilere kadro, bayram ikramiyesi ve yardımcı hizmetler açıklaması

Genel Başkan Önder Kahveci, Konfederasyonumuza bağlı Türk Büro-Sen tarafından Ankara Şube Başkan ve Şube Başkan Yardımcıları ile düzenlenen toplantıya katıldı.

Kamu-Sen'den ek zam, sözleşmelilere kadro, bayram ikramiyesi ve yardımcı hizmetler açıklaması

KPDK Toplantısı sonrasında toplantıya katılan Kahveci kamu çalışanlarının gerçek gündemini masaya taşıdıklarını ifade ederek şunları söyledi;

1- KAHVECİ: EKONOMİK SIKINTILAR MEMURA EK ZAM YAPILMASINI ZORUNLU KILMIŞTIR

Türkiye Kamu –Sen’in gündemi “Ek Zam”dır. Son yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılar memurlara ve emeklilere Ek zam verilmesini mecbur bırakmıştır. Enflasyon artmış, alım gücü düşmüştür. Türkiye Kamu-Sen ek zam için Ocak ayında sahaya inmiştir. 2020 yılında alınan ücret artışının ardından yıl sonu enflasyonu %14,6 olmuştur. Memurun harcama kalemlerine baktığımız zaman maaşlarının %65’ini barınma ve gıdaya harcadığı ortadadır. Döviz kuru üzerinden baktığımızda ise ortalama memur maaşı ile 2013 yılında 1049 dolar, 2018 yılında 760 dolar alınırken, 2020 yıl sonu itibariyle bu rakam 560 dolara kadar gerilemiştir. Bu şartlar düşünüldüğünde ek zam verilmesi ve 2020 yılından gelen kayıpların telefi edilmesi gerekmektedir. ARGE merkezimizce yapılan çalışmalarda belirlenen 8200 TL yoksulluk sınırının tüm çalışanların maaşlarında alt sınır olması idealimizdir. Oransal olarak belirtmek gerekirse en az %20 zam yapılmalıdır. Ek zam konusu çözülmeden bize Toplu Sözleşmede hedeflenen enflasyon üzerinden verilecek hiçbir zammı kabul etmemiz mümkün değildir. Memura verilecek ek zam ile ekonomi de canlanacaktır. Ekonomiyi canlandırmanın yolu budur”

2- KAHVECİ: SÖZLEŞMELİLERE KADRO VE BAYRAM İKRAMİYESİ TALEBİMİZDEN VAZGEÇMEYİZ

Taleplerimize de değinen Önder Kahveci “Sözleşmeli memurlarımıza kadro verilmesi toplantının ana konusuydu. İş güvencesiz, ailelerden uzak bir çalışma sisteminin kamuya nasıl bir yararı olabilir. Ailenin korunması anayasal güvence altındadır. Aile bütünlüğünü sağlayan personel istihdamına ihtiyacımız var. Bunun için sözleşmeli istihdam kaldırılmalı ve tüm çalışanlara kadro verilmelidir.

3- Görevde Yükselme Sınavlarında yaşanan olumsuzluklar hepimizin malumudur. Liyakatın esas alındığı bir Yönetici atama yönetmeliğine ihtiyacımız vardır. Yine yıllarca sınav açmayan ve vekalet ile yönetilen kurumlar var. Bunun önüne geçmek için tüm kurumlarımızda en çok 3 yılda bir Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Sınavı açılması talebimizde KPDK’da kabul edilmiştir.

Mülakat ise kamunun kanayan başka bir yarasıdır. Kime neye göre puan verildiği belli değildir. Gerekirse merkezi sınav sistemi ile atama yapılmalıdır. Vatandaşların ve çalışanların kamu ya olan güvenleri sarsılmamalı, hak ve adalet duygusu zedelenmemelidir. Yazılı sınavda yüksek puan alanların mülakat ile puanlarının düşürülmesi, kamuya olan güveni zedelemektedir.

4- Vergide adaletin sağlanması için memurlarımızdan peşin kesilen gelir vergisinin %15 e sabitlenmesi gerekmektedir. Ocak ayında alınan maaşı, Aralık ayında alamıyor memurlarımız. Böyle bir ücret politikası olamaz.

