Kamuda 35 bin şef, 3600 ek gösterge düzenlemesinde mağdur edildi

Kamu Şefleri Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Duran Yılmaz, 3600 ek göstergeden kamu şeflerinin de yararlanması gerektiğini söyleyerek “35 bin Kamu Şefine 3600 ek gösterge verilmeyerek mağdur edilmiştir. 3600 ek gösterge alanların emekli aylığında 2000 TL fark oluşurken, 2800 ek gösterge alan şeflerde ise 118 TL fark olacaktır” açıklamasında bulundu.

KAMU 12.09.2022, 22:28 Editör
Kamuda 35 bin şef, 3600 ek gösterge düzenlemesinde mağdur edildi

Milyonlarca memur ve memur emeklisini yakından ilgilendiren 3600 ek gösterge Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından geçtiğimiz günlerde kabul edilmişti. Memurların, aylık maaşlarının, emekli olduktan sonra alacakları aylıkların ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde etkili olan 3600 ek gösterge bazı meslek gruplarını memnun ederken bazı meslek gruplarını da üzdü. 3600 ek göstergeden yararlanamayan meslek gruplarından biri de Yönetim Hizmetleri Grubundaki Şefler. Kamu Şefleri Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Duran Yılmaz 3600 ek göstergeden faydalanamayacak olan kamu şeflerinin mağdur edildiğini söyledi.

'35 BİN KAMU ŞEFİ MAĞDUR EDİLDİ'

KAMUBİZ.COM İnstagram KANALI İÇİN TIKLAYINIZ
Yılmaz yaptığı yazılı açıklamada, “Kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kamu şefleri Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Atama Yönetmeliklerinde ve 1 No’lu Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin 509. Maddesinde Yönetim Hizmetleri Grubunda yer almaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisinde Kamu Kurumlarının Görevde Yükselme Yönetmeliğinde bulunan Yönetim Hizmetleri Grubu olan personellerin ek göstergesi 2200’den 3600’e çıkarılırken Yönetim Hizmetleri Grubundaki Şefler 2200’den 2800’e çıkarılarak 3600 ek göstergede kapsam dışı bırakılmış ve yasalaşmıştır. Ayrıca hiyerarşik yapıda şef ünvanlının altında bazı alt meslek gurupları da 3600 ek göstergeden yararlanmıştır. 35 bin Kamu Şefine 3600 ek gösterge verilmeyerek mağdur edilmiştir” ifadelerine yer verdi.

KAMU ŞEFLERİNE DE VERİLSİN TALEBİ
Emeklilikte oluşacak maaş farkına dikkat çeken Kamu Şefleri Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Duran Yılmaz, “3600 ek gösterge alanların emekli aylığında 2000 TL fark oluşurken, 2800 ek gösterge alan şeflerde ise 118 TL fark olacaktır. Tüm Bakanlıklarda görev yapan kamu şefleri birim amiridir. Yasalaşan ve kamuda görev yapan Şeflerin mağdur edildiği 3600 ek gösterge düzenlemesinin hiyerarşi dikkate alınarak düzenlenmesi ve kamu barışı için 3600 ek göstergenin kamu şeflerine de verilmesini arz ederiz” dedi.

WhatsApp Grubumuz İçin TIKLAYINIZ

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (11)
HAYRULLAH 3 hafta önce
KAMUDA YALNIZ ŞEFLER YOK, NALINCI KESERİ GİBİ HEP KENDİNİZE YONTMAYIN, ZAMAN BİRLİK OLMA ZAMANIDIR, HALEN GEÇERLİ OLAN ŞİMDİKİ UYGULAMADA ÜNİVERSİTE MEZUNU OLUP 1.NCİ DERECE OLAN TÜM MÜDÜR YARDIMCISI, ŞUBE MÜDÜRÜ VE MEMUR HEPSİNİN EK GÖSTERGESİ 2200 DÜR.
3600 EK GÖSTERGE YASASI MECLSTE GÖRÜŞÜLÜRKEN MÜDÜR YARDIMCILARI, ŞUBE MÜDÜRLERİ SESLERİNİ DUYURDU ONLARA 3600 EK GÖSTERGE VERİLDİ. YOKSA ONLARINDA 2800 OLACAKTI. BUNUN ÜZERİNE ŞEFLER AYAKLANDI. HA! ŞEFLERE 3600 EK GÖSTERGE VERİLİNCE ÇALIŞMA BARIŞI SAĞLANACAK ÖYLE Mİ? 35000 ŞEF VARSA ONLARIN 10 KATIDA MEMUR, VEZNEDAR, TEKNİSYEN VS. ÇALIŞAN VAR. BURADA SÖZ KONUSU OLAN MÜKTESEP HAKKIMIZIN ELİMİZDEN ALINMIŞ OLMASIDIR. ANLAŞILAN SÖZ KONUSU ÇALIŞANLARIN OYLARI HİÇE SAYILIYOR. AMA KAZIN AYAĞI ÖYLE DEĞİL.
TEKNİKER 3 hafta önce
Emrinde, teknisyenler ve teknisyen yardımcılarının olduğu TEKNİKERlere de 3600 ek gösterge verilmelidir.
Bedreddin Örnek 3 hafta önce
GİH SINIFI 3600 EK GÖSTERGE MAĞDURLARI GASP EDİLEN HAKLARINI İSTİYOR.

