Kamudaki Sürekli İşçilere 500 TL Pandemi Ödemesi ve Bayram Harçlığı

Öz-Sağlık-İş Sendikası Genel Başkanı Devlet SERT 2022 yılında pandeminin olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla Tüm Üyelerine 500 TL Pandemi Ödemesi yapma kararı aldıklarını açıkladı. Öz Sağlık-İş Sendikasının 3. Olağan Genel Kurulu, Genel Başkan Devlet Sert’in sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini sevindiren müjdelerine sahne oldu. Çalışma hayatıyla ilgili çok önemli mesajlar veren Devlet Sert, üyelerin hakkını, hukukunu koruma ve onların maddi / manevi sorunlarını giderme adına da müjdeli haber ve kararları duyurdu. Buna göre, Öz Sağlık-İş Sendikası üyelerine “Pandemi ödemesi” yapacak, “Bayram harçlığı” dağıtacak.

Kamudaki Sürekli İşçilere 500 TL Pandemi Ödemesi ve Bayram Harçlığı

Sendikaların genel kurul ortamları

Genel Kurul konuşmasında emekçilerle ilgili çok önemli değerlendirmeler yapan Devlet Sert’in konuşmasının bu bölümü şöyle: 

Sendikaların Genel Kurulları, hem geçmiş dönemin bir muhasebesini, hem de gelecek döneme yönelik sendikal bir projeksiyon yapıldığı demokratik ortamlardır.

Buradan gelecek döneme ilişkin olarak Genel Kurulumuzda alacağımız bazı kararları ve sağlık ve sosyal hizmet işçisi adına taleplerimizi kısa bir şekilde dile getirmek istiyorum:

Bizler sağlık ve sosyal hizmet çalışanları olarak öncelikle;

-Geleceğe umutla, güvenle bakan bir ülke, kanın gözyaşının olmadığı bir dünya istiyoruz.

-Emekçilerin alın terine önem verildiği, kimsenin yatağa aç girmediği, işsizlikle, hayat pahalılığı ile hiçbir gencin umudunun sönmediği bir yaşam istiyoruz.

-Terörün olmadığı, herkesin kendini güvende hissettiği, anaların gözyaşı dökmediği bir ortamda yaşamak istiyoruz.

-İş kazalarının minimuma indirildiği çalışma ortamları istiyoruz.

-Özlük, sosyal ve mali haklarda herkesin görevine, eğitimine, vasıflarına uygun bir sistem, çalışma barışını bozmayan uygulamalar istiyoruz.

-Kadınların, kadınlık onuruyla saygı gördüğü, şiddete uğramadığı, analık ve emekçi kimliği ile öne çıktığı bir ülke istiyoruz.

-Engelliler başta olmak üzere dezavantajlı tüm kesimlerin insan onuruna yaraşır bir şekilde yaşayacakları iş ortamları istiyoruz.

-Oyun ve eğitim çağında çocukların fabrika ve sokaklarda emeklerinin sömürülmediği bir ülke ve dünya istiyoruz.

-Örgütlenmenin kayıt dışı çalışma ile tehdit edilmediği bir ülke istiyoruz

Öte yandan yine bizler;

-Kamu yönetimi düzeninin güçlendirilmesini, sosyal refah politikalarının daha da geliştirilmesini istiyoruz.

-Kıdem tazminatının yeni güvencelerle güçlendirilmesini, insan onuruna yakışır bir asgari ücretin çok acil bir şekilde belirlenmesini istiyoruz.

-6356 Sayılı Sendikalar ve Toplu Sözleşme Kanunu’nun demokratik ve özgür sendikacılığı güçlendirecek şekilde güncellenmesini istiyoruz.

-4857 Sayılı İş Kanunu hükümlerinin yenilenmesini ve etkin şekilde uygulanmasını talep ediyoruz.