5- Yardımcı Hizmetliler artık kamuda, memurluk işi yapmaktadır. Çoğu da üniversiteden mezun oldu, onlara da GİH kadrosu verilmelidir.

6- Bayram ikramiyesi almayan tek kesim memurlardır. Memurlarımıza da artık bayram ikramiyesi verilmelidir. Ramazan Bayramı için bu müjdeyi bekliyoruz.

7- Bir diğer önemli konu ise 4688 sayılı Sendikalar kanunudur. Biz bu kanun ile ilerleyemiyoruz artık. Toplu Sözleşme düzeni değişmeli, aileleri ile birlikte yaklaşık 20 milyon kişiyi ilgilendiren politikalar 2 kişinin dudağına bırakılmamalıdır. Toplu Sözleşmede çoğunluğun imzası aranmalı, Konfederasyonlara itiraz hakkı verilmelidir. 430 bin üyemiz adına itiraz yetkimiz olmalıdır.

8- Memurlarımıza da Grev ve siyaset hakkı verilmelidir.

Bizim taleplerimiz memurlarımızın gündeminden oluşurken,  yandaş Sendikanın yine iki konusu vardı dayanışma aidatı ödenmesi ve Türkiye Kamu-Sen’in masada olmaması. Öncelikli olarak Toplu Sözleşmeden faydalanabilmek için Dayanışma aidatı ödenmesi düzenlemesi yapılması, diğer sendikalara hiçbir yaşam şansı tanımamaktadır ve bu uygulamayı iç hukukta iptal eden bir çok emsal karar bulunmaktadır. İkinci olarak biz o masaya kanundan ve 430 bin üyemizden aldığımız güç ile oturuyoruz. Yasal haklarımızı kimse engelleyemez. Ancak onların korkularının sebepleri, masada yaptıkları yalan yanlış işlerin ifşa edilmesidir. Türkiye Kamu-Sen’i bu yüzden istemiyorlar. Bunlar beyhude taleplerdir. Kimse bizi o masadan kaldıramaz. Bizim mücadelemiz devam edecektir. Sendikamız Türk Büro-Seni ve hizmet kolumuzdaki tüm Sendikaları yetkili yaparak masaya oturacağız” dedi.

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YHS 7 ay önce

SAYIN BAŞKANIM . ÜNİVERSİTE MEZUNU YHS PERSONELİ İÇİNDE BU KPDK TOPLANTISINDA ALINAN KARARLARI UYĞULAYARAK ÇİLEMİZİ BİTİRİN. EK GÖSTERGESİ OLAMAYAN YHS PERSONELİ DE İCRAAT BEKLİYOR . Tüm YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERMESİNİ BEKLİYORUZ. MÜBAŞİRLERDE OLDUĞU GİBİ .

Misafir Avatar
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YARDIMCI HİZMETL 7 ay önce @YHS

KAMUDA TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN ÇALIŞANLAR YARDIMCI HİZMETLER SINIFIDIR.BU İNSANLAR ÜNİVERSİTEDE BİTİRSE SEMBOLİK 1/4 MAAŞ DERECESİ HİÇ BİR EKONOMİK VE SOSYAL HAKKA KAVUŞAMAMAKTADIR.TEK TARAFLI ACIMASIZ BİR SÖMÜRÜYE MARUZ KALMAKTADIR.ANAYASANIN EŞİTLİK İLKESİNİN VAR OLDUĞUNA İNANMIYORUZ.KIZILAYCILAY,MÜBAŞİRLER,İTFAİYE ERLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATILDI.2351 VHKİ SINAVLA 8 YILDIR MAĞDUR.SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANIYOR BU NASIL BİR ADALETSİZLİKTİR NEDEN GÖRÜLMÜYOR VE GEÇİŞTİRİLİYOR.BİZ VE ÇOCUKLARIMIZIN ARASINDA DUVAR VAR NEDEN EN MASUM TALEPLERİNE DAHİ CEVAP VEREMİYORUZ BİZ AÇ AÇINA OKUL BİTİRDİK SADECE HAKKIMIZ OLANI İSTEDİK SINAV KAZANDIK VHKİ OLAMADIK MAĞDURUZ SAĞLIK BAKANLIĞI ÇOK ADİL ANAYASA SADECE BAŞKA BAKANLIKLARDA FARKLI SAĞLIKTA SÖZLEŞMEYLE DAYIN VARSA MÜDÜR OLURSUN TAŞERONSAN KADRO ALIRSIN YOKSA GEBER BELEDİYE KÖFTESİ. SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.