657 DMK da yüksek öğrenim görmüş 1. derecede olan tüm GİH sınıfı Memurlar, Öğretmenler, Polisler, Din Görevlileri ve Hemşirelerin ek göstergesi 2200 idi. Daha sonra iktidar partisi önce öğretmenlerin daha sonra sırası ile polislerin ve din görevlilerinin 2200 olan ek göstergesini 3000 e çıkardı.

Şimdi ise söz konusu meslek gruplarının 3000 olan ek göstergesi 3600'e çıkartıldı. GİH sınıfında yalnızca idari personelin ek göstergesi 3600 oldu. Peki soruyorum; söz konusu meslek gruplarında görev yapan öğretmen, polis, din görevlisi, hemşire, uzman erbaşlar, bekçiler bunların idari kadroları yok mu? Öyle ya öğretmenlerinde idari kadrolarında okul müdürleri, milli eğitim müdürleri, şube müdürleri var. Polislerde komiser yardımcısı, komiser, başkomiser, emniyet amiri var. Din görevlilerinde müftüler ve yardımcıları var. GİH sınıfında olan Banka Memuru, Vergi Dairesi Memuru, Tapu İdaresi, Nüfus İdaresi vs. devlete ait kurumlarda çalışan ve emekli olan 1.dereceye gelmiş 2200 ek göstergesi olan tüm memurlar; bir imamdan, bir vaizden, bir bekçiden, bir hemşireden, bir polisten, bir öğretmenden , bir uzman erbaştan daha mı aşağıdır? Eskiden çarşı ve mahalle bekçisi yardımcı hizmetler sınıfında yer almaktaydı, ne zaman bu meslekler kariyer meslek oldu da haberimiz yok.

Temmuz ayında yasalaşan 3600 ek gösterge yasası 15.ocak.2023 tarihinden itibaren geçerli olup, hale hazırda geçerli olan ve GİH sınıfında bulunan yüksek öğrenimli memurlar ile müdür yardımcısı ve şube müdürlerinden 1.derecede olanların ek göstergesi 2200 dür. Yeni yasa ile müdür yardımcısı ve şube müdürlerine 3600 ek gösterge verilirken, memura 2800 ek gösterge verilmesi geçmişteki kazanılmış hakkı ortadan kaldırarak, hakları gasp edilmiştir.

Dikkat edilirse yukarıda da belirttiğim gibi GİH sınıfı dışında hiçbir meslek grubunda idari personel demiyor. Neden bu ayrıştırma yapılıyor, anlaşılır gibi değil.

Ayrıca sırf oy almak için yapılan ve meslekler arasında ayrıcalık yaratan bu uygulamayı haksız ve Anayasa ilkelerine aykırı buluyor ve bu haksızlığa karşı AYRİŞTIRMA YAPMADAN adil bir şekilde memurlar arasında sınıf farkı gözetmeden bu yanlışlığın giderileceği inancındayım. Gereğinin yapılması dileklerimle.
Cafer Doğan 3 hafta önce
Şefler ve Teknikerler mağdur edilmişlerdir.Yöneticilerimizin bunu düzelteceklerine inanıyorum...
şef 3 hafta önce
hayrullah abi kamuda hiyerarşi hiyerarşi diye bir şey var sorumlulukları aynı değil ben ayrıca ben hizmetli,memur.vhki.şef ayrıca şef lerin sorumluluğu çok eşit maaş doğru değil ama aradaki cok farkda doğru değil
HAYRULLAH 3 hafta önce
SEVGİLİ KARDEŞİM, 3600 EK GÖSTERGE YASASI ÇIKMADAN ÖNCE YORUMUMDA DA BELİRTTİĞİM GİBİ SÖZ KONUSU ÜNVANLARIN HEPSİNİN EK GÖSTERGESİ 2200 DÜ. BURADA ANLATMAK İSTEDİĞİM KAZANILMIŞ HAKKIMIZIN ELİMİZDEN ALINMIŞ OLMASIDIR. HİYERARŞİDEN SÖZ EDİYORSUN HER MESLEK GRUBUNDA HİYERARŞİ VAR, NEDENSE ÖZELLİKLE GENEL İDARE HİZMETLERİ SINIFINDA BU AYRIMCILIK YAPILMIŞ.
HAYRULLAH 3 hafta önce
SEVGİLİ KARDEŞİM DİKKAT EDERSEN MÜKTESEP HAKTAN SÖZ EDİYORUM. 3600 EK GÖSTERGE YAYSI ÇIKMADAN ÖNCE TÜM GÖREVLİLER İÇİN AYNIYDI.
Hiz 3 hafta önce
110 bin hizmetli kimsenin aklına bile gelmiyor
Ahmet Kurum 3 hafta önce
Şeflerin kurumlararasi maaş farkliliklarida düzenlemeye alınmalıdır
Madur 2 hafta önce
Teknikerlerde 3600 ek gösterge mağduru
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
20
parçalı az bulutlu