Kendi iş kolumuzla ilgili olarak;

-696 sayılı khk ile geçişi yapılan işçilerin çalışma usul ve esaslarının belirlenmesini, uygulamada birliğin sağlanması amacıyla yeni düzenlemeler yapılmasını istiyoruz.

696 Sayılı KHK’nın ürettiği 

-Zorunlu emeklilik, 

-Tayin becayiş yasağı,

-Ev tipi çalışma uyumsuzluğu, 

-Görev tanımı ve görevde yükselme gibi sorunların bir an önce mağduriyetleri sona erdirecek şekilde çözümlenmesini istiyoruz.

-Kamu ve özel sektör dahil diğer sağlık ve sosyal hizmetlerde çalışanların sendikal örgütlülüğünün artırılması ve TİS imkanı sağlanmasını bekliyoruz.

-696 Sayılı KHK ile kadro alanların haricinde, kapsam dışı kalan işçilerin bir an önce daimi işçi statüsünde istihdam edilmelerini istiyoruz.

-Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Üniversite Hastaneleri’nde görev yapan 696 Sayılı KHK’lı üyelerimizin başka işlerde çalıştırılmamalarını, kendi görev tanımları içerisinde çalıştırılmalarını istiyoruz.

-Yine  696 Sayılı  KHK ile istihdam edilen üyelerimizin, ihale şartnameleri ile çalıştıkları dönemlerdeki asgari ücretin yüzde fazlasına çalışmaları uygulamasına geri döndürülmesini, bu konudaki  çifte standardın sona erdirilmesini istiyoruz.

-Sağlık Bakanlığı İşletme Toplu İş Sözleşmemizde gece dönemi için %35 zamlı ücretin Bakanlıkça kabul edilmesine rağmen, daha sonra yazılan bir yazı ile TİS uygulamasının durdurulmasını kabul etmiyor, bu yanlıştan acilen geri dönülmesini istiyoruz.

Genel hatlarıyla tekrar ifade etmek gerekirse şimdiye kadar olduğu gibi yeni dönemde de;

• Öz Sağlık-İş, “hakkın ve haklının yeri” merkezli sendikal anlayışını güçlendirecektir.

• Öz Sağlık-İş “sayısal” olarak büyümeye, “değer” olarak güçlenmeye devam edecektir.

• Uluslararası sendikal iş birliği ve dayanışma, Öz Sağlık-İş’in yine önceliklerinden olacaktır. 

• Öz Sağlık-İş evrensel sendikacılık ilkelerini takip ederken, kendi yerli-milli-ilkeli sendikacılık anlayışından taviz vermeyecektir.

MÜJDE: Pandemi ödemesi ve bayram harçlığı

Sizlerin kazanımlarını korumak, artırmak, yeni kazanımlarla karşınızda olmak sendikacılık ilkelerimizin başında geliyor.

Ancak konuşmamın başında belirttiğim gibi biz yeni bir sendikal anlayışı, Türk çalışma hayatına hâkim kılma adına yoğun bir çabanın içerisindeyiz.

Bugün burada bu çabamızın getirdiği müjdelerden birini daha açıklamak istiyorum.

Biliyorsunuz yaklaşık 2 yıldır tüm dünyanın mücadele ettiği Covid 19 pandemisi ile sizler en ön saflarda mücadele ettiniz. Herkesin kaçtığı, kimselerin yanaşmadığı hastaların temizliğini yaptınız, yemeğini yedirdiniz, nakillerini gerçekleştirdiniz. Karantinalı nöbetlere valizlerle gittiniz, haftalarca ailelerinizden çocuklarınızdan uzak, işyerlerinizde yatıp kalktınız.

Çok büyük fedakarlık yaptınız ve halen de yapıyorsunuz. 

Hakkınız asla ödenmez.

Ama Sendika olarak, yönetim olarak bu fedakarlığınızın karşılığı olmasa da, imkanlarımız dahilinde siz pandeminin kahramanlarına, çam sakızı çoban armağanı kabilinden bir PANDEMİ ÖDEMESİ yapacağız.

