Kamu Sen: Memurların alım gücü düştü! Enflasyon farkı her ay maaşlara yansıtılsın

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamlara ilişkin sosyal medya hesabında açıklamada bulundu.

KAMU 13.04.2022, 15:52 Editör
Kamu Sen: Memurların alım gücü düştü! Enflasyon farkı her ay maaşlara yansıtılsın

1- Ar-Ge Merkezimiz bu ayki yoksulluk sınırı çalışmasına göre, Mart ayında 4 kişilik ailenin zorunlu harcamaları %6,12 oranında yükseldi ve 13 bin 466 TL’ye ulaştı.Memurlarımıza 6 ay için zam oranı %7,5 iken üç ayda gelinen nokta, alım gücünün ne denli düştüğünü de ortaya koyuyor

2- Dünyadaki gelişmelere bakıldığında, siyasi ve askeri belirsizlikler nedeniyle artan enerji fiyatları,gıdaya erişimin güçleşmesi, küresel ısınma yüzünden tarımsal üretimde yaşanan düşüş gibi etkenler bir süre daha dünyada yüksek enflasyonla karşı karşıya kalacağımızı gösteriyor

3-Bu durumu telafi etmenin 2 yolu var: 1.’si maaşları gerçek enflasyon rakamlarının ve ekonomik büyüme oranlarının üzerinde artırarak refah payı uygulamasına geçmek; 2.’si ise dönem başında yapılan zammın üzerine enflasyon farkını her ay maaşlara yansıtarak alım gücünü korumak.

4-Maalesef yetkili konfederasyon tüm uyarılarımıza rağmen geçen yıl toplu sözleşmede gerçeklerden uzak bir maaş artışına imza attı ve refah payı önerimiz hayata geçirilmedi.

5-Şimdi yapılacak tek bir şey kalıyor o da her ay gerçekleşen enflasyonu doğrudan memur ve emekli maaşlarına yansıtmak ve maaşlardaki erimeyi durdurmak.

6- Yetkililer bir an önce önerimizi dikkate alıp hayata geçirmeli, enflasyon farkı aylık olarak maaşlara yansıtılmalı. Çalışanları enflasyona ezdirmeyelim, alım gücünü daha fazla düşürmeyelim.

Önder Kahveci
Kamusen Genel Başkanı

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (3)
Yhs 6 ay önce
Yhs kadro bekliyor önder bey yhs unutulduk mu
Yhs 6 ay önce
Yhs kadro bekliyor yüzde yüzde zam yapsanız oy vermem sözünüzü tutmadınız
LİSANS MEZUNU HİZMETLİ 6 ay önce
YHS’li memurlarınızı bu kadar görmezlik gelmek, bu kadar ötelemek hiç mi vicdanınızı sızlatmıyor. Bir gecede binlerce insana işçi kadrosu verildi. Geçen ay aldıkları maaş 11.000 TL’ydi yıllardır çalışıyoruz bu rakamı görmemiz 3 yıl içinde mümkün değil. Eğitim durumumuza göre sınavsız GİH sınıfına geçirilmek bu kadar zor olmamalı.
26
açık