Beğenmedim! (0)
Avatar
YHS 7 ay önce

SAYIN BAŞKANIM. İŞÇİ YILDA ALTI İKRAMİE ALIR, MEMUR SIFI İKRAMİYE , MEMURLAR EK GÖSTERGE ALIR YHS PERSONELİNE EK GÖSTERGE VERİLMEZ. BU NASIL ADALET . TÜM YHS PERSONELLERİNİN EĞİTİM ÜNVANLARINA UYGUN GİH KADROLARINA GEÇİŞİ SAĞLANIP, YILLARIN MAĞDURİYETİ GİDERİLEREK BU SORUNUN ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ . MÜBAŞİRLERDE OLDUĞU GİBİ

Avatar
2 Üniversiteli Y.H.S Li Rıdvan 7 ay önce

Sayın başkan Önder Kahveci sözleşmelilerde olduğu gibi ilk önce öncelik olarak 20 senedir genel idari hizmet kadrosu bekleyen tüm yardımcı hizmetlerim genel idari hizmetler sınıfına almanızı rica ediyoruz öncelik bizimSözleşmelilere kadro bize sınav derseniz çok

Avatar
ZALİMLERİN ZULMÜ VARSA MAZLUMUNDA ALLAHI VAR.ALLAH 7 ay önce

VAKTİYLE AFRİKADA ÇOK KURNAZ BİR ADAM VARMIŞ.FİLLERİN GEÇECEĞİ GÜZERGAHA TUZAK KURUP FİLİN TUZAĞA DÜŞMESİNİ BEKLEYE DURMUŞ.GÜN GELMİŞ FİL TUZAĞA DÜŞMÜŞ. FİL TUZAKTA ETKİSİZ HALDEYKEN SİYAH ELBİSELERİ GİYİP BAŞLAR FİLE İŞKENCE EDER.ERTESİ GÜN AYNI ADAM BEYAZ ELBİSELERİ GİYİP İYLİK MELEĞİ OLUP,FİLİ TUZAKTAN KURTARARAK FİLİN KAHRAMANI OLU VERMİŞ.TABİ FİL KENDİSİNE İŞKENCE EDENİ SİYAH ELBİSEYLE,İYİLİK YAPANIDA BEYAZ ELBİSEYLE HATIRLAR,BEYAZ ELBİSEYLE FİLİN GÖZÜNDE KAHRAMAN OLMAYI BAŞARIR.FİLDE BÖYLECE KENDİSİNE İTAAT EDER.BU KURNAZLIK ŞİMDİDE YHS ÇALIŞANLARA YAPILIYOR YERSEN TABİ.BU NE LAHANA NE PEHRİZ TURŞUSU.SINAV KAZANAN 2351 VHKİ 8 YILDIR ATANMAMIŞ MAĞDUR,SINAVSIZ SINIF ATLATILANLARA SES ÇIKARMA,TAŞERONA KADRO VERİLSİN SES ÇIKARMA,SÖZLEŞMEYLE İDARECİ ATANSIN SES ÇIKARMA.SONRA KENDİNİ KAHRAMAN İLAN ET.YEMEZLER İNSANLAR APTAL DEĞİL.SENDİKAYMIŞ BAŞKANMIŞ HEPSİ KENDİ YAŞAM KALİTESİ,KOLTUĞU VE KONUMUNUN MÜCADELESİNİ VERİYOR.KAFASINDA ÜÇ ŞEY VAR CÜZDANI,MAKAMI VE YAŞAM KALİTESİ.UMRUNDAMI

Avatar
Cengiz 7 ay önce

Yeni sistemde uçacaktık
Memurlardan da oy veren oldu
Uçtuk mu

Avatar
YHS 7 ay önce

3 tane üniversite diplomam var ve ben hala yhs'da ek gösterge veya ünvan değişikliği bekliyorum. Sınav desen açmıyorlar. Ha birde lise mezunu amirlerim var. Adaletin böylesi ancak bizde olur.

Avatar
Hakam 7 ay önce

He he

Avatar
Cengiz 7 ay önce

Cübbeli denizci ilginç