2022 yılında bütün üyelerimize 500 lira tutarında bir ödeme için karar almış bulunmaktayız. Buna ilişkin detayları daha sonra sendikamızın web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından duyuracağız.

Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Üniversite Hastaneleri ve İş Sağlığı ve Güvenliği birimlerinde görev yapan sağlık ve sosyal hizmet 

Ve biz de buradan hareketle bir sefere mahsus olmak üzere 2022 yılında, 200 BİN ÜYEMİZE RAMAZAN VE KURBAN BAYRAMI ÖNCESİ “BAYRAM HARÇLIĞI” verilmesi kararını aldık.

2022 yılı içerisinde Genel Merkez bütçesinden Ramazan Bayramında 50 milyon Lira, Kurban Bayramı’nda 50 milyon lira olmak üzere tam 100 milyon lira, yani eski para ile 100 Trilyon lirayı 200 bin üyemize bayram harçlıkları vermek için ayırmış bulunuyoruz.

Beşikten mezara kadar sağlık ve sosyal hizmetin sunulduğu her alanın kahramanı, pandeminin kahramanı siz üyelerimize hayırlı uğurlu olsun.
ankhaber

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
TAŞERON İŞÇİNİN DURUMU BİZDEN MADDİ MANEVİ İYİ ALİ 7 gün önce

TÜM TÜM SEÇİLMİŞLERİN DİKKATİNE. GEREK SİYASİLER GEREKSEDE SENDİKACILARIN.İLLEDE SENDİKACILARIN.DOĞUANADOLUNUN EN BÜYÜK HASTANESİNDE BELEŞ HİÇ BİR ÖLÇME DEĞERLENDİRMEYE TABİ TUTULMADAN BELEŞ ATATTIĞINIZ MÜDÜRLERİNİZ.TAŞERON İŞÇİLERE SÖZ GEÇİREMİYOR BÜROLARDA YILLARDIR ÇALIŞIP KENDİSİNİ YETİŞEN ÇALIŞMA HAYATINA KATKI SUNAN HATTA SINAV KAZANIP VHKİ OLARAK ATANMAYAN ÜNİVERSİTE MEZUNU YHS ÇALIŞANLARA BU BELEŞ MÜDÜRLER BASKI MOBİNG UYGULAYARAK SERVİSLERDE ÇALIŞMAYA ZORLANIYOR.BELEDİYE İŞÇİSİNİ,TAŞERONU ÇALIŞTIRAMAYAN BU SÖZLEŞMELİ MÜDÜRLERİNİZ BİZLERE KAN KUSTURUYOR.BU ÜLKENİN ADALET BAKANI BİLE MÜBAŞİRLERİ SINAVSIZ SINIF ATLATTI BİZDE ADALET İSTİYORUZ.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.İŞÇİLER ORTALIKTA GEZERKEN KENDİNİ YETİŞTİRMİŞ İNSANLARA BASKI YAPMAK NE KADAR ADİL?TAŞERONA İTFAİYE ERİNE,MÜBAŞİRLERE BELEŞ KADRO VARDA.BİZ SINAV KAZANDIK 8 YILDIR VHKİ OLAMADIK BELEŞ MÜDÜR OLUNAN BİR ÜLKEDE.HAKKIN KENDİSİ KADI OLACAĞI GÜNDE GELECEK VE O GÜNDEN KORKUN BU CUMA AKŞAMINDA.SINAV KAZANI

Avatar
TEK EK GÖSTERGE YAN ÖDEME ALMAYAN YHS ÇALIŞANLAR. 7 gün önce

BİZİM HAKKIMIZI YİYENLERE ZEHİR ZIKKIM OLSUN.TEK EK GÖSTRGE YAN ÖDEME ALMAYAN SINIF YHS ALLAH İCRA ETSİN.TAŞERON İŞÇİYE VERİN BİZİ İKİYE KATLASIN.YAPTIĞI İŞİ SÖYLEYİN ALLAH İCRA ETSİN.