Kayyum kaymakam meslekten ihraç edildi, hâkim eşi açığa alındı

Van’ın İpekyolu Belediyesi’ne kayyum olarak atanan daha sonra Develi Kaymakamı olarak tayin edilen Sinan Aslan, görevinden ihraç edildi. Kürtlere yönelik asimilasyon politikası ve yolsuzluklarla anılan Aslan’ın hâkim olan eşinin de açığa alındı

KAMU 02.08.2022, 10:17 Editör
Kayyum kaymakam meslekten ihraç edildi, hâkim eşi açığa alındı

İpekyolu Belediyesi’ne kayyum atanmasının ardından Kürtlere yönelik asimilasyon politikası ve yolsuzlukla günden düşmeyen Develi Kaymakamı Sinan Aslan ihraç edilirken, Kayseri Bölge Adliye Mahkemesi üye hâkimi olan eşi Semra Özten Aslan ise açığa alındı. Hâkim Semra Aslan’ın soruşturması HSK’de devam ederken, kayyum Sinan Aslan 29 Temmuz’da ihraç edildi.

Van’da görev yaptığı süre içerisinde onlarca usulsüzlük ve yolsuzluğa adı karışan Aslan’ın özellikle belediyeye yaptığı haksız alımlar, HDP döneminde işe alınanların işten atılması, yolsuzluk ve usulsüzlükler ortaya saçılmıştı. Belediyede çıkan yolsuzlukların ardından Develi Kaymakamı olarak atanan Aslan’ın yerine atanan ikinci kayyum İhsan Emre Aydın, göreve başladıktan sonra yapılan yolsuzluklarla ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan müfettiş talep etmişti. Müfettişlerin hizmet alımları ve yapılan ihalelerin büyük bir bölümünde yolsuzluklar tespit ettiği öğrenilirken, yolsuzluklarla ilgili Aslan döneminde atanan birçok yetkili ise görevlerinden alınmıştı.

Özellikle Aslan’ın kendisi ile atadığı yöneticiler için bir giyim firmasından aldığı ve belediyeye fatura ettiği 50 takım elbise ise bir süre kentte gündem olmuştu. Aslan’ın takım elbiselerin faturasını bir organizasyon şirketine keserek farklı bir gider olarak gösterdiği belirlendi.

Kendisi hakkında yolsuzluk belgelerinin ortaya çıkması üzerine Aslan, Develi Sulh Ceza Hâkimliği’ne başvurarak haberlere erişim yasağı talep etmiş, mahkeme ise 66 habere erişim yasağı getirmişti. Mahkeme ayrıca söz konusu haberlerin kaldırılması için medya kuruluşlarına ihtar yazısı göndermişti.
Mezopotamya Ajansı

FACEBOOK SAYFAMIZI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

TWİTTER'DAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)