Kamuda çalışanlara memur kadrosu öngören yasa teklifi TBMM’de

Kamuda hâlen değişik statüde çalışan 3,5 milyonu aşkın personel bulunmaktadır. Bu personelin çoğunluğunu devlet memurları oluşturmaktadır. Ancak aynı işi yapmalarına rağmen bazı kamu çalışanları memur, bazıları sözleşmeli bazıları da işçi statüsünde çalışmaktadır. Bu grupları da alt gruplara indirgemek mümkündür. Örneğin mevsimlik çalışanlar, geçici sözleşmeliler… gibi.

Kamuda çalışanlara memur kadrosu öngören yasa teklifi TBMM’de

Kamuda sözleşmeli statüde çalışanlar bazı mağduriyetler yaşamaktadır. Daha önceden de özellikle sözleşmeli statüde çalışan öğretmenlerin sorunlarını dile getirmiştik. Bu sorunların başında da evli olanların bu statü nedeniyle bir araya gelememelerinden kaynaklanan bölünmüş aileler teşkil etmektedir.

Sözleşmeli statüde çalışan okurlarımız bu konuda düzenleme yapılıp yapılmayacağı ya da herhangi bir gelişme olup olmadığı yönünde bizlere çok sayıda sual yöneltmektedir.

Kamuda çalışanların memur kadrosuna geçirilmesine yönelik TBMM komisyonlarına yeni kanun tekliflerinin intikal ettiğini siz değerli okuyucularımızla hemen paylaşalım.

Tüm sözleşmelilere memur kadrosu öngören teklif

TBMM komisyonlarına geçtiğimiz ay intikal ettirilen kanun teklifiyle, başta Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde görev yapan sözleşmeli öğretmen uygulaması kaldırılmakta, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya geçirilmesi öngörülmekte, kamuda ve belediyelerde diğer adlar altında görev yapan tüm sözleşmeli çalışanların da memur kadrolarına atanmalarına imkân sağlanmaktadır.

Böylece kamu kurum ve kuruluşlarında görev, yetki ve sorumluklar taşıyan farklı kadrolarda istihdam edilen personelin statüsü, mali ve sosyal hakları ile diğer hakları konusunda farklılıklar ortadan kaldırılmaktadır.

Diğer yandan teklifle, memur kadrolarına atanacak personelin kurum içi yer değişikliği ile izin hakları gibi bazı hakları genişletilmekte, bunlara görevde yükselme, kurumlar arası nakil ve yönetici kadrolarına atanma gibi konularda yeni imkânlar tanınmaktadır. Bu kanun teklifi TBMM’de en çok milletvekili olan ikinci parti milletvekili tarafından “14/7/1965 Tarih ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” adı altında TBMM’ye verilmiştir.

Yeni verilen ikinci yasa teklifi

Hükûmet ile aynı (Cumhur) ittifakta bulunan milletvekili tarafından “14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” adı altında 06 Temmuz 2020 tarihinde TBMM’ye intikal ettirilen yasa teklifinde ise mevcut yasal düzenlemelerimiz anlamında işçi veya memur statüsünde sayılmayan mezkûr kamu personelinin 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'na tabi memur kadrolarına atamalarının yapılarak iş güvencesinin sağlanması, çalışanlar arasındaki adaletin tesisi, 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 49. Maddesi ile ayrıca 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4-B maddesine göre sözleşmeli statüde çalışan personellerin yaşamakta oldukları tüm sıkıntıların yasal mevzuat hükümleri çerçevesinde halli ile teminat altına alınmasının amaçlandığı belirtilmiştir.

Netice itibarıyla hem hükûmet kanadı ile aynı ittifakta bulunan parti milletvekili tarafından hem de ana muhalefet partisi milletvekili tarafından sözleşmelilere memur kadrosu verilmesi öngörülmektedir.

Umarız bu kanun teklifleri bir an önce yasalaşır ve sözleşmelerin mağduriyetleri giderilir.

İsa Karakaş/ Türkiye

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
YHS 11 ay önce

SIRA GELMEDİ Mİ ? EK GÖSTERGE ALMAYANLARIN HALİ NE OLACAK? YHS PERSONELİNE G.İ.H KADROSUNA GECİŞİ SAĞLANMADIKÇA ÇİLEMİZ BİTMEZ. TÜM YHS ÇALIŞANLARINA EĞİTİM DURUMLARINA UYGUN G.İ.H. KADROSU VERMENİZİ BEKLİYORUZ. BÜBAŞİRLEREDE OLDUGU GİBİ .

Avatar
Hunkar 11 ay önce

Geçici işçilerin artık dayanacak gücü kalmadı. Kadro istiyoruz.

Avatar
Birol 11 ay önce

Sözleşmeli personelleriçin verilen kanun teklifi sevindirici ama tüm kurumlardaki yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetler kadrosuna geçmesi için gündeme getirelim en azından mübaşir lere verilen hak gibi verilirse sevinirler hak hukuk adalet için kul hakkı için sözde oluyor ama özde olmuyor mecliste bulunan tüm milletvekillerimiz gündeme getirirse devlet beyin de sözü vardı yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetler kadrosuna geçmesi için saygılarımla

Avatar
kartal 11 ay önce

Kadro verilmesin

Avatar
EY YETKİLİLER AGLAYANIN MALI GÜLENE YARAMAZMIŞ 11 ay önce

KAMUDA 657 TABİ ALIP ASKERİ ÜCRETLİ MAAŞ İLE ALIM ŞARTLARI KADRO ALIMI GBİ FAKAT HAFTALIK IZIN YOK YAPARSA MAAŞTAN KESİLİYOR DERNEK CEMAATLERE MUHTARLARIN ŞMAR OGLANI BU MİHRAP MİMBER GÖREVLİLERİNİN GÖZ YAŞİ SADECE PARLANMAK OLMAZ DAHA MAZLUM AHI CIKAR AHESTE AHESTE YETKİLİLER GÖRMEZ E KALMADI ERBŞADA KALMIYAVAK BU MKAM MEVKİDEKİLEREDE KLMIYACAK BELALAR MUSİBETLER BŞİMİZA GELMEYE DEVM EDERİYOR

Avatar
kartal 11 ay önce

Kadro verilmesin

Avatar
kartal 11 ay önce

Kadro verilmesin

Avatar
kartal 11 ay önce

Kadro verilmesin