Kamuda yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılsın!

Malumları olduğu üzere kamuda Yardımcı Hizmetler Sınıfına tabi personel olarak görev yapan memurlar 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu hükümlerine göre çalıştırıldıkları halde aynı kanuna tabi olarak çalışan diğer memurlara nispetle büyük bir ayrımcılığa maruz bırakılmaktadır.

Kamuda yardımcı hizmetler sınıfı kaldırılsın!

Yardımcı Hizmetler Sınıfında görev yapan personel ek gösterge hakkından faydalanamamakta; eğitim seviyesi ne olursa olsun üst derecelerde bu sınıf için açılmış kadro bulunmamakta; 657 sayılı Kanunun 67. maddesi de kadro durumuna bağlı olarak derece yükselmesi yapılmasını öngördüğünden, öğrenim durumlarıyla eş değer derecelere yükselmeleri mümkün olamamaktadır.

Söz konusu personel, Devlet Memurlarının Yer Değiştirme Suretiyle Atanmalarına İlişkin Yönetmelik hükümlerinin dışında tutulmakta, bu nedenle yer değiştirme konusunda da büyük belirsizlikler ve sorunlar yaşanmakta, aileler parçalanmakta, yardımcı hizmetliler adeta üvey evlat muamelesi görmektedir.   

6 Şubat 2019 günü yayınlanan 31 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Yardımcı Hizmetler Sınıfı içerisinde yer alan mübaşirler, Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçirilmiştir. Daha önceki yıllarda da itfaiye personelinin Genel İdare Hizmetleri Sınıfına alınması sağlanmıştır. Bütün bu etkenler göz önünde bulundurulduğunda Yardımcı Hizmetler Sınıfında yer alan bütün personelin gerek mali haklarının gerekse özlük haklarının eşitlik ilkesi çerçevesinde düzenlenmesi gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Bununla birlikte Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil personelin büyük çoğunluğu idari hizmetlerde, masa başı işlerde görevlendirilmektedir.  Fiiliyatta zaten mevcut olan bu durumun yasal bir zemine taşınması, çalışma hayatında karşı karşıya kalınan bu hukuki ayrımcılığın giderilmesi amacıyla Yardımcı Hizmetler Sınıfına dahil olan personelin bir defaya mahsus olarak Genel İdare Hizmetleri Sınıfına geçirilmesi hususunda gerekli düzenlemelerin yapılmasını saygılarımızla arz ve talep ederiz.

YHS Personelleri

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
2351 magduru HİZMETLİ 4 ay önce

YHS Gündeme Getirip bu kanayan yarayı ne güzel anlatmış emeği geçenlere ayrı,ayrı teşekkür ederim.

Avatar
2351 magduru HİZMETLİ 4 ay önce

YHS Gündeme Getirip bu kanayan yarayı ne güzel anlatmış emeği geçenlere ayrı,ayrı teşekkür ederim.

Avatar
y.hizmetli 4 ay önce

KİM DUYDU KİMSE DUYMUYOR .AYRIMCILIK ALDI BAŞINI GİDİYOR CANLARININ İSTEDİKLERİNİ Y.HİZMETLİLİKTEN HEMEN KURTARIYORLAR İSTEMEDİKLERİNİDE 2005 DEN BERİ NE SENDİKA NE İKTİDAR HATTA SÖZÜ OLAN MHP BİLE BİZİ DUYMUYOR ALMA MAZLUMUN AHINI ALLAH SORAR HESABINI.

Avatar
y.hizmetli 4 ay önce

MEMUR SEN NE İŞ YAPAR ?

Avatar
Hasan 4 ay önce

İtfaiye personeli ve mübaşirlerin durumu emsal teşkil etmez mi mahkemeye verilse ?

Misafir Avatar
HAKKI 3 ay önce @Hasan

Bu durumu görmeyen duymayan sendika temsilcilerine yazıklar olsun.

Beğenmedim! (0)
Avatar
ELAZIĞ E. 4 ay önce

2351 magduru HİZMETLİ
YHS Gündeme Getirip bu kanayan yarayı ne güzel anlatmış emeği geçenlere ayrı,ayrı teşekkür ederim.

Avatar
ELAZIĞ 4 ay önce

2351 magduru HİZMETLİ
YHS Gündeme Getirip bu kanayan yarayı ne güzel anlatmış emeği geçenlere ayrı,ayrı teşekkür ederim.Bu sene Pandeminden Dolayı Çalışamadık İnşAllah 2021 de Tekrar Sınav Açılıcak

Avatar
kartal 4 ay önce

yhs aynen devam etmelidir