Kamu Sen : Enflasyon farkı zam değildir! Memura ek zam ve refah payı kazınılmazdır

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı ve 2021 yılı enflasyon verilerini açıklamasının ardından Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci'den 2022 yılı memur ve emekli zamlarına ilişkin yeni açıklama geldi.

KAMU 03.01.2022, 11:16 Recep AYDIN
Kamu Sen : Enflasyon farkı zam değildir! Memura ek zam ve refah payı kazınılmazdır

ENFLASYON FARKI ZAM DEĞİLDİR, EK ZAM VE REFAH PAYI KAÇINILMAZDIR 

1-2021 yılının enflasyon rakamı belli oldu.Buna göre enflasyon yalnızca 1 ayda %13,58 arttı ve 2021 yılının tamamı için %36,08 oldu.

2-Memurlarımıza geçen yılın ikinci yarısı için verilen %3’lük zam da henüz almadıkları 2022 yılı ilk ve ikinci yarı yıl zamları da sadece aralık ayında yaşanan enflasyon karşısında eridi, yok oldu.

3-Buna göre memur maaşları geçen altı ayda verilen %3 zam düşüldüğünde resmi olarak %22,46 eridi. Böylece memur ve emeklilere ocak ayında %22,46 enflasyon farkı ortaya çıktı.

4-Üstelik bu enflasyona yılbaşı gecesi yapılan doğalgaz, elektrik,akaryakıt, vergi, harçlar ve ulaşıma gelen zamlar da dahil değil.Enflasyon rakamlarına, son yapılan zamlar eklendiğinde cebimize yansıyan gerçek enflasyonun %36,08’in kat be kat üzerinde olduğu ortaya çıkıyor.

5-Uzun zamandan beri döviz kurlarında yaşanan artışın enflasyonu tetikleyeceğini ifade etmekteydik. Görülüyor ki, döviz kurundaki artış hayatımızın her alanında fiyatları doğrudan etkiliyor.

6-Artık aylık enflasyonun çift haneli rakamlara ulaştığı bu dönemde memurlara ve emeklilere 6 ay için %5 zam yapmak hiçbir vicdana sığmaz.

7-Ortaya çıkan enflasyon farkını bir lütufmuş yeni bir zammış gibi göstermek doğru değildir. Enflasyon farkı memur ve emeklilerin 2021 yılında eriyen maaşlarının geç kalmış ve yetersiz bir telafisidir.

8-Tekraren ifade ediyorum ki, enflasyon farkı bir zam değildir. Yaşanan fiyat artışları karşısında sıkıntı yaşayan memur ve emeklinin, kuşa dönen maaşlarına 6 ay önce yapılması gereken zammın gecikmiş bir telafisidir. Enflasyon farkı sıfır zam demektir.

9-Rakamlar 2022 ve 2023 yıllarına ilişkin toplu sözleşmenin daha başlamadan hükmünü yitirdiğini gösteriyor.Bu ekonomik şartlar altında bu maaşlar hakkaniyet,adalet ve ekonomik gerçeklerle bağdaşmıyor.Birçok kesim için destekler getirildi, memur da kendisi için bir destek bekliyor

10-En düşük memur maşı asgari ücretin bile altında kalmak üzere. Yetkililer taleplerimizi görmezden gelirse 2022, memur ve emekli için sürdürülemez bir yıl olacak.

11-Bu enflasyon rakamları karşısında tarafların bir araya gelmesi masasının yeniden kurulması,2022 ve 2023 yılı zamlarının yeni ekonomik gerçekler ışığında belirlenmesi kaçınılmaz olmuştur.

12-Bunu sağlamanın yolu memurlara ve emeklilere gerçek anlamda maaş artışı getirecek ek zam ve refah payı talebimizin hayat bulmasından geçmektedir.

13-Memur ve emeklilerimiz için artık bıçak kemiğe dayanmış, bu bütçeyle yaşamak imkânsız hale gelmiştir. Ek zam ve refah payı olmadan, %5+7 ile 2022 yılının sonu, memur ve emekli için karanlıktır.
 

Önder Kahveci
Türkiye Kamu Sen Genel Başkanı

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (5)
YARDIMCI HİZMETLİ 3 hafta önce
hala anlamadınız yardımcı hizmetliler zam deyil gih kadrosu istiyor bir anlayın artık.
Yhs 3 hafta önce
Yhs kadro bekliyor yüzde yüzde zam yapsanız oy vermem
YARDIMCI HİZMETLİ 3 hafta önce
bu beğenmeyen kimsen aynaya bak kendini beğenme.
Cengiz karaca 3 hafta önce
Göstermelik market kontrolleri bitti galiba
Garip Memur 3 hafta önce
Sayın Kahveci bu serzenişlerin boş! Ağustos ayında toplu sözleşme masasında Ali Yalçınla kanka olmadan önce düşünecektin olacakları.....
2
parçalı bulutlu